Weleda
Weleda Baby

Konferencja szkoleniowa dla nauczycieli i wychowawców przedszkolnych

📅 wtorek 18.05.2010
Konferencja szkoleniowa dla nauczycieli i wychowawców przedszkolnych

Warsztaty dedykowane są wszystkim pedagogom (wychowawcy przedszkolni, nauczyciele klas I – III), którzy chcą pracować poprzez działanie, ćwiczenie i rozwijanie umiejętności praktycznych – model edukacji aktywnej.

Program:

Wykład inauguracyjny ,,Zrozumieć agresję u dzieci. Bajki jako szansa i zagrożenie′′.

Zaplanowany temat wykładu to rozwój dziecka w wieku przedszkolnym w kontekście zróżnicowanego oddziaływania bajek. Istotną kwestią będzie próba rozumienia zachowań agresywnych u dzieci
w ujęciu neuropsychologicznym i w ujęciu teorii systemowych (agresja jako objaw). Autorki spróbują spojrzeć na bajki z dwóch punktów widzenia. Po pierwsze, podejmą próbę analizy znaczenia bajek jako wzorców zachowań agresywnych. Po drugie, pokażą, jak bajki mogą stać się źródłem oddziaływań terapeutycznych, wpierających rozwiązywanie trudności pojawiających się w grupie przedszkolnej. Na koniec zaproponujemy, jak można w grupie przedszkolnej budować wspólne historie (ujęcie narracyjne), które mogą być sposobami radzenia sobie z trudnościami i problemami pojawiającymi się w grupie lub u konkretnego dziecka.

Prowadzenie:
Sylwia Nyc
– psycholog i logopeda, mama trójki dzieci, w swojej pracy spotyka się z dziećmi w wieku przedszkolnym i ich rodzicami. Od lat prowadzi zajęcia logopedyczne dla grup przedszkolnych oraz indywidualnie pracuje z problemami najmłodszych.

Beata Grządziel – psycholog, terapeuta rodzinny, mama trójki dzieci.

 

„1001 zabaw po polsku i angielsku"- jak wykorzystać multisensoryczną zdolność przyswajania języka u dzieci.

W każdej kulturze i w każdym języku dzieci uczą się poprzez zabawę. Podczas warsztatów pokażemy jak w pracy z dziećmi wykorzystywać multisensoryczną zdolność przyswajania języka, dramę, zabawy fundamentalne i techniki szybszego zapamiętywania. Ważną częścią warsztatów będzie koncepcja „inner child", czyli odkrycia wewnętrznego dziecka w sobie, by razem z podopiecznymi cieszyć się zabawą i tym samym zwiększać swoją skuteczność jako pedagoga. Warsztaty będą podzielone na dwie części – pierwsza będzie się składać z wprowadzenia teoretycznego i warsztatów w języku polskim, a druga, poprowadzona będzie w języku angielskim. W przystępny sposób zaprezentowane zostaną zabawy w języku angielskim, które można wykorzystywać, jako wspomaganie zajęć językowych lub urozmaicenie zajęć w języku polskim.

Prezentowane metody, przykłady zabaw i scenariusze zajęć:

1. Powtarzalność i wspólne rytuały
2. Stymulacja błędnika jako wspomaganie rozwoju
3. Przyciąganie uwagi dziecka i utrzymywanie skupienia
4. Zabawy z wykorzystaniem koloru i kształtu
5. Zabawy manualne
6. Trening kreatywności
7. Język angielski w codziennym programie dni.

Prowadzenie:
mgr Monika Smiatacz
– nauczycielka języka angielskiego, od wielu lat związana ze Szkołą Języka Angielskiego Helen Doron. Prowadzi zajęcia w języku angielskim dla rodziców z dziećmi, dla przedszkolaków, dla młodzieży szkolnej oraz dorosłych.
W nauczaniu szczególną uwagę przywiązuje do indywidualnych potrzeb, wartości oraz rozwoju każdego ucznia. Bierze udział w licznych seminariach, szkoleniach i warsztatach ucząc się oraz przekazując zdobytą wiedzę jak również dzieląc się swoim doświadczaniem.

