Makijaż w ciąży – jak wykonać go bezpiecznie dla siebie i dziecka?

📅 czwartek 25.04.2019 do środa 01.05.2019
Makijaż w ciąży – jak wykonać go bezpiecznie dla siebie i dziecka?

Istnieje wiele mitów i przesądów na temat ciąży, jednak zmiana nawyków pielęgnacyjnych bywa w tym czasie naprawdę konieczna. Dotyczy ona głównie rodzaju stosowanych kosmetyków. Wiążąca się z ciążą burza hormonów powoduje sporo zmian w organizmie. Te natomiast mogą wymagać sięgnięcia po inne preparaty niż specyfiki używane dotychczas. Wynika to z większej podatności na uczulenia i ze szkodliwego działania niektórych składników kosmetycznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na kolorowe kosmetyki do makijażu. Jak je wybierać, by były bezpieczne dla mamy i dziecka?

Czy ciężarna kobieta powinna się malować?

Nie istnieją przeciwwskazania do makijażu w ciąży, jednak może się okazać, że skóra wymaga innego traktowania niż do tej pory. Zdarza się, że nawet na bezproblemowej dotychczas cerze pojawiają się wypryski, przebarwienia i objawy alergiczne. Aby uniknąć nieprzyjemności w tym wyjątkowym okresie, należy przywiązywać większą wagę do testów uczuleniowych. Warto wykonywać je w przypadku wszelkich preparatów do twarzy, jednak kosmetyki do makijażu w szczególności wymagają takiego postępowania. Najlepiej nanieść ich niewielką ilość w dyskretnym miejscu i sprawdzić, czy po kilkunastu godzinach nie pojawiły się niepokojące zmiany. Sięgając po nieużywane wcześniej produkty, najwygodniej jest skorzystać z testerów dostępnych w drogeriach. Może się też okazać, że kosmetyki, które były regularnie stosowane, nagle zaczęły być inaczej przyjmowane przez skórę. W takiej sytuacji zaleca się ich zmianę na łagodniejsze preparaty hipoalergiczne i przeznaczone do cery wrażliwej. Specjaliści odradzają jednak robienie zapasów, ponieważ po ciąży skóra wraca zwykle do swojego dawnego stanu.

Składniki kosmetyków, których należy unikać w ciąży

Nie da się jednoznacznie wskazać składników kosmetycznych, które uczulają kobiety ciężarne, jednak w grupie najbardziej ryzykownych substancji znajdują się wyciągi i ekstrakty roślinne. Tworzone na ich bazie kosmetyki zawierają liczne witaminy oraz mikroelementy i zaliczane są zwykle do zdrowych i skutecznych, lecz w czasie burzy hormonalnej mogą silnie uczulać. Odradzane są również preparaty silnie perfumowane, czyli kosmetyki do makijażu takie, jak niektóre pudry i podkłady.

Warto uważać również na kosmetyki do oczu, które mogą powodować pieczenie, zaczerwienienie i łzawienie. Nawet dobrze znany tusz może okazać się szkodliwy, dlatego w razie problemów, zaleca się jego natychmiastową zmianę. Dla bezpieczeństwa najlepiej jest wybierać kosmetyki oznaczone jako hipoalergiczne – mówi Edyta Kubiak z drogerii Neness.

Zdecydowanie powinno się unikać preparatów zawierających składniki o dogłębnym działaniu. W kosmetykach do makijażu warto wystrzegać się retinolu i witaminy C, które u kobiet w ciąży mogą powodować powstawanie nieestetycznych i trudnych do usunięcia plam pigmentacyjnych.

Kobieta w ciązy trzyma się za brzuch

Źródło obrazka: Stock Adobe

Prosty i wygodny makijaż dla przyszłej mamy

Skoro kosmetyki do makijażu mogą uczulać, a stosowanie części z nich jest zupełnie odradzane, to najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie codziennego makijażu. Żeby jednak nadal czuć się seksownie i kobieco, warto poznać kilka trików na szybki i atrakcyjny make-up dla ciężarnej. Jeśli podkład zaczął przynosić więcej szkody niż pożytku, dobrze jest zrezygnować z niego na rzecz samego pudru. W przypadku, gdy każdy tusz do rzęs uczula, można pokusić się o wyraźniejsze konturowanie oka kredką i eye-linerem. Odstawiając jedne kosmetyki, warto rekompensować ich brak innymi produktami. Jeżeli nie udaje się wyraźnie umalować oczu, można pokusić się o wyraźniejszy kolor pomadki lub mocniejsze zaznaczenie kości policzkowych. Przykucie uwagi do jednej części twarzy, pomoże odwrócić uwagę od innych braków. Jeszcze jedną, cenną wskazówką jest efektywne wyszczuplenie twarzy, która w czasie ciąży nabiera zwykle krąglejszego kształtu. Na koniec makijażu zaleca się nałożenie pudru matującego, który ukryje ewentualne przebarwienia, a jego wykończeniem powinien być puder brązujący. Delikatnie nałożony na boki twarzy i skronie, powinien uwydatnić kości policzkowe i optycznie wyszczuplić twarz.

 

 

Artykuł sponsorowany

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent