Jeździecka ekstraklasa – Cavaliada Poznań 2017

Międzynarodowe Targi Poznańskie
🗺 mapa
📅 piątek 01.12.2017 do niedziela 03.12.2017
Cavaliada

Po raz kolejny Cavaliada w Poznaniu bije rekordy popularności. Do zawodów w randze CSI3* z ponad 200 chętnych przyjętych zostało ostatecznie 101 jeźdźców z 25 państw na 242 koniach. Na listach startowych jest wielu doskonałych zawodników. O sile jeźdźców, jacy rywalizować będą w dniach 30 listopada do 3 grudnia w hali numer 5 MTP, świadczą ich pozycje w światowym rankingu.

 WECHTA Eventing Tour

 CAVALIADA po raz kolejny stanie się areną zmagań zawodników WKKW. W tym sezonie po raz trzeci Halowy Puchar Polski WKKW będzie cyklem zawodów. Od tego roku zmagania wkkwistów podczas CAVALIADY zostały oficjalnie autoryzowane przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI) i będą rozgrywane w ramach konkursów międzynarodowych. 

Sprawdzona w ubiegłych latach formuła opiera klasyfikację tylko o tę część, która zawsze dostarcza najwięcej emocji, czyli próbę terenową – cross. Przygotowana zostanie trasa o długości ok 1000 m, podczas której zawodnicy będą musieli pokonać kilkanaście przeszkód terenowych.

Halowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi

W poprzednim sezonie na Cavaliadzie odbył się Halowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi, który stał się jednym z impulsów do rozegrania po raz pierwszy od 26 lat Mistrzostw Polski w tej konkurencji. W tym roku ponownie na arenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zagoszczą zaprzęgi czterokonne. Na parkurze czekają nas niezapomniane emocje. Niewielu gospodarzy toru podejmuje wyzwanie postawienia trasy dla zaprzęgów czterokonnych na hali. Parkur będzie świetnie przygotowany technicznie dla zawodników i jednocześnie widowiskowy dla publiczności. Całości dopełnią wspaniała sceneria i najlepsza muzyka.

W rywalizacji udział weźmie 5 drużyn złożonych z polskich zawodników. Oprócz startujących i koni – każdy team wesprze będzie dodatkowo 2 luzaków. Sprawdzona w ubiegłym roku formuła dwunawrotowych konkursów będzie kontynuowana. Najważniejszymi elementami rywalizacji jest połączenie szybkości i precyzji. Na wynik bowiem składa się suma: realnego czasu przejazdu i punktów karnych przeliczonych na karne sekundy. Pierwszy nawrót wyłoni najlepszą trójkę do startu w drugim nawrocie. Zespoły wystartują odwrotnie do zajętych miejsc i zawalczą o punkty w rankingu i miejsca na podium.

KPMG Dressage Cup

Kunszt wyszkolenia prezentowany na czworoboku ukazujący niezwykła wieź pomiędzy jeźdźcem i koniem – tak zdefiniować można by ogólnopolskie zawody ujeżdżeniowe, które po raz trzeci odbędą się na podczas Cavaliada Poznań. Ogólnopolskie zawody zostaną rozegrane na poziomie Małej Rundy. Oznacza to, ze trudność programów będzie tożsama z tym, który wymagany jest na Halowym Pucharze Polski Seniorów. W pierwszym konkursie jeźdźcy zaprezentują Międzynarodowy Program Św. Jerzego, w kolejnym Program Międzynarodowy Intermediate I.

Mały Duży Sukces – Cavaliada Future

Cykl jeździeckich imprez halowych CAVALIADA to także święto dla najmłodszych pasjonatów tego sportu, czego dowodzi rosnąca z roku na rok frekwencja zgłoszonych do zawodów dzieci na kucach chętnych. Niesłabnące zainteresowanie CAVALIADĄ FUTURE dowodzi, iż niegdyś elitarny sport dziś wkrada się w serca coraz większej liczby zwolenników.

