Lato w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

wtorek, czwartek: 10.00-18.00
środa, piątek: 9.00-16.00
sobota, niedziela: 10.00-18.00
Uwaga! W piątek 15 sierpnia Muzeum nieczynne.

W każdą środę wstęp bezpłatny na ekspozycje stałe!

W Y S T A W Y   S T A Ł E

• Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950) – Arsenał.

Wystawa stała ukazująca życie codzienne ludzi na wsiach i w małych miastach w regionach etnograficznych Kujaw, Pomorza i ziemi chełmińskiej w 2. poł. XIX w. i 1. poł. XX w. Podkreśla pograniczny charakter kultury ludowej, na którą duży wpływ miała kultura mieszczańska i szlachecka oraz zmiany polityczne i cywilizacyjne stulecia 1850-1950. Akcentuje także kulturową obecność innych grup etnicznych i religijnych na tym terenie. Wystawa oprócz eksponatów prezentuje wiele archiwalnych fotografii oraz zapisów filmowych. Wędrując po wystawie odkryć można co dawniej jedzono, jak się ubierano, dbano o higienę, jak pracowano, świętowano, spędzano wolny czas.

•   Park Etnograficzny.

Ekspozycja prezentuje obiekty architektury wiejskiej głównie z XVIII i XIX w. przeniesione z Kujaw, Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, ziemi chełmińskiej oraz dobrzyńskiej. Można tu oglądać zarówno całe wiejskie zagrody, jak i pojedyncze budynki: wiatrak, młyn wodny, remizę strażacką, kuźnię, rybacką barkę mieszkalną a także obiekty tzw. małej architektury wiejskiej. Wyposażenie zagród i wnętrz prezentuje rozmaite zajęcia domowe i gospodarskie oraz drobną wytwórczość i rzemiosło ludowe. Skansenowska ekspozycja pozwala poznać życie i pracę mieszkańców wsi z przełomu XIX i XX w.

• Salonik Prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej – Arsenał.

Ekspozycja biograficzna poświęcona założycielce i wieloletniej dyrektorce Muzeum.

IMPREZY

SIERPIEŃ

•  Jarmark żywności ekologicznej 2.08., sobota, godz. 10.00-14.00

Organizator: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN. Wstęp wolny.

• Muzyczna podróż 2.08., sobota, godz. 17.00

Koncert zagranicznych zespołów folklorystycznych, m.in. z Turcji i Białorusi. Amfiteatr. Wstęp wolny.

• Z Kolbergiem po Polsce 3.08., niedziela, godz. 16.00

Rodzinne warsztaty w Parku Etnograficznym z okazji Roku Oskara Kolberga.

W programie dawne zwyczaje rodzinne i domowe, tradycyjne zabawy muzyczno-ruchowe dla dzieci i rodziców, zajęcia plastyczne itp. Bilety: normalny – 9 zł, ulgowy – 6 zł, rodzinny – 20 zł.

• W wiejskiej karczmie 26.08., wtorek, godz. 12.00

32. spotkanie z cyklu Muzeum-panaceum dla osób 55+. Opowieść o wiejskich rozrywkach i o roli karczmy w życiu wsi z przykładami chłopskiego humoru i satyry. Warto zabrać okulary do czytania! Bilety: 3zł