Marcowi Emigranci – warsztaty dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Europejskie Centrum Solidarności pI. Solidarności 1, Gdańsk
🗺 mapa
📅 czwartek 01.03.2018 do piątek 30.03.2018
8 zł
Marcowi Emigranci - warsztaty dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Młodzież pozna historię tragicznych wydarzeń Marca ’68 oraz historie ludzi, który 50 lat temu zostali zmuszeni do emigracji.

Już 19 czerwca 1967 roku Władysław Gomułka, pierwszy sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, mówił: „Nie czyniliśmy przeszkód obywatelom polskim narodowości żydowskiej w przeniesieniu się do Izraela, jeśli tego pragnęli […]. Każdy obywatel Polski powinien mieć tylko jedną ojczyznę Polskę Ludową”.

Źródła wskazują, że do opuszczenia Polski zostało zmuszonych w wyniku wydarzeń Marca ’68 od 12 do 15 tys. obywateli pochodzenia żydowskiego. Wśród emigrantów byli inżynierowie, lekarze, ekonomiści i humaniści, wśród nich wielu wykładowców akademickich i naukowców. A także dziennikarze i redaktorzy, muzycy, plastycy, filmowcy i aktorzy.
„Wygnaniem” nazywa Sabina Baral przymusową emigrację, której doświadczyła jako nastoletnia dziewczyna, gdy wraz z rodziną była zmuszona opuścić Polskę szlakiem przez Wiedeń, Rzym do Detroit.

Wystawa w rocznicę Marca ’68, Uniwersytet Warszawski, 8 marca 1981
Fot. Jacek Awakumowski / Zbiory ECS

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

termin | marzec, poniedziałek – piątek
czas | ok. 1,5 godziny
dla kogo | uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
wstęp | bilet: 8 zł/uczestnik + rezerwacja:  ecs.gda.pl/Formularz

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent