Kermitek

Jarmark Jagielloński w Lublinie

📅 piątek 14.08.2015 do niedziela 16.08.2015
Jarmark Jagielloński w Lublinie

Staromiejskie uliczki pamiętające dawne jarmarki i renesansowe kamienice są architektoniczną pamiątką po atmosferze tamtych lat. Odbywający się pośród tej magicznej atmosfery Jarmark jest więc wydarzeniem kameralnym i światowym zarazem. Rokrocznie z tej okazji do Lublina przyjeżdża około 250 twórców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy czy Słowacji. Wielu z nich kontynuuje wielopokoleniowe tradycje rzemieślnicze. Prezentują oryginalne rękodzieło, tradycyjne wyroby, produkty unikalne, wykonane z wielką starannością. Z pasją opowiadają o swojej pracy. Przechadzka po Jarmarku niewiele wspólnego ma więc ze zwykłymi zakupami – tu smakuje się każdą chwilę, słucha barwnych opowieści i chłonie atmosferę wydarzenia wszystkimi zmysłami. A dla tych, którzy zapragną jeszcze lepiej poznać tradycję, przygotowaliśmy warsztaty rzemiosła.

Małych i dużych zapraszamy w podróż do świata bajek z różnych stron świata. W ciągu trzech dni Jarmarku Jagiellońskiego odkryjemy bajki europejskie, indyjskie, arabskie, australijskie, afrykańskie oraz indiańskie. Klub Bajkopodróżnika – Opowieści Z Czterech Stron Świata prowadzić będzie Michał Malinowski.
Kiedy:
14 sierpnia, godz. 13.00 i 15.00
15 sierpnia,, godz. 12.00 i 13.30
16 sierpnia, godz. 12.00 i 15.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem
 
Z opowieściami i tradycyjną muzyką, w całości poświęconą zwierzętom, z historiami o sprawach, które działy się całkiem niedawno w okolicznych miejscowościach oraz w odległych krainach, a nawet z bajaniami podszytymi dreszczykiem, spotkamy się podczas Jarmarku Jagiellońskiego dzięki Agnieszce Kontnej i Daorientacji. Zabiorą nas ze sobą do świata marzeń, snów, ale także pierwotnych lęków.
Kiedy:
14 sierpnia, godz. 16.00-17.00 – Opowieści i Pieśni o Zwierzętach
15 sierpnia, godz. 16.00-17.00 – Opowieści o Wędrowaniu
16 sierpnia, godz. 13.00-14.00 – Opowieści z Dreszczykiem
Gdzie: Yurta na Błoniach pod Zamkiem
 
Podczas Jarmarku Jagiellońskiego nie zabraknie także improwizacji. Inspiracją do spektakli Legendy Dawnego Miasta – Letniej Sceny Improv będą podania, klechdy, przekazywane z ust do ust przez wieki opowieści, w których główne role, obok lubelskich postaci historycznych, Leszka Czarnego, Pięknej Złotniczanki, Jana Boczarskiego i Nieszczęsnej Rusałki, grają zwyczajni ludzie, mieszkańcy miasta, sąsiedzi, koledzy z pracy, przechodnie i przyjezdni.
Kiedy: 14-16 sierpnia, godz. 17.00-19.00
Gdzie: Dziedziniec Zamku Lubelskiego, ul. Zamkowa 9
 
W piątek i sobotę swoje podwoje dla najmłodszych otworzy Teatr im. H. Ch. Andersena. Zobaczymy spektakl pt. Latający Kufer i poznamy baśniową historię Hansa i pięknej tureckiej księżniczki, którą ojciec – sułtan – trzyma pod kluczem, by ustrzec przed wywróżoną nieszczęśliwą miłością. Młodzi od razu przypadają sobie do gustu, jednak nie łatwo jest zmienić los zapisany w gwiazdach.
Kiedy:
14 sierpnia, godz. 17.00-18.30
15 sierpnia, godz. 16.00-17.30
Gdzie: Teatr im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1
Liczba miejsc ograniczona. Wejściówki do odbioru w dniu spektaklu w Warsztatach Kultury, ul. Grodzka 5a

„Był raz sobie Julian Tuwim… To nazwisko Wam coś mówi? Że poeta? Że literat? Jak dorośnie – tak! Lecz teraaaz? Teraz to jest mały Julek. Wisus, urwis i w ogóle. Nic nie zapowiada jeszcze, że ma zostać taaakim wieszczem!". Zapraszamy na spektakl pt. Tuwim Julek – Para buch frazy w ruch przygotowany przez Teatr Małe Mi.
Kiedy: 15 sierpnia, godz. 14.00-15.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem
 
Kto nie pamięta gry w kapsle, kolejności zadań w grze w gumę czy ilości podrzucanych haceli, niech koniecznie przyjdzie na Jarmarkowe Podwórko! Będzie to doskonała okazja, aby poznać gry towarzyskie, które zintegrują całą rodzinę. Zapraszamy do gry w boule, mega bierki czy Jengę XXL, odkryjmy kiczke, wielbonia i wiele innych gier i zabaw na nowo. 
Odwiedzi nas także Magiczny Port Teatru Wagabunda, który wyjaśni zasady gry w miskówkę, mysz i koty, dźwig, kółko i krzyżyk czy labirynt. Nie zabraknie zabawy z klaunem, gigantomani czyli wielkiej skakanki, wielkich baniek mydlanych, wielkich szczudeł i wielkiej zabawy!
Kiedy: 14-16 sierpnia, godz. 11.00-18.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem

