Grodziskie Spotkania Międzykulturowe

📅 piątek 13.02.2015
Grodziskie Spotkania Międzykulturowe

Organizowane już po raz trzeci Grodziskie Spotkania Międzykulturowe są zaproszeniem do wspólnego odkrywania wielobarwnych śladów ukrytych w lokalnej historii i współczesności, decydujących o bogactwie i wyjątkowości naszego miasta. Zapraszamy do udziału w wydarzeniach składających się na tegoroczną edycję „Splotów".

Uroczystości plenerowe w 74. rocznicę likwidacji getta grodziskiego

z udziałem naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha

12 lutego (czwartek), godz. 17.30, ul. 11 Listopada (deptak)

Obchody 74. rocznicy wydarzenia, które przyniosło kres trwającej blisko cztery stulecia obecności przedstawicieli społeczności żydowskiej w Grodzisku. W wyniku akcji przeprowadzonej między 10 a 14 lutego 1941 roku przez okupantów niemieckich Grodzisk opuściło na zawsze ponad 3 tysiące żydowskich mieszkańców, którzy przez pokolenia tworzyli koloryt i oblicze tego miasta. 12 lutego, jak co roku staniemy w miejscu, gdzie znajdowała się brama do getta grodziskiego, aby wspomnieć i objąć modlitwą żydowskich obywateli Grodziska.

Koncert pieśni i piosenek żydowskich w wykonaniu Chóru Żydowskiego Clil

12 lutego (czwartek), godz. 18.30, Willa Radogoszcz

Rocznicowy koncert, podczas którego zabrzmią tradycyjne utwory wykonywane w getcie łódzkim, przywołujące świat ginącej kultury, żydowskiej Atlantydy, pogrążającej się w odmętach wojennego chaosu. Chór Żydowski „Clil" (hebr. dźwięk, brzmienie) jest amatorskim chórem żydowskim, który tworzą osoby o różnym wyznaniu i pochodzeniu. Celem Chóru jest kultywowanie żydowskich tradycji muzycznych oraz krzewienie tolerancji i idei dialogu kultur. Repertuar Chóru obejmuje piosenki w językach hebrajskim, aramejskim, jidisz oraz ladino.

Przyjechałem do Grodziska szczęśliwie…" – wystawa plenerowa

13 lutego – 28 lutego

Ekspozycja prezentująca wielokulturowy pejzaż miasta na przełomie XIX i XX wieku, ukazująca udział przedstawicieli rozmaitych narodów – niemieckich fabrykantów, austriackich rzemieślników, żydowskich kupców, czeskich przedsiębiorców czy reprezentantów osetyńskiej arystokracji – w tworzeniu potencjału gospodarczego i intelektualnego Grodziska.

Pokaz i warsztaty tańców bretońskich i francuskich

Prowadzenie: Rafał Kwietniewski (akordeon) i Tomasz Biela (gitara)

14 lutego (sobota), godz. 18.00, Willa Radogoszcz

Tradycyjna muzyka z różnych regionów Francji, od Bretanii po kraj Basków, wykonywana na akordeonie diatonicznym z towarzyszeniem gitary – do tańca i posłuchania. W programie mazurki, walce, chapeloise, rondeau, fandango, scottish, bourree i wiele innych.

Spacer historyczny „Szlakiem Chasydów"

prowadzenie: Łukasz Nowacki

15 lutego (niedziela) godz. 14.00, start: cmentarz żydowski (ul. Żydowska)

Na trasie dorocznego spaceru znajdą się świadectwa istnienia miasta dwóch narodów – polskiego i żydowskiego Grodziska: kamienice, place, zabytkowy cmentarz żydowski, miejsce po synagodze i dworze rabina czy ostatnia ocalała kuczka.

Josela Rakowera rozmowa z Bogiem

monodram w wykonaniu Sławomira Hollanda (na podstawie książki Zvi Kolitz)

15 lutego (niedziela), godz. 17.00, Willa Radogoszcz

Na poły legendarny tekst, odnaleziony w ruinach warszawskiego getta, stanowiący modlitwę spisaną w ostatnim dniu życia przez Żyda – współczesnego Hioba, świadka zagłady swojego świata, w poruszającej interpretacji aktora warszawskiego teatru Ateneum Sławomira Hollanda.

Tradycyjny turecki teatr cieni

Spektakl dla dorosłych „Huśtawka" w wykonaniu Teatru Ka.

20 lutego (piątek), godz. 18.00, Willa Radogoszcz

Zawiłości ludzkiego losu, zmagania temperamentów, nietuzinkowi bohaterowie, gorące uczucia i erotyczne podboje – to wszystko i jeszcze więcej znajdziemy za parawanem klasycznego tureckiego teatru cieni. Adresowany do dorosłych widzów spektakl „Huśtawka" jest najnowszą, premierową propozycją Teatru Ka, słynącego z mistrzowskich przedstawień historii spoczywających w skarbcu kultury tureckiej.