CAVALIADA FUTURE to połączenie sportowej rywalizacji i czystych emocji w skali mikro. Nierzadko dla młodych amazonek i jeźdźców dosiadających kuców rywalizacja w Poznaniu jest jednym z pierwszych doświadczeń na drodze przyszłej kariery sportowej. Umiejętność poradzenia sobie z konkurencją, obycie na arenie wśród aplauzu publiczności z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Halowy Puchar Polski w Paraujeżdżeniu

Zasady rozgrywania zawodów są bardzo podobne do zasad dyscypliny ujeżdżenia, z tym, że wymagania konkursów są dostosowane do stopnia niepełnosprawności zawodników. Zawodnicy startują na pięciu poziomach, ustalonych przez lekarzy i tzw. klasyfikatorów – ma to wyrównać szanse pomiędzy zawodnikami o różnym stopniu niepełnosprawności. Jest to dyscyplina Paraolimpijska. Na ostatniej Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro Polska miała swoją parę w tej dyscyplinie, a byli to Karolina Karwowska i Emol.

Na Cavaliadzie w Poznaniu odbywa się Halowy Puchar Polski w Paraujeżdżeniu, który rozgrywany jest jako dwudniowe zawody halowe, składające się z obowiązkowego przejazdu półfinałowego i finału w programie dowolnym z muzyką.

Zawody w woltyżerce sportowej

 Woltyżerka to bardzo dynamiczna dyscyplina, która polega na wykonywaniu zróżnicowanych ćwiczeń na grzbiecie galopującego lub stępującego konia. Jest idealnym treningiem uzupełniającym dla każdego, kto chce rozpocząć przygodę z nauką jazdy konnej,  jak również dla zaawansowanych jeźdźców, jako ćwiczenia pozwalające poprawić dosiad, równowagę oraz harmonię z ruchem konia.

 Podczas CAVALIADY w Poznaniu będzie można podziwiać zawodników, rywalizujących w konkursach zespołowych, parach oraz indywidualnych. W zawodach wezmą udział woltyżerowie z całej Polski, chcący zaprezentować swoje umiejętności. Pozasportową odsłonę woltyżerki, pokazy w wykonaniu klubu UKS VOLTEO.

Rozpocznij swoją jeździecką przygodę na CAVALIADZIE

Konie gniade, kare i siwe, skaczące przez przeszkody i tańczące – kilkaset rumaków pojawi się w Poznaniu z okazji odbywającej się w dniach 30 listopada   – 3 grudnia Cavaliady. Targi zamienią się w centrum rodzinnej zabawy popularyzującej jeździectwo a publiczność, która wybierze bilet CAVALIADA Show&Targi zobaczy m.in. pokazy hippiczne, pawilon polskiej hodowli, aukcję koni, zmagania sportowe oraz targi sprzętu jeździeckiego.

 Zmagania sportowe na arenie B

W pawilonie 7A powstanie specjalny parkur z kwarcowym podłożem, na którym będą się odbywały konkursy sportowe w skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu i paraujeżdżeniu,             a także zawody w woltyżerce sportowej.

W zawodach w skokach w 9 konkursach zobaczymy zarówno duża grupę mniej doświadczonych jeźdźców (CSI1*) jak sportowe gwiazdy z całego świata, które na drugim parkurze rywalizować będą na swoich młodych koniach (CAVALIADA Youngster Cup).   W tych zawodach, kryterium oceny będzie czas przejazdu i precyzja.

Podczas woltyżerki zobaczymy młodych sportowców, którzy będą wykonywali ćwiczenia gimnastyczne i akrobatyczne na galopującym lub stępującym koniu, prowadzonym na lonży.

Na specjalnie przygotowanej arenie zwanej czworobokiem wystąpią najlepsi zawodnicy polskiego ujeżdżenia, którzy zaprezentują program z muzyką, który można porównać do układu tanecznego. Publiczność dowie się, czym różni się stęp od kłusu i galopu oraz czym są piaffy, pasaże czy piruety. W programie znajdzie się także Halowy Puchar Polski w Paraujeżdżeniu, w którym wezmą udział zawodnicy niepełnosprawni ruchowo,  osoby niedowidzące i niewidome.

