George Sand, Dernieres pages, 1877.
Wystawa dokumentuje historię i technikę teatru lalek. Zaprezentujemy eksponaty pochodzące ze zbiorów Wrocławskiego Teatru Lalek, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Mangha w Krakowie, Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, Henryka Tomaszewskiego i Stefana Kaysera oraz prof. Jacka Radomskiego – pod patronatem Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
To pierwsza we Wrocławskim Teatrze Lalek wystawa tak szeroko prezentująca historię i techniki lalkowe w dziejach teatru lalkowego!
Wystawa przygotowana została z myślą o dzieciach, eksponaty są więc prezentowane w sposób przystępny i atrakcyjny dla małego Widza. Tylko u nas dzieci mogą podczas jednej wizyty poznać wszystkie znane techniki lalkarskie i zobaczyć, jak wygląda oryginalna jawajka, marionetka sycylijska, bunraku, a nawet skórzana lalka indonezyjskiego teatru cieni!
Na wystawie znajdą się nie tylko lalki, ale również unikalne fotografie, projekty i grafiki z archiwum Wrocławskiego Teatru Lalek i Biblioteki Uniwersyteckiej.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace wybitnych artystów z Polski (Eugeniusz Get-Stankiewicz; Jerzy Chodurski, Elżbieta Terlikowska, Jerzy Zitzman, Jan Polewka, Jadwiga Mydlarska-Kowal) oraz zagranicznych (Czesi Dalibor Baèa i Pavel Hubièka czy Szwajcarka Susanna Brunner).
Ekspozycję będzie można zwiedzać do końca roku 2010. Wstęp jest bezpłatny.
***
26 marca odsłonimy ponadto stałą ekspozycję portretów aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek autorstwa Darii Kopiec i Moniki Koteckiej. W tej chwili zdjęcia można zobaczyć na www.teatrlalek.wroclaw.pl
***
Dzień otwarcia wystawy zbiegnie się ponadto z 400. spektaklem „Calineczka" w wykonaniu Anny Kramarczyk.
„Calineczka" to jedno z najpopularniejszych przedstawień Wrocławskiego Teatru Lalek, niejednokrotnie grane na specjalne zamówienie naszych najmłodszych widzów z przedszkoli i szkół. Inscenizacja pełnej magii i uroku baśni mistrza Andersena. Spektakl pełen radosnych piosenek, które dzieci śpiewają jeszcze długo po wyjściu z teatru, grany w przepięknej, baśniowej scenografii, przykuwający uwagę wirtuozerskim prowadzeniem lalek przez jedną aktorkę.
Nagroda Stowarzyszenia Przyjaciół Śląskiego Teatru Lalki i Aktora "Ateneum" za walory plastyczne (2003)
Nagroda Śląskiego Oddziału ZASP dla Anny Kramarczyk za najlepszą animację (2003)
Scenariusz: Agnieszka Zaskórska wg Jana Christiana Andersena
Reżyseria: Wiesław Hejno
Scenografia: Beata Fertała
Muzyka: Jerzy Kaczmarek
Występuje Anna Kramarczyk
*****************************************
Zdjęcie: Baśń o pięknej Parysadzie, 2007 proj. Eva Farkasova-Zalesakova
Wrocławski Teatr Lalek
Wrocławski Teatr Lalek ma w swoim repertuarze adaptacje utworów z kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej (m.in. powieści Astrid Lindgren i Tove Jansson) oraz najpopularniejszych baśni. Gra jednak nie tylko klasykę. Ostatnie premiery to w większości …
50-051 Wrocław
71 335 49 01
sekretariat@teatrlalek.wroclaw.pl
https://www.teatrlalek.wroclaw.pl
facebook