Królik i Misia

GlassTour – Miasto Szkła zawita do Krakowa

📅 sobota 28.04.2012
GlassTour – Miasto Szkła zawita do Krakowa

Celem wydarzenia jest rozpowszechnianie wiedzy o szkle jako surowcu oraz tradycyjnych metodach hutnictwa szkła – jego produkcji, obróbce i zdobieniu. W roli organizatora występuje Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, aktualnie powstający kompleks obiektów, który ma szansę przeobrazić miasto w szklaną stolicę Polski.

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie będzie pierwszym w Polsce obiektem kulturalno-turystycznym, który w sposób nowatorski i interaktywny opowiada o szkle – metodach jego produkcji, właściwościach i szklanej sztuce. Dzięki GlassTour mieszkańcy Krakowa będą mogli przeżyć wyprawę do serca szklanego świata w swoim własnym mieście, a to jedynie zapowiedź atrakcji czekających na turystów w Krośnie. Objazdowe prezentacje sztuki hutniczej mają zachęcać do odwiedzenia Centrum Dziedzictwa Szkła i Krosna, jako jednego z najważniejszych ośrodków hutnictwa szkła na świecie. Zespoły wydające nową płytę jeżdżą z koncertami po kraju, a GlassTour to taka nasza szklana trasa koncertowa – mówi pół żartem Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła.

Hutnictwo szkła jest fascynującym zajęciem – opowiada Dziadosz, który z hutnictwem związany jest od lat młodzieńczych. Mało kto zastanawia się nad tym w jaki sposób powstaje szkło, a tradycyjne metody jego produkcji to coś w rodzaju sztuki o bardzo widowiskowym charakterze. Chcemy tą nieznaną dyscyplinę promować nie tylko w naszym Centrum, ale także poprzez tego typu pokazy – wyjaśnia. Podczas pokazów na oczach widzów powstaną wazony, patery czy kieliszki, można będzie także spróbować samodzielnie wydmuchać formę szklaną. Dmuchanie szkła jest jedną z najstarszych metod produkcji i po dziś dzień niezastąpioną. Na miejscu zaprezentowane zostaną filmy na temat hutnictwa, akcesoria hutnicze (piszczele, szczypce, ławka hutnicza itd.) oraz sprzęt do obróbki i zdobienia szkła. Każdy zwiedzający będzie również mógł "wybić" specjalną szklaną monetę i zabrać ją ze sobą na pamiątkę.

Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

Więcej informacji: www.miastoszkla.pl/glasstour