 

"Muzykoteka – relaks, rozwój, trening umysłu" – Warsztaty z edukacji muzycznej z wykorzy-staniem elementów muzykoterapii.

Tematem warsztatów jest muzyka, traktowana jako element edukacyjny oraz terapeutyczny. Celem zajęć jest pokazanie jak korzystać z muzyki w sposób łatwy, interesujący, przynoszący radość i dający inspirację: jak wykorzystać dźwięk, rytm, ruch, wyobraźnię w zabawie, która jednocześnie może być nauką. Połączenie zabawy i nauki – twórcza aktywność, pobudza wyobraźnię i motywuje do działania. Natomiast tradycyjne metody edukacji muzycznej uczą reguł i zasad muzyki, a ponadto pomagają
w wypracowywaniu konkretnych umiejętności artystycznych. Pracując z muzyką możemy wykorzystywać również jej działanie terapeutyczne. W trakcie warsztatów prezentowane będą prostetechniki relaksacyjne, metody odreagowania napięć i stresu oraz zabawy kształtujące pozytywne relacje w grupie. Dowiemy się także, jaka muzyka poprawia pamięć, koncentrację
i pomaga w nauce.

Prezentowane metody, przykłady zabaw i scenariusze zajęć:

1. Zabawy rozpoczynające zajęcia
2. Ruch jako forma ekspresji
– zabawy oparte o improwizacje ruchowe,
– tańce integracyjne
3. Metody wykorzystujące ekspresję wokalną
– improwizacje wokalne
– zabawy z piosenką
4. Zabawy z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych
5. Zabawy plastyczne z wykorzystaniem muzyki
6. Techniki relaksacyjne
7. Efekt Mozarta – muzyka, która pomaga w nauce

Prowadzenie: dr Alina Korobczak -Sosna – muzyk (skrzypaczka), muzykoterapeuta, wykładowca. Prowadzi zajęcia z zakresu muzykoterapii w całej Polsce.

 

Szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej w oparciu o wytyczne Polskiej Rady ds. Resuscytacji oraz katedry Medycyny Ratunkowej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Bezpieczeństwo podopiecznych jest najważniejszą kwestią w pracy każdego pedagoga. W ramach
2 godzinnych zajęć uczestnicy zdobędą wiedzę i nabędą umiejętności z zakresu pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. Szczególny nacisk położony będzie na sytuacje zagrożenia życia
i zdrowia dzieci: zatrzymanie akcji serca, zadławienia, oparzenia, urazy czaszki, klatki piersiowej, porażenia prądem elektrycznym, złamania kości. Ćwiczenia zachowań w poszczególnych przypadkach przeprowadzone zostaną z wykorzystaniem specjalistycznych fantomów (fantomy dzieci i noworodków, fantomy do zadławień).

Prowadzenie: Akademia Pierwszej Pomocy we Wrocławiu
Akademia Pierwszej Pomocy to ekipa ratowników medycznych pod kierownictwem doświadczonego instruktora Jacka Starzyńskiego. Prowadzący posiadają certyfikaty ukończenia szkoleń i kursów instruktorskich z różnych dziedzin (pierwsza pomoc, ratownictwo, BLS AED, ratownictwo drogowe, ratownictwo podwodne, nurkowanie, działania wysokościowe)

Po zakończeniu szkolenia każdy uczestnik otrzyma certyfikat.
Organizator: Stowarzyszenie Edukacji i Kultury SOLEiL
Koszt: 170zł/osoba
Kwota zawiera: uczestnictwo w warsztatach, poczęstunek, obiad
Kontakt :
www.stumilowygaj.pl, biuro@stumilowygaj.pl
tel. 71/72 33 788, 609 502 078
Zgłoszenia przyjmujemy do 23 kwietnia 2010

 

biuro@stumilowygaj.pl tel. 071 72 33 788

ING BANK Śląski 97 1050 1575 1000 0023 1756 1575
Stowarzyszenie Edukacji i Kultury Soleil

524 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
Adres:
ul.Strońska 27A
(róg ulic Strońskiej i Wandy Rutkiewicz; dojazd od Niemczańskiej)
Kontakt:

071 7233788, kom. 0 691162333
biuro@stumilowygaj.pl
http://www.stumilowygaj.pl