II Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Szczecinie

📅 niedziela 23.02.2014
II Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Szczecinie

Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników po raz drugi włącza się w organizację imprez związanych z Międzynarodowym Dniem Przewodnika Turystycznego, które w Polsce odbywają się cyklicznie od kilkunastu lat. Przewodnicy pokazują turystom i mieszkańcom piękno danego miejsca, opowiadają legendy, zapoznają z kulturą, sztuką oraz lokalnymi atrakcjami.

Na wycieczkę po Szczecinie zapraszamy w niedzielę, 23 lutego 2014, o godz. 11.00 na plac Orła Białego. Stąd będzie można wyruszyć w 25-30-osobowych grupach na zwiedzanie, które zakończy się około godziny 14.00 koncertem organowym w znajdującej się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła.

W programie zwiedzania są między innymi: nowe Stare Miasto, Zamek Książąt Pomorskich, Wały Chrobrego, świątynie trzech wyznań: Katedra św. Jakuba, Kościół św. Piotra i Pawła oraz Cerkiew św. Mikołaja, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, trzy siedziby Muzeum Narodowego w Szczecinie: Galeria Sztuki Dawnej, Muzeum Historii Szczecina oraz Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie na Wałach Chrobrego, Urząd Morski w Szczecinie.

W trakcie niedzielnych obchodów będzie można dowiedzieć się między innymi:  o wielkiej miłości Carla Loewego do Szczecina i historii jego serca wbudowanego w filar, o białej damie, która nocami straszy na szczecińskim zamku, o księżniczkach, które w cudowny sposób z zamknięcia uciekły do ukochanych, o tym czy sama ziemia może być zabytkiem i gdzie w Szczecinie jest afrykańskie targowisko.

Specjalnie dla najmłodszych przygotowany został specjalny program pełen legend i ciekawostek, malowanie twarzy, możliwość zrobienia zdjęcia z  Gryfusiem, maskotką Klubu Piłkarskiego Pogoń Szczecin.

Dla małych uczestników zwiedzania przygotowano w Muzeum Narodowym w Szczecinie bezpłatne warsztaty o godz. 12.00. W programie nie zabraknie również licznych atrakcji i konkursów z nagrodami, związanymi z miastem i regionem dla dużych i małych.

Tego dnia przewodnicy pracują społecznie i za swoje usługi nie pobierają od nikogo wynagrodzenia. Przewodnicy będą oprowadzać również w językach: niemieckim i angielskim.

Organizator: Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników

Współorganizator: Miasto Szczecin

Partnerzy: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Bazylika Archikatedralna św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Pogoń Szczecin S.A.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski, Dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Barbara Igielska oraz Ksiądz Proboszcz Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła Jan Kazieczko

Patronat medialny: TVP Szczecin, Kurier Szczeciński, Portal Miłośników Dawnego Szczecina „Sedina.pl", Blog „Szczecin nie jest wioską z tramwajami"