Po zmroku wcale nie idziemy do domu. Wsłuchamy się w koncert zespołu Grażyna Auguścik Orchestar, który zaprezentuje program z płyty Inspired By Lutosławski. Auguścik towarzyszyć będą artyści znani z formacji Trio Jana Smoczyńskiego, Atom String Quartet i Janusz Prusinowski Trio. Usłyszymy również Olę Bilińską, w recitalu opartym o utwory z projektu Berjozkele. Artystka za sprawą kołysanek w języku jidysz, wykonanych z użyciem elektroniki połączy senną krainę ze współczesnością. Jedną z największych atrakcji tegorocznego Jarmarku będzie zespół Canzoniere Grecanico Salentino. Przywiozą do Lublina kawałek słonecznej Italii. Ich koncerty przepełnia niespożyta energia, radosna muzyka i ekstatyczny taniec. Dzięki swojemu przywiązaniu do tradycji promują w świecie niezwykłą grecko-włoską kulturę.

Jak się zapisać?
Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie w godzinach 10.00-16.00, tel. 516 192 420 lub mailowo: j.wawiorka-kamieniecka@warsztatykultury.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.

W programie m.in:

Warsztaty śpiewu tradycyjnego dla pań – białoruskie pieśni kalendarzowe i korowody
Kiedy: 14 sierpnia, godz. 13.00-16.00 i 15-16 sierpnia, godz. 11.00-14.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul Grodzka 5a
Warsztaty poświęcone zostaną archaicznym stylom wykonawczym pieśni różnych regionów Białorusi. Uczestnicy w trakcie warsztatów poznają doroczne pieśni kalendarzowe i techniki śpiewania w ruchu podczas korowodu. Prowadzenie: Iryna Maziuk. Wiek uczestników: 15+

Warsztaty śpiewu tradycyjnego dla panów – pieśni z zachodniego i centralnego polesia
Kiedy: 14 sierpnia, godz. 16.00-19.00 i15-16 sierpnia, godz. 14.00-17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul Grodzka 5a
Spotkania poprowadzi Andrij Liaszuk z Kowla na Wołyniu. Jest absolwentem Państwowego Instytutu Kultury w Równem. Brał udział w wyprawach etnograficznych na zachodnim Polesiu i Wołyniu. Od wielu lat interesuje się grą i wyrobem ludowych instrumentów. W celu popularyzacji sztuki ludowej w 2008 roku stworzył projekt Etnoground. Wiek uczestników: 18+
 
Warsztaty polskich tańców tradycyjnych w formach niestylizowanych
Kiedy:14 sierpnia, godz. 16.00-19.00 i15-16 sierpnia, godz. 13.00-16.00
Gdzie: Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1
Nauczymy się tańców o rytmach mazurkowych i polkowych z różnych regionów Polski (w tym także z Lubelszczyzny) oraz elementów z nimi związanych, dzięki którym nabierzemy spontaniczności w tańcu. 
Prowadzenie: Piotr i Bogusia Zgorzelscy

Warsztaty robienia lalek motanek
Kiedy: 14-15 sierpnia, godz. 15.00-17.00
Gdzie: Błonia pod Zamkiem
Warsztaty poprowadzi młoda lwowska artystka Tsvitana Mezheva. Po raz pierwszy z lalką motanką zetknęła się kiedy taką lalkę zrobiła dla niej babcia, która kontynuowała dawną tradycję ukraińską. Do tworzenia lalek wykorzystuje materiały z jakich były one tradycyjnie wykonywane – siano, kawałki tkanin i kolorowe nitki. 

Warsztaty kurpiowskiej plastyki zdobniczej
Kiedy: 14-15 sierpnia, godz. 16.00-18.00
Gdzie: Galeria Stowarzyszenia Twórców Ludowych, ul Grodzka 14
Czesława Kaczyńska należy do grona najbardziej znanych i cenionych kurpiowskich twórców ludowych. W wycinankach kurpiowskich osiągnęła swój indywidualny styl i podzieli się z nami swoją wiedzą. 

Ponadto nauczymy się wyplotu kwiatów ze słomy, tradycyjnego stemplowania, wycinanki łowickiej czy zdobienia drewnianych ptaszków. Zrobimy własnoręcznie zabawki ze szmatek i gałganków, a także będziemy malować na szkle i wyplatać białoruskie pasy ludowe. Tydzień temu rozpoczął się również nabór do Letniej Szkoły Rzemiosła Tradycyjnego, która poświęcona jest w tym roku wyrabianiu pająków ludowych. Zajęcia poprowadzą twórcy z różnych regionów Polski, a także z Ukrainy czy Białorusi.  Na warsztaty są jeszcze wolne miejsca. A dla tych, którzy zapisać się nie zdążą, są także otwarte spotkania z twórcami. Bez zapisów będziemy mogli poznać tajniki rzemiosła zielarzytkaczek czy spróbować swoich sił w ubijaniu masła.

Cały program dostępny jest na stronie www.jarmarkjagiellonski.pl

707 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent