I Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Szczecinie

📅 niedziela 24.02.2013
I Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Szczecinie

Uroczystość rozpocznie się na Placu Orła Białego, gdzie po powitaniu przewodnicy, członkowie stowarzyszenia rozpoczną oprowadzanie po Szczecinie wszystkich chętnych. W programie zwiedzania: Stare Miasto, Zamek Książąt Pomorskich, Wały Chrobrego, Bazylika Archikatedralna św. Jakuba Apostoła oraz dwie siedziby Muzeum Narodowego w Szczecinie: Galeria Sztuki Dawnej oraz Muzeum Historii Szczecina. Udział bezpłatny.

Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników po raz pierwszy włącza się w organizację imprez związanych z Międzynarodowym Dniem Przewodnika Turystycznego, które w Polsce odbywają się cyklicznie od kilkunastu lat. Przewodnicy turystyczni pokazują nie tylko przyjezdnym turystom, ale też mieszkańcom piękno danego miejsca, opowiadają legendy, zapoznają z kulturą, sztuką i lokalnymi atrakcjami, opowiadają również o teraźniejszości. Są ambasadorami swojego regionu.

Zapraszamy szczecinian i gości przed godziną 11.00 na plac Orła Białego. Grupy, liczące 20-25 osób, rozpoczną zwiedzanie, które zakończy się o godzinie 14.00 koncertem organowym w znajdującej się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła. Przewodnicy w tym dniu oprowadzać będą także w języku niemieckim i angielskim.

Zachęcamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu i poznania burzliwej, niezwykle ciekawej historii naszego miasta. Z przewodnikami będzie można zmierzać śladami słowiańskich założycieli miasta, Duńczyków, którzy do dziś mawiają "nie bądź taki pewny siebie, bo nie chronią cię mury Szczecina”, Brandenburczyków, Szwedów, Francuzów, Rosjan, Niemców i Polaków oraz dowiedzieć się, dlaczego Szczecin nazywany jest kolebką caryc, a także gdzie znajduje się wizerunek Matki Boskiej Śledziowej. Zostaną pokazane elementy jednej z najsłynniejszych twierdz osiemnastowiecznej Europy i wyjaśnione, co łączy Szczecin i słynny transatlantyk Titanic.

Specjalnie dla najmłodszych przygotowaliśmy specjalny program pełen legend i ciekawostek.
Zapraszamy, by dowiedzieć się kim była Sydonia von Borck, skąd na Zamku Książąt Pomorskich wzięły się czarne koty, jakie mityczne zwierzę znajduje się w herbie Księstwa Pomorskiego i gdzie możemy je dzisiaj spotkać? W programie również liczne atrakcje i konkursy z nagrodami, związanymi z miastem i regionem.

Tego dnia przewodnicy pracują społecznie i za swoje usługi nie pobierają od nikogo wynagrodzenia. Z okazji święta dwie siedziby Muzeum Narodowego w Szczecinie udostępniają swoje wystawy zwiedzającym bezpłatnie: Galerię Sztuki Dawnej przy ul. Staromłyńskiej 27 i Muzeum Historii Szczecina przy ul. Księcia Mściwoja II 8 (Ratusz Staromiejski na podzamczu).

Nie ma konieczności wcześniejszej rezerwacji miejsc.

24 lutego 2013 (niedziela), o godzinie 11.00