Fisher Price
rysuj

Koncepcja spotkań polega na zaktywizowaniu do wspólnych warsztatów astronomicznych i astronautycznych całych rodzin, tzn. zarówno dzieci (głównych adresatów filmu) jak i rodziców, którzy nie powinni się nudzić w czasie zajęć. Prezentowaną metodą będzie zabawa i jednoczesna edukacja na przystępnym poziomie w otoczeniu profesjonalnych sprzętów. Merytoryczną stronę cyklu przygotowało Stowarzyszenie Polaris

W księżycowym miasteczku dzieci wraz z rodzicami będą mogli zobaczyć Namiot sferyczny z wnętrzem w formie kopuły multiplanetarium. Wewnątrz namioru będą projektory z obrazem np. Księżyca, gwiazdozbiorów, obiektów mgławicowych itp., stoisko z okazami meteorytów – gablota + sprzęt badawczy. Wszyscy uczestnicy będą mogli nie tylko podziwiać kamienie z kosmosu, ale również dotknąć jednego z nich – największy w kolekcji 8 kg. kosmiczny głaz, który spadł w 2004 roku na pustynię w Maroku (fragment planetoidy). Dzieci i rodzice będą mogli wziąć udział w jego badaniu za pomocą szkła powiększającego czy też magnesów neodymowych.

film

Naprzeciwko gabloty z meteorytami znajdować się będzie wydzielony fragment makiety powierzchni Księżyca ze sporym kraterem imitującym upadek prawdziwego meteorytu oraz typowy krajobraz księżycowy. W tym miejscu do dyspozycji czestników oddajemy dwa samojezdne „roboty księżycowe", którymi można zdalnie sterować między skałami księżycowymi, dwie gabloty z dużymi modelami rakiet i pojazdów księżycowych (również marsjańskich itp.) wraz z opisami i wyjaśnieniami ich budowy jak i zastosowania. Wewnątrz namiotu sferycznego uczestników oprowadzać będą wyspecjalizowani koordynatorzy. Ich zadaniem będzie również poprowadzenie szkoleń jak i całych warsztatów tematycznych.

Uczestnicy po przebraniu w uniform astronauty (strój stylizowany na pomarańczowy uniform NASA) mogą wybić się na niewielką wysokość symulującą stan nieważkości a wszystko to dzięki trampolinie z panoramą Księżyca w tle.

Wokół największego namiotu sferycznego rozstawionych będzie 8 stanowisk teleskopowych. Będą to stanowiska do samodzielnych obserwacji i pokazów nieba, wybuchów na Słońcu za pomocą specjalnych teleskopów słonecznych jak i późniejszych planet, Księżyca czy też samej okolicy.

Dodatkowo podziwiać będzie można aktywny teleskop do obserwacji Księżyca. Zaprezentujemy kratery, góry i wzniesienia, czy też rozległe pustynie księżycowe, na których lądowały statki z serii Apollo. Uczestnicy będą mogli zobaczyć Księżyc „na własne oczy" za pomocą pobliskich, mniejszych teleskopów, a nawet zrobić zdjęcie przez teleskop.

Wśród licznych stoisk i miejsc warsztatowych dodatkowo scenerię urozmaicamy licznymi zdjęciami z warsztatów astronautycznych, plakatami i banerami prezentującymi obrazy kosmosu (przekazane nam zdjęcia i pamiątkowe autografy z NASA), czy też samodzielnie wykonane fotografie kosmiczne (w tym dużo motywów z Księżycem).

Kolejną ciekawostką będą mega-puzzle z Księżycem. Dużego formatu obraz Księżyca wydrukowany w formie puzzli o rozmiarach kilkunastu centymetrów. Cały obraz po ułożeniu na specjalnym podłożu ma średnicę 3m. Dzieci wraz z rodzicami mogą spróbować swoich sił w budowaniu naszego naturalnego satelity.

Startujący właśnie cykl „Jak ukraść Księżyc" obejmie kolejno Wrocław (1 sierpnia, Pasaż Grunwaldzki), Kraków (6 sierpnia, Galeria Krakowska), Poznań (8 sierpnia Galeria Malta), Łódź (13 sierpnia Manufaktura), Letnia Kawiarenka Wirtualnej Polski na Molo w Sopocie (15 sierpnia). Spotkania obywać się będą od godz. 10.00 do godz. 20.00

Cykl imprez będzie zamykać impreza „Jak ukraść księżyc" na Agrykoli w Warszawie w dniu 20 sierpnia.

 

795 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent