Weleda

Muzeum Emigracji w Gdyni
📅 czwartek 16.04.2020 do czwartek 30.04.2020
Koleją na Śląsk! - warsztaty Muzeum Emigracji w Gdyni
Chcielibyście twórczo i edukacyjnie spędzić czas z dzieckiem? Zapraszamy do wzięcia udziału w rodzinnych warsztatów domowych pt. „Koleją na Śląsk!’’ przygotowanych przez Muzeum Emigracji w Gdyni.

Choć Katowice i Gdynię dzieli kilkaset kilometrów, miasta te łączy współczesna historia. Magistrala węglowa, emigracja górnicza, przeplatające się historie górników i pracowników portowych to jedne w z wielu elementów łączących Muzeum Emigracji w Gdyni i Muzeum Śląskie w Katowicach.

Te punkty styczne, a także chęć wymiany doświadczeń, skłoniły nas do podjęcia współpracy. Rozpoczęliśmy ją od wspólnego świętowania Nocy Muzeów w 2019 roku – Muzeum Śląskie zawitało w Gdyni, a Muzeum Emigracji – w Katowicach.

Dla kogo przeznaczone są rodzinne warsztaty domowe pt. „Kolej na Śląsk” ?

rodziny z dziećmi, ale nieważne czy macie 5 czy 60 lat – rozwiążcie przygotowane aktywności wspólnie, dzieląc się swoimi doświadczeniami

Potrzebne materiały:

– wydrukowane karty pracy (do pobrania TUTAJ)
– mapa Polski,
– taśma klejąca,
– biała lub czarna kartka papieru, najlepiej papieru technicznego,
– długa wykałaczka lub dłuższy patyk, może być też kredka,
– ołówek lub węgiel

Część I Podróż palcem po mapie

Odnajdźcie w Waszych domach mapę Polski. Jeśli jej nie macie lub nie możecie znaleźć, zajrzyjcie do Internetu. Razem z Waszymi domownikami odnajdźcie następujące miasta: Katowice, Częstochowę, Gliwice. To tylko kilka miast, które możecie odwiedzić w województwie śląskim. Dziś wybierzemy się do Katowic! Prześledźcie też trasę do Katowic z miejscowości, w której mieszkacie.

Część II Co łączy Gdynię i Katowice? | otwórz kartę pracy

Być może zastanawiacie się, dlaczego muzeum z Gdyni opowiada Wam o Śląsku, przecież z mapy Polski jasno wynika, że dzieli nas duża odległość! Rozwiążcie zagadkę znajdującą się w karcie pracy, a dowiecie się, co łączy Gdynię i Katowice.

Quiz Rodzinny Akademii Miasta Dzieci – ściągnij darmową grę dla całej rodziny!

Na czym polega gra? To proste! Losujesz zabawne pytania dzięki którym lepiej poznasz członków swojej rodziny lub dostajesz zadania do wykonania.

Ściągnij od nas karty podstawowe oraz dodatkowo zadania, karty dla maluchów lub nastolatków. Wydrukuj je, sklej ze sobą spód i wierzch kart, wytnij i graj! Dobrej zabawy!

Część III Śląskie słówka | otwórz słowniczek

Zajrzyjcie do kart pracy, czeka tam na Was słowniczek! Zawiera kilka słówek, które usłyszycie na Śląsku. Może urządzicie w domu konkurs na to, kto zapamięta więcej słówek? Jeśli chcecie, możecie wyciąć wyrazy ze słowniczka wraz z obrazkami i zagrać nimi w memory.

Część IV Górnicy i marynarze na wspólnej szychcie | wydrukuj kolorowankę nr 1 i kolorowankę nr 2

Górnik pracuje pod ziemią i zajmuje się wydobywaniem węgla. Marynarz pracuje na statku, a do jego zadań należy między innymi dbanie o maszyny znajdujące się na pokładzie oraz pomoc w rozładunku towarów.

Zdecydujcie jakie przedmioty są związane z pracą górnika i marynarza oraz wykonajcie inne zadania z kolorowanki. Kolorowankę przygotował dla Was artysta – Dawid Ryski. Koniecznie zapoznajcie się z jego pracami!

Część V Czapki z głów! | otwórz wycinankę

Na koniec zapraszamy Was do zrobienia nakrycia głowy górnika lub marynarza. Jeśli macie ochotę możecie zrobić obie czapki. Instrukcję znajdziecie w wycinankach.

Udanej zabawy!