Akademia tańca

📅 niedziela 15.09.2013

do 15.09.13

Lokomotywa Tuwima odjeżdża ze stacji Manufaktura

Lokomotywa PX-48 na rynek Manufaktury wjechała pod koniec czerwca, a potem została pokryta włóczkowym graffiti. Na taki niecodzienny pomysł uczczenia Roku Tuwima i zaangażowania do projektu nowojorskiej artystki Agaty „Olek" Oleksiak wpadł Sławek Fijałkowski ze Stowarzyszenia Łódź Filmowa, który sprowadził też do Łodzi lokomotywę i doczepione do niej dwa zabytkowe wagoniki, wypożyczone z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Projekt udało się zrealizować dzięki współpracy z Domem Literatury w Łodzi, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Fundacją Miasto Kultury, a także dzięki kilkudziesięciu szydełkującym osobom z całego kraju.

Długość całego składu rozstawionego na 32-metrowych torach to 29 metrów 63 centymetry. Nic więc dziwnego, że nocna operacja jego przenoszenia z ciężarówek na zbudowane na rynku tory trwała 10 godzin. Krócej zapewne trwać będzie wywożenie lokomotywy, ale o tym przekonamy się dopiero w niedzielę w nocy.

Wcześniej, w piątek Łódź świętować będzie 119. rocznicę urodzin Juliana Tuwima. Właśnie dlatego lokomotywa została w Manufakturze już po zakończeniu szydełkowej akcji, ale jej obecność to nie jedyny Tuwimowski akcent na ten weekend. Empik w Manufakturze zaprasza najmłodszych w niedzielę na godzinę 16:00 na warsztaty ilustratorskie dla dzieci, których tematem przewodnim będą bajki Juliana Tuwima, a godzinę później na scenie w Empiku w akustycznym koncercie wystąpi zespół Rambo Jet, który zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty: „Tuvim", w całości inspirowanej twórczością łódzkiego poety.

www.manufaktura.com