Banery Maniek

godz. 15.00-20.00 – rodzinny festyn

Atrakcje Miejskiego Dnia Dziecka w Zgierzu

w godz. 9.00-14.00 – FESTIWAL WYOBRAŹNI,
czyli twórcze zabawy dla szkół i przedszkoli

Zapisane wczesniej grupy będą mogły skorzystać z dwóch wylosowanych wcześniej warsztatów
po 30 minut, dostępnych na stanowiskach w przestrzeni Parku (15-osobowe grupy z opiekunem).

Wśród naszych propozycji znajdują się:
– kosmiczne warsztaty muzyczne (feria dźwięków i instrumentów),
– kosmiczny poziomy plener plastyczny (zamalujemy kostkę na alei glównej parku planetami wymyślonymi przez dzieci),
– „magiczny sześcian" – działanie artystyczne (dzieci będą tworzyć instalację artystyczną z kolorowych włóczek i tasiemek w trójwymiarowych sześcianach z listewek),
– warsztaty tworzenia pocztówek z szablonów (stoisko Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Zdolności Dzieci i Młodzieży w ramach projektu „Zgierz otwarty") – warsztaty modeli sterowanych (klub RC Sterownia),
– galaktyka zabaw (przestrzeń mało znanych zabaw plenerowych połączonych z rywalizacją).

w godz. 15.00-20.00 w przestrzeni Parku Miejskiego:

Wyjątkowe miasteczko animacyjne

– szczudlarze, w tym smok i rycerze na koniach z pokazami „walk"
– pokaz małych, średnich i wielkich baniek mydlanych
– żywe rzeźby pozujące do zdjęć, tworzące iluzję posągów, co pewien czas zaskakując nagłą zmianą pozy bądź wykonanym gestem, etiuda pantomimiczną lub żonglerską
– miasteczko cyrkowe i kuglarskie rekwizyty (np. talerz, chusta animacyjna, chodzenie na taśmie), można z nich korzystać samodzielnie lub pod okiem instruktora, można zagrać w gry plenerowe – bamboleo i jengę, olbrzymie karty do gry, kerplunk, 4 w linii; nauka chodzenia na niewiązanych szczudłach, chodzenie na kuli walking globe oraz stanie na równoważni, diabolo (szpulka manipulowana na sznurkach)

Pokazy jazdy na bicyklach i tricyklach
 – przejazdy cyklistów, radosny dźwięk dzwonków bicyklowych, pozdrawianie gości i inne interakcje; animacja jazdy XIX-wiecznym eleganckim trycyklem
– abc bezpiecznej jazdy bicyklem
– retro-rowerki – trycykl dziecięcy oraz drezynka dziecięca – dostępne dla wszystkich dzieci w trakcie trwania imprezy
– jazda na wysokim poziomie (emocjonujące triki na bicyklach)
– elegancja w sztuce jazdy bicyklem (pokaz niekonwencjonalnych umiejętności bicyklowych)
– szkolenia jazdy na bicyklach dla dorosłych
– przejażdżki dla dzieci na bicyklach
– wspólne fotografie na bicyklach i trycyklu (prywatne aparaty)
– rodzinne przejażdżki z cyklistą na Trycyklu

Fascynujące pokazy szalonego naukowca
Podczas naukowego show uczestnicy mogą zobaczyć ekscytujące doświadczenia oraz mają możliwość udziału w konkursach. Pokaz jest prowadzony w wesołej formie i widzowie są zapraszani do aktywnego udziału poprzez pomoc w robieniu doświadczeń. Pokaz prowadzi dwóch naukowców, którzy z pasją i z pozytywną energią przekazują wiedzę i potrafią zachęcić do dobrej zabawy.

W programie:
➢ doświadczenia z lodem: pokażemy jak z lodu zrobić bańki wypełnione dymem w środku oraz dym.
➢ znikająca woda,
➢ jak zrobić sztuczną kulkę śniegową w mikrofalówce,
➢ iluzje optyczne,
➢ bańki mydlane płonące w ręce,
➢ produkcja wielokolorowej piany w ułamek sekundy,
➢ wytwarzanie pioruna kulistego w mikrofali,
➢ jak zaświecić lampki choinkowe bez użycia prądu,
➢ niepękające bańki,
➢ generator Van de Graaffa,
➢ piasek który nie nasiąka wodą,
➢ bańki mydlane wypełnione dymem w środku,
➢ jak jednym dmuchnięciem napełnić 12litrowy worek,
➢ jak zmieścić metrowy styropian w małym kubku.

Godziny pokazów:
14.00-14.40
15.00-15.40
16.00-16.40
17.00-17.40
18.00-18.40
19.00-19.40

Pokazy drukarek 3 D przygotowane przez FabLab z Łodzi

Stoisko Włoclawskiego Centrum Edukacji Ekologicznej
Stoisko zostanie zorganizowane w ramach projektu "Mówimy NIE bezmyślnym zakupom – budujemy społeczeństwo recyklingu" dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. A na nim wiele bezpłatnych atrakcji, m.in.:
– konkursy z nagrodami dla dzieci i nie tylko
– wydawnictwa Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej

Prezentacja sprzętu grupy motocyklowej „Motocykle-Zgierz" (po godz. 16.00)

Na scenie:
– prezentacja dziecięcych i młodzieżowych zespołów ze zgierskich placówek
– show kuglarskie (ok. godz. 15.30 i 16.30)
– spektakl plenerowy dla dzieci (godz. 17.00-18.00)
Spektakl "Baśń o dwóch braciach" teatru Akademii Wyobraźni w ramach Wędrownego Jarmarku Bajek.
Projekt Lalek i Scenariusz: Jacek Zuzański
Scenografia: Alicja Pietrucka i Piotr Kochanowski
Reżyseria: Paweł Pawlik

Ponadto, odpłatnie:
– Park Linowy – trasa zielona i niebieska oraz kajaki – dzieci zapłacą tylko symboliczną ZŁOTÓWKĘ
– zamki dmuchane, kule wodne
– finał akcji Mały/Mała Prezydent Miasta Zgierza

Inne informacje:
– W parku będą dostępne dodatkowe toalety z umywalkami.
– Zabezpieczenie medyczne festynu rodzinnego – HKR Adrenalina.