Akademia tańca
FMH mobile

📅 sobota 03.08.2013 do niedziela 04.08.2013

3.08. – 4.08.13

Wojowie na rynku i narty Wotana
Łódzka Wioska Historyczna 2013

Łódzka Wioska Historyczna już po raz piąty przeniesie wszystkich odwiedzających w świat dzielnych wojów, niepokonanych rycerzy, walecznych Wikingów i zdolnych rzemieślników.

Jest to propozycja dla poszukiwaczy ciekawych form rodzinnego wypoczynku, bo dzięki pokazom średniowiecznych walk, turniejom, możliwości przyjrzenia się pracy dawnych rzemieślników, przymierzenia dawnych strojów i biżuterii każdy może przeżyć powrót do przeszłości. Spragnieni wiedzy mogą wziąć udział w pogadankach, a ci, którzy wolą działanie, w przedstawieniach interaktywnych.

W czasie V Łódzkiej Wioski Historycznej w pierwszy weekend sierpnia będzie można przekonać się także, że „nie święci garnki lepią", młot kowalski jest bardzo ciężki, a kwas chlebowy znakomicie gasi pragnienie w upały. A to za sprawą kramów dawnych rzemieślników, którzy i w sobotę (w godz. 10:00-21:00) i w niedzielę (10:00-18:00) przypominać będą ginące zawody i sprzedawać swoje wyroby. Swój udział zapowiedzieli między innymi warzelnik piwa średniowiecznego spod Biskupina, garncarz średniowieczny z Chełmna, ale pojawi się też kat ze swoimi narzędziami pracy -nikomu nic nie grozi, każdy za to będzie mógł zrobić sobie na pamiątkę zdjęcie w dybach.

Jednak to co, najbardziej skupia uwagę publiczności w czasie festiwali historycznych, to popisy grup rekonstrukcyjnych. W inscenizacjach łącznie weźmie udział aż 100 rekonstruktorów. Wśród nich będą członkowie jednej ze słynniejszych w Polsce i za granicą – grupy Walhalla z okolic Poznania oraz Nordelag – drużyna Słowian i Wikingów. Dzięki ich obecności na rynku Manufaktury przez dwa dni w jednym miejscu spotkają się Starożytność i  Średniowiecze, walki i rzemiosła, zabawa i sztuka.

Ci, ze zwiedzających, którzy zdecydują się nie tylko przyglądać turniejowym zmaganiom wojów i rycerzy, mogą liczyć na nagrody w sprawnościowych konkursach. Z kolei zabawy dla najmłodszych przygotowane są tak, żeby młodzi uczyli się współpracy i planowania – jak w przypadku nart Wotana, wyścigu zespołów, w którym wygrana zależy od synchronizacji ruchu kilku zawodników.

W tegorocznej edycji ŁWH nie zabraknie lokalnych wątków. W czasie sobotniej historycznej biesiady pojawi się duch Króla Polskiego – Władysława Jagiełły na koniu, który obwieści nadanie praw miejskich miastu Łodzi, bo ŁWH zorganizowana jest w kilka dni po urodzinach miasta.

Biesiada przy blasku pochodni rozpocznie się w sobotę o godzinie 20:00. Towarzyszyć jej będą pokazy fechtunku i znakomita oprawa muzyczna w wykonaniu zespołu Percival. Grupa swoją muzyką, na którą składają się utwory ludowe, a także własne kompozycje, przekazuje klimat i atmosferę wczesnego średniowiecza i przenosi słuchacza w świat naszych przodków.

To nie koniec sobotnich atrakcji. O godzinie 21:00 przyjdzie czas na wielką bitwę wieczoru – najazd wikingów na średniowieczną osadę. Niedziela będzie trochę spokojniejsza, ale zapewni też wiele historycznych wrażeń, dzięki potyczkom, turniejom i konkursom.

Organizatorem Łódzkiej Wioski historycznej jest stowarzyszenie Neo. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 2007 roku w Arturówku, a zrealizowana została jako część obchodów rocznicy nadania praw miejskich. Cztery edycje wydarzenia odbyły się w Arturówku, gdzie gromadziły miłośników historii i rekonstrukcji historycznej z całego kraju i wielotysięczną publiczność. Ten barwny festiwal rekonstrukcji historycznej przyciąga rzesze zagorzałych fanów historii, ale i tych którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z odkrywaniem tajemnic naszych przodków, którzy żyli w starożytności i średniowieczu.

HARMONOGRAM
I dzień – Sobota – 03.08.2013:

– Godz. 10.00-21.00: Otwarte dla publiczności stanowiska warsztatów i rzemieślników oraz wystawców średniowiecznych
– Godz. 12.00 12.30 Potyczka wojów średniowiecznych
– Godz. 13.30 15.30 Walki wojów w kręgach i konkursy piesze
– Godz. 17.30 18.30 Turniej Walki konnej
– Godz. 20.00-23.00 Wielki Finał – cykl historyzujących przedstawień
– Godz. 20.00 Średniowieczna biesiada, pokazy zręczności fechtunku mieczem, toporem, włócznią, Występ na żywo zespołu muzyki średniowiecznej Persival
– Godz. 21.00 -21.30 Najazd wikingów na średniowieczne osady – „wielka bitwa wieczoru"
– ok. godz. 22.00 – Przybycie orszaku konnego z obwieszczeniem od Króla Polskiego – Władysława Jagiełły, – przypominające nadanie praw miejskich miastu Łodzi.
– Ok. godz. 23.00 – zamknięcie I-go dnia imprezy

II dzień – Niedziela – 04.08.2013
– Otwarte dla publiczności stanowiska warsztatów i rzemieślników
– Godz. 13.00 – 13.30 – Potyczka wojów średniowiecznych