Konne show na arenie B

Ważną częścią CAVALIADY jest program rozrywkowy, w ramach którego publiczność będzie podziwiać widowiska teatralne i pokazy z udziałem koni. W programie znajdziemy pokazy organizowane przez Polski Związek Hodowców Koni, a także łuczników konnych. Wśród tej drugiej grupy pokazowej zaprezentuje swoje umiejętności aktualna Mistrzyni Świata w sportowym łucznictwie konnym, Anna Sokólska. Poznańscy ułani z kolei zaprezentują elementy wyszkolenia sekcji CKM (Ciężkiego Karabinu Maszynowego) na juku  i pojedynczego  kawalerzysty, w umundurowaniu i wyposażeniu bojowym z 1939 roku, jak również krótką inscenizację potyczki z wrogiem. Podczas „potyczki” jeźdźcy zaprezentują umiejętność władania białą bronią w galopie.

Pawilon Polskiej Hodowli

W stajni pokazowej w pawilonie 8A stanie niemal 40 koni z całego kraju. Przyjadą piękne araby z SK Janów Podlaski, nieustraszone hucuły z SKH Gładyszów, utalentowane koniki polskie z SO Sieraków, najdzielniejsze wielkopolskie i małopolskie konie rycerskie (Apolinarski Group), najmniejsze kucyki z Gruszczyna i najpotężniejsze konie zimnokrwiste z Pomorza Zachodniego (P. Żużewicz, A. Sućko), Kaszub (A. Derlecki, R. Szultka) oraz Warmii i Mazur (SO Kętrzyn).

Wszystkie konie będzie można zobaczyć z bliska podczas wizyty w Pawilonie 8A, a także dowiedzieć się więcej o ich umiejętnościach i szczególnych predyspozycjach. Na tzw. roundpenie najmłodsi będą mieli okazję rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem podczas przejażdżek na kucach, a wszyscy ciekawscy będą mogli posłuchać ciekawostek o polskich rasach koni.

Targi Sprzętu Jeździeckiego i Akcesoriów Jeździeckich

Cavaliadzie towarzyszą Targi Sprzętu Jeździeckiego i Akcesoriów Jeździeckich. Oferta wystawców obejmuje wszystko, co związane jest z jeździectwem, a także zabawki   i pamiątki z końskimi motywami.

Strefa Dziecka

Organizatorzy przygotowali także specjalną strefę dla najmłodszych, a w niej kącik plastyczny, piekarnia młodego jeźdźca i możliwość spotkania ze Świętym Mikołajem  i bohaterami popularnych kreskówek.

Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP zaprosi dzieci do zabawy w piekarza. Każde dziecko będzie mogło poznać tajniki pracy w piekarni i sposoby naturalnego wypieku pieczywa, przygotowując własnoręcznie chleb i bułki.  Maluchy nauczą się rozpoznawać różne rodzaje mąk i nasion, wykorzystywanych do ich zrobienia oraz do wzbogacenia wypieków.  W piekarence młodego jeźdźca, poprzez zabawę, edukacyjne książeczki i kolorowanki, dzieci poszerzą też swoją wiedzę na temat zdrowego żywienia.

Godziny otwarcia:

Czwartek (30.11) 8.00-22.00*

Piątek (1.12) 8.00-22.00*

Sobota (2.12) 8.00-22.00*

Niedziela (3.12) 7.30-18.00*

*w zależności od zakończenia zawodów

Sprzedaż biletów: Tixer.pl oraz Ticketpro.pl, Kioski i Saloniki Ruchu, a także Salony Empik, Saturn i MediaMarkt

Czynne wejścia:

HOL ZACHODNI (od ul. Śniadeckich) – WEJŚCIE GŁÓWNE – kasy biletowe

https://www.facebook.com/Cavaliada/

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent