III Marsz Nadziei i Życia

Program III Marszu Nadziei i Życia

15 maja 2010 (sobota), Urząd Miasta Krakowa, Plac Wszystkich Św. 3-4
godz. 12.00
Czytanie listów z marzeniami chorych onkologicznie przez Urszulę Grabowską, Piotra Cyrwusa i Artura Dziurmana

godz.13.00
Marsz: Magistrat UMK – ul. Franciszkańska – Okno Papieskie

Badania dawców szpiku kostnego, Urząd Miasta Krakowa

godz. 13.30
Okno Papieskie
Wysłanie marzeń do nieba przyczepionych do balonów przez uczestników Marszu

*Uczestników prosimy o ubranie czegoś w kolorze zielonym

Patronat Honorowy
Metropolita Krakowski – Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz
Prezydent Miasta Krakowa – prof. Jacek Majchrowski.

Informacje o Fundacji Urszuli Smok „Podaruj Życie” Rejestr Dawców Szpiku Kostnego

Założycielka Fundacji „Podaruj Życie”, Urszula Smok, chorowała na białaczkę i przeszła pomyślnie przeszczep szpiku kostnego. Celem działalności Fundacji jest niesienie pomocy chorym na nowotwory krwi, osobom po przeszczepie szpiku, popularyzowanie idei dawstwa szpiku oraz prowadzenie jedynego w Polsce południowej Rejestru Dawców Szpiku. Fundacja działa od 9 lat i obejmuje pomoc osobom chorym z całego kraju.
Jedną z najbardziej skutecznych, metod leczenia tej choroby jest przeszczep szpiku kostnego. Aby był on możliwy konieczny jest dawca. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie zgodnego genetycznie dawcy rodzinnego, ale jest to możliwe tylko u ok. 30% chorych. Najczęściej zachodzi konieczność poszukiwania dawcy wśród osób niespokrewnionych.

W ubiegłym roku w Polsce. 3,7 tys. osób zapadło na białaczkę. Około 70% chorych nie posiada dawcy wśród najbliższej rodziny. Zachodzi wówczas konieczność poszukiwania odpowiedniej osoby w bankach i rejestrach dawców niespokrewnionych. Banki powinny zatem posiadać jak największą ilość potencjalnych dawców szpiku kostnego. Zasoby polskich rejestrów są bardzo małe. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 85 tysięcy osób. W Niemczech ta liczba osiągnęła 3,7 mln natomiast w rejestrach światowych jest ich ok. 14 mln.

Koszt przebadania jednego dawcy wynosi ok. 500 zł, dlatego Fundacja stara się aktywnie pozyskiwać fundusze na ten cel i jako Organizacja Pożytku Publicznego może otrzymać wpłaty 1-procentowe z tytułu rocznych rozliczeń PIT. Więcej informacji: www.podarujzycie.org

PKO-BP S.A. II O/Kraków 84 1020 2906 0000 1702 0085 9694

Fundacja otrzymała wiele nagród i wyróżnień m.in. nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego dla najlepszej Organizacji Pożytku Publicznego 2008 roku.