Królik i Misia

Krakowskie Miodobranie

📅 sobota 03.09.2011 do niedziela 04.09.2011
Krakowskie Miodobranie

Organizatorem imprezy jest liczące ponad 120 członków Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich. Obecnie działalność edukacyjna zrzeszenia nie jest skierowana wyłącznie do członków pszczelarskiej społeczności, wychodzi dalej i obejmuje mieszkańców naszego miasta. Jedną z form, która umożliwia przekazanie wiedzy na temat pszczół, ich roli w środowisku naturalnym, produktów pszczelich, ich walorów smakowych i terapeutycznych jest organizowane od 1994 "Krakowskie Miodobranie". Pierwsze Święto odbyło się w Bieżanowie, kolejne już na Woli Justowskiej i tam nieprzerwanie aż do roku 2002, kiedy to spłonął zabytkowy kościół i podjęto decyzję o przeniesieniu głównych uroczystości na Plac Wolnica na krakowskim Kazimierzu. Od tego czasu nieprzerwanie w pierwszy weekend września pszczelarze stają się na trzy dni gospodarzami tego miejsca.

Miodobranie to w "pszczelarskim roku" czas zbiorów. Dzięki ciężkiej pracy skrzydlatych stworzeń, oraz umiejętnościom tych, którzy posiedli pszczelarską wiedzę możliwe jest pozyskanie produktów pszczelich. "Krakowskie Miodobranie" to impreza, podczas której poprzez udział w wykładach, prelekcjach, pogadankach, konkursach można będzie dowiedzieć się o wiele więcej o życiu pszczół, ciężkiej pracy pszczelarzy, oraz zastosowaniu w codziennym życiu bezcennych skarbów pozyskiwanych w pasiekach.

Jarmark, który towarzyszy "Krakowskiemu Miodobraniu" daje możliwość nabycia naturalnych, zdrowych i smacznych produktów pszczelich bezpośrednio od pszczelarzy, co daje gwarancję najwyższej jakości. Wszyscy uczestnicy jarmarku są właścicielami pasiek będących pod nadzorem powiatowych lekarzy weterynarii, a udział w licznych szkoleniach, kursach i konferencjach organizowanych przez związki pszczelarskie różnego szczebla pozwala na pogłębianie wiedzy oraz prowadzenie pasiek zgodnie z najnowszymi zaleceniami, co w konsekwencji prowadzi do ciągłego podnoszenia jakości oferowanych produktów.

Podczas imprezy odbędzie się ceremonia "pasowania na pszczelarza", podczas której, wedle staropolskiego obrzędu, przyjmowani są w szeregi pszczelarskiej organizacji nowi członkowie – miłośnicy pszczół. Uroczysty pochód, który przejdzie ulicami Kazimierza z kościoła Św. Katarzyny na Plac Wolnica jest okazją między innymi do zobaczenia sztandarów pszczelarskich organizacji.

3-4 września 2011na placu Wolnica