Weleda
Weleda Baby

Gdzie dziecko może wykorzystać znajomość angielskiego?

📅 piątek 26.02.2021 do wtorek 09.03.2021
Gdzie dziecko może wykorzystać znajomość angielskiego?

Obecnie język angielski przez wielu uważany jest za język wspólny. Praktycznie każdy, na całym świecie potrafi lepiej lub gorzej się nim posługiwać, a jego znajomość, czy to w szkole, pracy, restauracji, sklepie, na ulicy, czy na wakacjach, nie raz może się przydać. Z powodu stałych napływów zagranicznych obywateli do naszego państwa, coraz częściej spotykamy osoby, które nie potrafią porozumiewać się z nami po polsku. Wtedy też z pomocą przychodzi nam znajomość języka angielskiego. Ale skupmy się na dzieciach. Czy język angielski dla dzieci i korzyści płynące z jego znajomości, mogą pomóc w obecnym i przyszłym życiu? Odpowiedź jest jedna – tak!

Dzieci, a język angielski

W dzisiejszych czasach dzieci już od najmłodszych lat uczą się języków. Nic w tym dziwnego, bo coraz większy nacisk kładzie się właśnie na znajomość języków obcych. Angielski aktualnie stał się w Polsce niemalże drugim językiem. Rzadko też można spotkać dziecko, które nie miało z nim styczności a prawie każde potrafi się tym językiem posługiwać, chociaż na najbardziej podstawowym poziomie. Niektórzy rodzice zaczynają bowiem czytać i mówić do maluchów jeszcze przed narodzeniem, a w przedszkolach nauka angielskiego jest już na porządku dziennym. Dzieje się tak, ponieważ małe dzieci przejawiają niesamowitą łatwość w nauce obcych języków. Dodatkowo dobrze prowadzony język angielski dla dzieci korzyści może przynosić i w późniejszym wieku.

Język angielski dla dzieci – korzyści

Przedszkole

Wielu może zastanawiać się, czy język angielski dla dzieci korzyści może przynieść już w przedszkolu? Odpowiedź brzmi – tak. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty. Przede wszystkim małe dziecko wykazuje duże naturalne zdolności do nauki języków. Dodatkowo oswojenie się z językiem i osłuchanie z nim gwarantuje szybszą i bardziej efektywną naukę w późniejszych latach. Tu dobry i wczesny start jest bardzo ważny.

Kontakty społeczne

Kolejną kwestią są sytuacje społeczne. Tak jak w całym naszym kraju, tak w przedszkolach, czy szkołach nasze pociechy mają coraz częstszy kontakt z osobami anglojęzycznymi. Znajomość, chociażby podstaw języka angielskiego to znaczne ułatwienie, zwłaszcza dla dzieci odrobinę starszych, bo o ile dla maluchów, posługujących się wyłącznie gestami, nie jest to kłopotem, o tyle dla starszych dzieci już tak. Dzięki nauce języka nasze pociechy mogą bez większych problemów bawić się, rozmawiać i rozwijać wraz ze swoimi rówieśnikami.

Liceum i studia

W liceum oraz na studiach uczniowie pisząc maturę czy różnego typu prace dyplomowe często muszą korzystać z zagranicznych źródeł, książek, a nawet prac naukowych. Nie zawsze znaleźć można polskie tłumaczenia, a jeśli są, to często bywają niekompletne lub źle przetłumaczone. Znając język angielski nastolatki i studenci mogą zrozumieć i wykorzystać obcojęzyczne materiały, co daje dodatkowe punkty przy zaliczeniach.

Rozrywka

Znajomość języka angielskiego przydaje się także w czasie wolnym. Umożliwia czytanie książek zagranicznych autorów w oryginale, korzystania z zagranicznych stron www, a także oglądanie filmów i seriali w oryginalnej wersji językowej.

Czy i jak motywować dzieci

Podróże

Koniecznie trzeba też wspomnieć o podróżach. Zwiedzając świat, odbywając podróż naukową czy służbową możliwość płynnej i bezproblemowej komunikacji umili każdy wyjazd i rozwiąże niejeden problem.

Jak pomóc dziecku w nauce języka angielskiego?

Różne zajęcia dodatkowe oraz długotrwające lekcje w szkole, nie pozwalają na wciśnięcie w grafik kolejnych korepetycji. Co w takiej sytuacji możemy zrobić my, rodzice? Z pomocą przychodzą nam np. coraz bardziej popularne zajęcia online z lektorem. Przykładem może być szkoła Novakid, gdzie porę zajęć ustalamy sami, a miejsce z którego się odbywają nie gra roli. Dzięki temu można umawiać się na godzinę, w której dziecko ma największą koncentrację, lub po prostu, kiedy jest czas. Dzieci motywuje fakt, że są w stanie porozumieć się z nauczycielem, który mówi tylko po angielsku. Lektorzy natomiast pochodzą z wielu zakątków świata, co pozwala dziecku na oswojenie się z różnymi akcentami.

Gdzie moje dziecko może wykorzystać znajomość angielskiego?

Język angielski dla dzieci korzyści przynosi tak naprawdę już od początku nauki, a jego znajomość pozostaje do końca życia. W dzisiejszych czasach znajduje zastosowanie przede wszystkim w naszej codzienności. Nigdy nie wiemy, kiedy może się przydać. Umiejętność posługiwania się nim pomoże naszemu dziecku w przyszłości coś odkryć, poznać przyjaciół, odwiedzić cudowne miejsca, dostać się na upragnione studia, zdobyć wymarzoną pracę lub po prostu wskazać odpowiednią drogę i kierunek przypadkowo spotkanej, anglojęzycznej osobie.