Muzeum Narodowe pl. Powstańców Warszawy 5
07.07 – Szklane światło
Dzieci obejrzą przykłady szkła dawnego i współczesnego, dowiedzą się jak ono powstaje i jak otrzymuje się szkło kolorowe. W ramach zajęć praktycznych zaprojektują witraże.
09.07 – Czym mierzyć czas?
Kim był Chronos, jakie znamy przyrządy do mierzenia czasu, jak wygląda klepsydra? – odpowiedzi na te i inne pytania można będzie poznać podczas tych zajęć.
14.07 – Bitwa pod Grunwaldem
Z okazji 600 – lecia zwycięstwa nad Krzyżakami
Prowadzący opowie o słynnej bitwie, następnie w części praktycznej dzieci wezmą udział w grach historycznych.
16.07 – Szuflady pamięci
Zabawa przybliżająca wystawę współczesnej amerykańskiej artystki Jany Napoli. Artystka zbuduje w muzeum instalację złożoną z ponad 350 szuflad, które zebrała w Nowym Orleanie po przejściu przez miasto huraganu „Katrina". Jej praca jest świadectwem katastrofy i pomnikiem ofiar. Uczestniczące w zajęciach dzieci dowiedzą się o potrzebie przechowywania rodzinnych pamiątek, stworzą też własne szuflady, w których umieszczą ważne dla siebie pamiątki.
21.07 – Czy w Kamieńcu Ząbkowickim straszy, czyli o tajemnicach dolnośląskich zamków i pałaców
Zajęcia rozpoczną się od prezentacji najciekawszych dolnośląskich zamków i ich ciekawych historii, następnie podczas zajęć plastycznych dzieci stworzą własna Białą Damę.
23.07 – Poszukiwacze muzealnych tajemnic
Dzieci i ich opiekunowie otrzymają zadania polegające na odszukaniu i poznaniu sekretów wybranych zabytków.
28.07 – Kto pierwszy zrobił cukier z buraków, czyli o dolnośląskich naukowcach i wynalazcach
Uczestnicy dowiedzą się o ważnych śląskich wynalazcach i sami będą mogli zaprojektować maszynę z przyszłości.
30.07 – Przygoda z grafiką
Po zapoznaniu się z podstawowymi technikami graficznymi np. drzeworytem czy litografią, dzieci będą wykonają własną pracę graficzną.
04.08 – Pranie i prasowanie
Prowadzący pokaże najciekawsze zabytki prezentowana na wystawie „Dzieje żelazka i sprzętów do prania" m.in. szklane żelazko, nagrzewane nożyczki, „kosmiczną" pralkę a następnie poproszą dzieci, by zaprojektowały plakat do tej wystawy.
06.08 – Jabłko Wilhelma Otella
Dzieci poznają opowieść o Tellu, zobaczą autentyczne kusze i wezmą udział w bezpiecznych zawodach strzeleckich.
11.08 – Skarby z kufra wspomnień
Uczestnicy obejrzą zabytkowe przedmioty związane z podróżami, zgromadzone w starym kufrze. Spotkanie zakończy zabawa plastyczna.
13.08 – Do czego to służyło? O przedmiotach z dawnych lat
Prowadzący opowie o zapomnianych już dziś lub zmienionych przedmiotach codziennego użytku, pokazując ciekawe obiekty kultury materialnej na przykład kołotuszkę. Na zakończenie przewidziane są zaskakujące zgadywanki.
18.08 – Nocne rozmowy ludzi z portretów
Po obejrzeniu wybranych portretów w galeriach muzealnych dzieci będą tworzyć wypowiedzi osób portretowanych.
20.08 – Muzealne safari
Uczestnicy zabawią się w „polowanie" na malowane i rzeźbione zwierzęta w galeriach muzealnych a następnie wspólnie stworzą rysunkowy park safari.
25.08 – Gorączka złota
Dzieci ruszą tropem złota po galeriach muzealnych: dowiedzą się, kto jest patronem złotników, co oznaczało złote tło w obrazach gotyckich i zobaczą najciekawsze wyroby złotnicze. W ramach zajęć plastycznych do swych kompozycji użyją złotej folii.
Zajęcia te przeznaczone dla dzieci od lat 6 do 13 z opiekunami są bezpłatne. Rezerwację przyjmujemy pod tel. 71 372 51 48 lub osobiście w Dziale Oświatowym, od 9.00 Do 15.00.
Dla grup zorganizowanych zajęcia odbywają się w innych terminach ustalanych z Działem Oświatowym.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Muzeum Narodowe we Wrocławiu Jedno z najważniejszych i najzasobniejszych polskich muzeów. W zbiorach, które obej- mują ponad 200 tysięcy obiektów, znajdują się zabytki z prawie wszystkich dziedzin sztuki, poczynając od szkła antycznego, przez średniowieczną rzeźbę kamienną, …
50-153 Wrocław
71 372 51 50
sekretariat@mnwr.pl
http://mnwr.pl