Weleda

lato w mieście 2012 – Gdańśk

📅 niedziela 26.08.2012 do wtorek 28.08.2012
lato w mieście 2012 – Gdańśk

Wakacje na piątkę,czyli letni program Top 5 w Centrum Hewelianum!Nadszedł najbardziej wyczekiwany i najgorętszy okres w roku, który dlauczniów oznacza dwa miesiące wakacji! Na ten wyjątkowy czas Centrum Hewelianum,dla wszystkich mieszkańców oraz turystów odwiedzających Gdańsk, przygotowałopięć propozycji, aby wakacje spędzone w Trójmieście należały do wyjątkowych- pełnych atrakcji i niezapomnianych wspomnień! Różnorodne propozycje z programu Top5 mają jedną cechę wspólną – zabawę.

Zabawa to jednak zupełnie wyjątkową,bo w Centrum Hewelianum bawimy się nauką! Jedną z głównych atrakcji wakacyjnego programujest „Matematyczny plac zabaw", zaaranżowanyw budynku Redity Napoleońskiej. Jak to na placu zabaw bywa, do dyspozycji będzie kilka stanowisk – nie należy spodziewać się jednak piaskownicy, czy huśtawki,bo bawić będziemy się matematyką i pokażemy, że jej oblicze nie musi być surowe! Żeby ocieplić wizerunek królowej nauk przygotowaliśmy wielkoformatową grę planszową. Dla lubiących niekonwencjonalne sposoby liczenia, pokażemy jak rzucając patykami, sprostać trudnym obliczeniom. Czas umilą układanki, geometryczne łamigłówki, czy matematyczne rebusy. Prawdziwi klockomaniacy stworzą gigantyczne konstrukcje, wykorzystując jedynie proste klocki. Miłośników gier planszowych zapraszamy do wielkoformatowego TrykTraka, a najmłodszychdo zabawy MEGA – bryłami geometrycznymi. Dodatkowo w samo południe odbywająsię warsztaty „Podwórkowa matematyka", gdzie własnoręcznie przekonacie się,że matematyka może być zaskakująca i ciekawa. Plac zabaw czynny jest od wtorku dopiątku w godzinach 11:00-14:00, „Podwórkowa matematyka" o godzinie 12:00. Wstęp wolny!

Wyjątkową propozycją na tegorocznewakacje jest niesamowita podróż do„Świata zmysłów", który możemy odkrywaćna ponad trzydzieści interaktywnychsposobów, na nowej wystawie czasowej.„Receptory", „Mono czy Stereo" oraz „Iluzje"to trzy główne grupy tematyczne, a na samejekspozycji zwiedzający przekonają się czymjest kamuflaż, jakie są granice słuchu,co można zobaczyć przez magiczne okularyoraz jakie dźwięki wydaje pianino Sheparda.Wystawa przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentowana jestw niesamowitej scenerii budynku Galerii Strzeleckiej. Na podróż do „Świata zmysłów"zapraszamy od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-17:00. Szczegóły dotyczące biletówznajdują się na stronie www.hewelianum.pl.

Z kolei już 12 lipca rusza cyklicznyprogram wycieczek historycznych po forcieGóry Gradowej w Gdańsku! WyjątkowośćFortu Góry Gradowej to bowiem nie tylko jegopołożenie na jednym ze wzgórz morenowychw pobliżu Starego Miasta, lecz również jegobogata i wciąż nie do końca odkryta historiaoraz cenne zabytki architektury zlokalizowanena jego terenie. Przedpola i stoki GóryGradowej były kilkakrotnie areną zaciekłychwalk obrońców miasta z nieprzyjacielem, a samo wzniesienie (ufortyfikowane po razpierwszy w 1655 r.) było przez wiele dziesięcioleci jednym z najważniejszych punktówobrony Gdańska. Dwugodzinną podróż śladami najważniejszych wydarzeń w historii Gdańska, uatrakcyjni wspaniała panorama Głównego Miasta, którą można podziwiać z kilkupunktów widokowych. Wycieczki dla osób indywidualnych będą odbywały się w każdyczwartek oraz sobotę, o godzinie 11:00. Szczegóły dotyczące miejsca zbiórki oraz cenybiletów znajdują się na stronie www.hewelianum.pl.

Na gości Centrum Hewelianum czekają także dwie wystawy stałe: multimedialnawystawa zabierająca nas w historyczną podróż po przeszłości fortu Góry Gradowej(„Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk", wstęp wolny) oraz interaktywna wystawaodkrywająca przed nami prawdy przyrody i kosmosu („Energia, Niebo i Słońce", informacjao biletach na stronie www.hewelianum.pl).Na dwóch piętrach interaktywnej wystawyw Kaponierze Południowej czeka pracowniaenergii oraz pracownia nieba, gdzie możnado woli eksperymentować na 65 różnychsposobów. Dźwięk, który widać, fala tsunamiczy Słońce sterowane gestami – to eksponatyznane już gościom Centrum Hewelianum.Jednak w tym roku na wystawie czekają takżenowe atrakcje: można sprawdzić swoją wagęna Słońcu lub dowiedzieć się jak oszukaćkamerę termowizyjną!Wystawa „Energia, Niebo i Słońce" (w budynku Kaponiery Południowej) czynna jestod wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00. Informacje o biletach znajdują się na stroniewww.hewelianum.pl. Wystawę „Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk" można zwiedzaćod wtorku do niedzieli w godzinach 09:00-18:00, wstęp wolny.Dodatkowo specjalnie na wakacje na gości Centrum Hewelianum czeka letniapromocja „2w1" – jeden bilet na dwie wystawy interaktywne: "Świat zmysłów"oraz "Energia, Niebo i Słońce" (bilet indywidualny w cenie 8 zł, bilet rodzinnyw cenie 23 zł).

Gorąco zachęcamy do odwiedzenia Centrum Hewelianum, a wszystkim,którzy właśnie rozpoczęli letni odpoczynek życzymy wakacji na piątkę!