Akademia tańca

12.05.12
godz. 11.00 – 14.00

Łódź biega z mapą

Tegoroczna edycja „Cała Polska biega z mapą" obejmuje 15 imprez na terenie całego kraju. Biegi na orientację organizowane są między innymi w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie i Wrocławiu. Podobnie jak w zeszłym roku do akcji dołączy także Łódź.

Do biegu nie trzeba się wcześniej zapisywać, a udział w zabawie jest bezpłatny. Co zatem trzeba zrobić? Wystarczy, że w sobotę 12 maja między godziną 11:00 a 14:00 uczestnik pojawi się w centrum zawodów, zlokalizowanym przy literach napisu Manufaktura od strony ulicy Zachodniej. Tam dostanie kolorową mapę z oznaczonymi punktami kontrolnymi. Chociaż biegacz musi pojawić się w punktach kontrolnych w określonej kolejności to sam decyduje, jaką trasę między punktami wybierze. Na starcie można stawić się w dowolnie wybranym momencie trwania akcji, do godziny 14:00.

– W naszym biegu czas nie jest najważniejszy – mówi koordynator akcji w Łodzi. – Ideą akcji jest promowanie biegów na orientację, które są niezwykłym sposobem na aktywność i kontakt z przyrodą – wyjaśnia.

Bieg na orientację jest dyscypliną sportu, w której zawodnik wyposażony w mapę i kompas odnajduje punkty kontrolne ustawione w lesie. Obecność w punktach potwierdza przy pomocy specjalnych kasowników na karcie startowej, albo elektronicznego systemu. Kolejność "zaliczania" punktów kontrolnych jest obowiązkowa, natomiast wybór drogi pomiędzy nimi – to sprawa zawodnika, a zarazem istota biegu na orientację. Tak więc nie wystarczy dobrze biegać, przede wszystkim należy umieć czytać mapę i orientować ją w terenie, a do tego potrzebna jest wyobraźnia i szybkość w podejmowaniu decyzji.

W biegu w Manufakturze może wziąć udział każdy bez względu na wiek i sportowe przygotowanie, bo trasa łącząca wszystkie punkty kontrolne to nieco ponad pół kilometra.

– W czasie biegu każdy będzie miał okazję spróbować orientacji w różnych jej wydaniach – zapowiada. – Znajdzie się coś zarówno dla tych najmłodszych, jak i rozpoczynających przygodę z orientacją.

Wszyscy uczestnicy wezmą udział w losowaniu nagród. Mogą też liczyć na poczęstunek. Organizatorem Łódzkiego biegu jest Uczniowski Klub Sportowy "Orientuś", który powstał w roku 1998, a założony został przez harcerzy 34 ŁDH, członków Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego, nauczycieli, uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej nr 158 w Łodzi.

www.manufaktura.com