Spacer historyczny „Grodzisk – miasto wielu wyznań"

prowadzenie Łukasz Nowacki

21 lutego (sobota), godz. 14.00, start: Gedeon Richter – wejście główne (ul. Poniatowskiego)

Spacer wiodący po miejscach ukazujących wielowyznaniowy charakter Grodziska, kamienicach prawosławnych oficerów rosyjskich, fabrykach ewangelickich przemysłowców, zabytkowych nekropoliach, obiektach kultu, a także istniejących współcześnie ośrodkach religijnych.

Entele, pentele…" – gra edukacyjna dla dzieci

21 lutego (sobota), godz. 14.00, Willa Radogoszcz

Prowadzenie: Anna Woźniak i Mariola Goździkowska

Temat wielokulturowości podjęty w atrakcyjnej formie gry edukacyjnej zrealizowanej w przestrzeni willi Radogoszcz, prowadzącej młodych uczestników do odkrycia tajemnicy inności jako składnika naszej rzeczywistości.

Koncert zespołu „Wielbłądy"

21 lutego (sobota), godz. 18.00, Willa Radogoszcz

Muzyczne spotkanie tradycji muzycznych z Afryki i rejonu rzeki Missisipi, w którym można także odnaleźć wpływy muzyki arabskiej, perskiej i ormiańskiej, a nawet elementy rodzimego folkloru w postaci oberka splatającego się z afrykańskimi melodiami.

Opowieści o Buciku Flamenco – interaktywny spektakl dla dzieci

Wykonanie: Mirella Gliwińska – opowieść, Nadia Mazur – taniec, kastaniety, cajon, wachlarz, mantan, suknia z trenem

22 lutego (niedziela), godz. 13.00, Willa Radogoszcz

Muzyczno-taneczna opowieść o buciku, który poznając nowych przyjaciół – instrumenty do tańca flamenco – dowiaduje się, do czego służą gwoździki w jego podeszwie i obcasiku oraz przekonuje się, jak wiele ciekawych rzeczy można zrobić w grupie.

I to wszystko zamienia się w taniec"

filmu dokumentalny, reż. Henryka Dobosz-Kinaszewska, Adam Kinaszewski, Polska 2012, 44 min
27 lutego (piątek), godz. 18.00, Willa Radogoszcz
Bohaterem filmu jest tancerz i aktor Feliks Fibich, który rozpoczął karierę u boku Judith Berg, jednej z najwybitniejszych tancerek żydowskich okresu międzywojennego. Po II wojnie światowej oboje – już jako małżeństwo – wyemigrowali do USA, gdzie ich misją stało się kultywowanie kultury i języka jidysz. Pół wieku później Feliks Fibich powrócił do kraju swojego dzieciństwa, by uczyć młodych polskich Żydów utraconej tradycji.


Kathak i flamenco – wieczór tańca

Występują: Nadia Mazur (flamenco) i Magdalena Niernsee (kathak)

28 lutego (sobota),godz. 18.00, Willa Radogoszcz

Flamenco posiada swe korzenie w dawnych religijnych tańcach orientalnych. W jego postaci można odnaleźć pewne podobieństwa do indyjskiego tańca kathak. W szczególności typowe dla tego stylu ruchy ramion, dłoni i palców oraz stepowanie przypominają taniec andaluzyjskich Cyganów. W obu tańcach przekazywane są najcudowniejsze historie.

Dźwięki i szepty stepów – spektakl dla dzieci

Występują: Joanna Kasztelaniec – opowieść, Hubert Połoniewicz- kanon, ney, flet turkmeński

1 marca (niedziela), godz. 13.00, Willa Radogoszcz

Bajka turkmeńska wykonywana przy akompaniamencie tradycyjnych bliskowschodnich instrumentów, opowiedziana słowem, gestem, śpiewam i animacją postaci lalkowych.

Od niewoli do wolności – historia Capoeiry.
1 marca (niedziela), godz. 16:30, Willa Radogoszcz
Pokaz grupy Grodziskiego Klubu Sportowego Capoeira, mieszczącego się w SP nr 4, w dzielnicy Łąki. Prowadzenie i treści merytoryczne: trener, capoeirista Jarosław Kaniut (Graduado Tubarao). Grupo de Capoeira Camangula w Polsce miała swój początek w Katowicach, w 1998 roku, kiedy odbył się pierwszy trening prowadzony przez brazylijskiego mistrza Mestre Nem – Wellingtona Leandro de Freitas.

Spotkaniom międzykulturowym towarzyszą

zajęcia dla młodzieży połączone z warsztatami street artu i projektowaniem muralu realizowane przy współpracy z Fundacją Klamra

 

 

 

201 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent