UD

Impreza z cyklu Tropem Tradycji w Poznaniu

📅 piątek 18.06.2010 do sobota 19.06.2010
Impreza z cyklu Tropem Tradycji w Poznaniu

Zapraszamy na imprezę z cyklu "Tropem Tradycji"! Minęło 65 lat od czasu, gdy po raz pierwszy po II Wojnie Światowej zabrzmiał hejnał w ruinach ratusza. W 2002 roku powrócono zaś do zwyczaju codziennego odgrywania hejnału w Poznaniu. Upamiętniamy też rocznicę związaną bezpośrednio z ratuszem – symbolem naszego miasta. W roku 2010 mija 700 lat od czasu, gdy właśnie o ratuszu, w dokumentach Actum et datum in Posnanie in domo consulum, pojawiła się pierwsza wzmianka.

W dniach 18 i 19 czerwca zapraszamy zatem na Stary Rynek, do Muzeum Historii Miasta Poznania.

W programie imprezy zarówno najmłodsi, jak i dorośli Poznaniacy znajdą coś dla siebie.

Specjalnie na tę okazję, w sobotę – 19 czerwca – między godziną 12.00 a 18.00, na pamiątkę tradycji z dwudziestolecia międzywojennego, o każdej pełnej godzinie zabrzmi poznański hejnał.

W sobotę także szczególnie warto przyjść na Stary Rynek przed godziną 12.00!
Przed Państwem niepowtarzalna okazja, by poznać ratusz, jakiego nie znacie!

Program imprezy "Tropem Tradycji – ratuszowe rocznice":

Piątek, 18 czerwca – Muzeum Historii Miasta Poznania w ratuszu
19.00 – 20.30 "Piątkowe wieczory w Muzeum":*
(Sala Renesansowa)
• Prelekcja: "O historii poznańskiego hejnału" – Waldemar Karolczak

• Koncert: "Muzyka hejnałowa i wieżowa" – Capella Zamku Rydzyńskiego/ Kwintet Instrumentów Dętych Blaszanych, kierownictwo artystyczne Mieczysław Leśniczak

• Wystawa: "O hejnale i koziołkach…"

Sobota, 19 czerwca – Muzeum Historii Miasta Poznania w ratuszu

11.50 – 12.15 (Stary Rynek, przed ratuszem – wstęp wolny)
• Muzyczna zapowiedź i uroczyste odegranie poznańskiego hejnału

12.15 – 13.00 (Stary Rynek, schody ratusza – wstęp wolny)
• Spektakl otwarty z cyklu Kwadranse Ratuszowe: Legenda "Król Kruków" (po spektaklu odbędzie się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom w konkursie plastycznym "Legendy ratuszowe")

Ponadto w sobotę:

– dla dorosłych:

• Wycieczki po "Nieznanym Ratuszu":*
13.00 – 17.00

( Zbiórka o każdej pełnej godzinie w holu ratusza, czas trwania wycieczki – 45 min.)

• Kino w Ratuszu – prelekcja i film:*
(Sala Królewska i Sień Gotycka)
13.00 – 14.00 "Błazeńskie urządzenie, czyli historia poznańskich koziołków" – prelekcja Stanisława Borowiaka i "Poznań z okresu dwudziestolecia międzywojennego" – nieme kino z muzyką na żywo

14.15 – 15.15
"O historii poznańskiego hejnału"
– prelekcja Waldemara Karolczaka i "Poznań z okresu dwudziestolecia międzywojennego" – nieme kino z muzyką na żywo

– dla dzieci:
• Wycieczki i warsztaty edukacyjne:
13.00 -14.30 i 15.15 – 16.45 "Wędrówka od piwnic po Pracownię pod koziołkami"

(zbiórka w holu ratusza)

Spektakl dla dzieci:*
(Sala Renesansowa)
14.30 – 15.15 Teatr Cieni "LATARENKA" – spektakl "Król Kruków"

* Bezpłatne bilety odbierać można w kasie Muzeum Historii Miasta Poznania (Stary Rynek 1) od wtorku, 15 czerwca (liczba miejsc ograniczona).

Udział w całej imprezie jest bezpłatny.

Organizator: Centrum Turystyki Kulturowej "TRAKT", Muzeum Historii Miasta Poznania ( oddział Muzeum Narodowego).
Patronat medialny: Radio Merkury, Radio Emaus, Poznański Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny "IKS"

Hejnalista ratuszowy na tle panoramy miasta. Fot.M.Mysz.jpg

{{moduly ntltresc}}