Królewski Piknik w Ogrodach Zamku Królewskiego

Zamek Królewski w Warszawie
📅 sobota 31.08.2024
Królewski Piknik w Ogrodach Zamku Królewskiego
W sobotę 31 sierpnia 2024 roku Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na Królewski Piknik – wydarzenie, które łączy zabawę z edukacją w wyjątkowej scenerii Ogrodów Królewskich. To doskonała okazja, aby aktywnie i twórczo spędzić czas z najbliższymi w ostatni weekend wakacji. Wstęp na piknik jest bezpłatny, a motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest odbudowa zdrowia psychicznego młodych głów.

Atrakcje dla dzieci – zabawa i edukacja w królewskim stylu

Wśród pozycji programu wydarzenia skierowanych do najmłodszych znajdą się m.in. warsztaty kreatywne, gry terenowe, łamigłówki czy zajęcia ogrodnicze. Dzieci będą mogły wcielić się w rolę nadwornych artystów, tworząc własne obrazy inspirowane historią Zamku. Specjalnie przygotowane gry i animacje pobudzą ich wyobraźnię i pomogą im zrozumieć, jak kiedyś wyglądało życie na królewskim dworze.

Troska o zdrowie psychiczne młodych ludzi

W tym roku piknikowi w zamkowych ogrodach towarzyszy szczególna misja – wspieranie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a hasło wydarzenia brzmi: „Wspólnie odbudowaliśmy już Zamek. Teraz odbudujmy zdrowie psychiczne młodych ludzi”. Partnerem Królewskiego Pikniku jest Fundacja UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej. Przez cały dzień trwać będzie zbiórka charytatywna na projekt „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”, którego celem jest edukacja i profilaktyka. Eksperci fundacji dostępni będą przy swoim stanowisku podczas pikniku i chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące tego ważnego tematu. Na ogrodowej scenie odbędzie się także rozmowa „W jaki sposób sztuka może wspierać zdrowie psychiczne MŁODYCH GŁÓW?” z udziałem dziennikarki i podróżniczki oraz założycielki Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej, a także Joanny Flis – psycholożki, ekspertki projektu MŁODE GŁOWY. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Skórzyński.

W tym roku piknikowi w Królewskich Ogrodach towarzyszy szczególna misja. Cieszę się, że Fundacja UNAWEZA może uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu, które jest nie tylko świętem kultury, ale także okazją do zwrócenia uwagi na zdrowie psychiczne młodych – moim zdaniem obecnie najważniejszy temat. Skupiamy się na edukacji i profilaktyce, prowadząc działania dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Wierzę, że wspólnie możemy zadbać o lepszą przyszłość, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy zasługują na wsparcie i zrozumienie. Wspólnie odbudowaliśmy już Zamek. Teraz odbudujmy zdrowie psychiczne młodych ludzi – mówi Martyna Wojciechowska, założycielka Fundacji UNAWEZA

Relaks w królewskim wydaniu

Królewski Piknik to także dobra okazja dla dorosłych, aby zrelaksować się w otoczeniu zieleni Ogrodów Królewskich i skorzystać z różnorodnych propozycji kulturalnych. W ramach warsztatów artystycznych uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w malowaniu na wodzie techniką ebru oraz sztuce kaligrafii z elementami malowania tuszem, inspirowanej pięknem zamkowych ogrodów. Warsztaty z recyklingu pozwolą zgłębić tajniki sztuki współczesnej i zrównoważonego podejścia do tworzenia. Dla wszystkich gości dostępna będzie strefa chillout w otoczeniu zieleni. Na miłośników literatury czeka Królewska Czytelnia. Przez cały dzień będzie można także odwiedzać stoiska gastronomiczne oraz kwiatowe instaspoty. W nawiązaniu do kulinariów odbędzie się również dyskusja o przepisach królewskich, które znajdują swoje zastosowanie także dziś, oraz o zasadach zachowania się przy stole kiedyś i obecnie.

Czy i jak motywować dzieci

Dla rodzin, które pragną połączyć zabawę z nauką, przygotowano specjalne spacery edukacyjne po Zamku i jego ogrodach. W ich trakcie rodzice i dzieci będą mogli wspólnie odkrywać tajemnice królewskich komnat, poznawać sekrety zamkowych zegarów oraz zgłębiać historię ogrodów.

Wieczorem, po dniu pełnym atrakcji, wszyscy będą mogli wziąć udział w Wielkiej Warszawskiej Potańcówce, która połączy pokolenia za pomocą ponadczasowych dźwięków. Dla gości zagrają Mała Orkiestra Dancingowa, Brass Federacja, a także kolektyw DJ-ski Soul Service.

Królewski Piknik to wydarzenie, w którego programie każdy znajdzie coś dla siebie bez względu na wiek. To dzień, w którym zabawa, edukacja i zdrowie idą w parze, a rodziny mogą wspólnie cieszyć się wyjątkowym czasem w jednym z najpiękniejszych miejsc w stolicy – ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Pełna lista atrakcji przygotowanych na Królewski Piknik i szczegółowy harmonogram wydarzenia dostępne są na stronie: krolewskipiknik.pl