UD

Impreza sportowa dla Dzieci w Poznaniu

📅 piątek 18.06.2010 do sobota 19.06.2010
Impreza sportowa dla Dzieci w Poznaniu

– Najważniejszym wydarzeniem sportowym jest III Memoriał Fechmistrza Jana Nowaka, w którym zawodnicy w wieku 10-16 lat będą walczyć o tytuł najlepszego szermierza. Szermiercze święto zgromadzi na starcie ok. 1000 zawodniczek i zawodników z całej Europy.
– Atelier sztuki przygotowane specjalnie na tą okazję nawiązuje do epoki Muszkieterów. Wyobraźnię artystyczną najmłodsi rozwijać będą podczas warsztatów plastycznych i pod okiem specjalnie przygotowanych animatorek stworzą pracę inspirowane białą bronią. Największym zaś wyzwaniem dla młodych „artystów" będzie budowanie Wielkiego Muszkietera z kukurydzianych klocków, w którym jednocześnie może uczestniczyć nawet 200 chętnych.
– O edukację zadba Olimpijska Akademia Muszkieterów, która zorganizuje szereg spotkań promujących i objaśniających zasady szermierki. Szermiercze Przedszkole da możliwość spróbowania swoich sił nawet czterolatkom, a Park Polskich Sportów Tradycyjnych pod okiem Małgorzaty Bronikowskiej z poznańskiej AWF przybliży gościom dawno zapomniane dyscypliny sportowe.
– Organizatorzy szykują również niespodziankę dla miłośników rycerstwa, ponieważ na Festiwalu będzie gościło prawdziwe bractwo średniowiecznych wojów.

ZAPRASZAMY DZIECI WRAZ Z RODZICAMI DO UDZIAŁU WE WSZYSTKICH WYDARZENIACH FESTIWALU W PIĄTEK I SOBOTĘ W GODZINACH OD 10:00 do 16:00!

Punktem kulminacyjnym EFS-u będzie wielka Gala Festiwalowa z walkami finałowymi, potyczkami wojów, wręczeniem nagród oraz występami artystycznymi. Gala odbędzie się w piątek (18.06.2010) o godz. 18 (wejście u zbiegu ulic Bukowskiej i Roosevelta) a wstęp na nią jest wolny.

Spodziewamy się około tysiąca zawodników z całego świata. Celujemy w niszę, ponieważ brakuje wydarzeń tego typu i w takiej skali. Dzięki naszej imprezie Poznań już niedługo może stać się znaczącym punktem na mapie szermierczego świata – mówi dyrektor festiwalu, Mateusz Witkowski

Jednym z bodźców to stworzenia tak gigantycznego turnieju były pytania zadawane przez ludzi, czym się różni szabla od szpady i floretu. Każdy, kto przyjdzie na Festiwal zdobędzie tą wiedzę, co więcej będzie mógł pod okiem doświadczonych trenerów wykonać swój pierwszy „szermierczy krok". Sport wzmacniamy jeszcze turniejem o Puchar Polski Weteranów, aby pokazać, że trenować mogą nie tylko dzieci. Chcemy pokazać, że szermierka łączy pokolenia.- dodaje Witkowski.

Informacje o sekcji szermierczej Warta-Muszkieterowie Poznań

Niewiele jest w Polsce klubów sportowych z tak długą i bogatą tradycją jak poznańska "Warta". Klub powstał w 1912 roku, a jego sekcja szermiercza obchodziła w tym roku 64. urodziny. Przez lata swojej działalności szermierze "Warty" triumfowali na polskich i światowych planszach. Sukcesy te były zasługą znakomitych poznańskich fechtmistrzów – Jana Pieczyńskiego i Jana Nowaka. Obecnie w barwach "Warty" walczy około 100 młodych florecistów. Trenują oni codziennie na obiektach klubowych pod okiem wykwalifikowanego sztabu szkoleniowego. Wszyscy trenerzy byli w przeszłości zawodnikami "Warty" Poznań. Od stycznia 2009 sponsorem głównym sekcji jest Grupa Muszkierterowie – Intermarche i Bricomarche.

Patronat honorowy:
Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny