Festiwal Strefa Ciszy

Łazienki Królewskie
🗺 mapa
📅 sobota 03.07.2021 do niedziela 25.07.2021
Festiwal Strefa Ciszy
Festiwal Strefa Ciszy to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń muzycznych w stolicy, które co roku gromadzi w Łazienkach Królewskich tysiące gości. Koncerty odbywają się malowniczych zakątkach ogrodów. Można ich słuchać na leżakach lub bezpośrednio na trawie, ciesząc się muzyką w przyjemnej atmosferze, z rodziną i przyjaciółmi, a artyści dostępni są na wyciągnięcie ręki.

Wchodząc z miejskiego zgiełku na teren Ogrodu, zanurzmy się w ciszę, która pozwoli nam usłyszeć muzykę delikatnie rozbrzmiewającą w pełnej harmonii z otaczającą naturą. Wsłuchajmy się zatem w tę „ciszę” – skrywa ona niezliczone skarby, które odnajdą Państwo podczas dziewiątej edycji Festiwalu Strefa Ciszy.

W tym roku Festiwal odbędzie się w cztery lipcowe weekendy: od 3 do 25 lipca 2021

Koncerty odbywać się będą w łazienkowskich ogrodach przez cały dzień na kilku scenach jednocześnie: Scenie Żółtej przy Starej Kordegardzie, Scenie Pomarańczowej przy Wodozbiorze, Scenie Czerwonej przy Trou Madame i Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli. W ramach Festiwalu zapraszamy na koncerty muzyki klasycznej, ludowej oraz jazzowej.

Podczes tegorocznej edycji wydarzenia wystąpią m.in. zespół Wah-Wah Brass, który wykona przeboje muzyki filmowej i popularnej w błyskotliwych aranżacjach na kwintet blaszany; Circle Ensemble -polsko-serbski zespół kameralny prezentujący różne oblicza muzyki W. A. Mozarta oraz L. Van Beethovena czy Cohaere Ensemble – zespół barokowy, który swoimi wykonaniami muzyki francuskiej absolutnie zachwycił największych francuskich znawców i koneserów (I Nagroda na prestiżowym Le Concours International de Musique Ancienne du Val de Loire, nagród II i III nie przyznano).

W wykonaniu Kwintetu Klarnetowego UMFC usłyszymy utwory W. A. Mozarta, a zespół Percello zaprezentuje intrygujące połączenie wiolonczeli barokowej i perkusji w utworach J. S. Bacha.

Strefa Ciszy to także muzyka świata. Usłyszymy m.in. barwną opowieść o kulturach muzycznych i ich nietypowych instrumentach, od Grecji aż po Szwecję (w wykonaniu zespołu Yeremenko/Betley/Korolev), a San Luis Tango i Magdalena Lechowska zabiorą nas prosto do Agrentyny – kolebki tanga. Nie zabraknie także polskiej muzyki ludowej – w świat obertasów, mazurów czy kujawiaków wprowadzi nas Kapela LZA „Promni”. Ciekawie zapowiada się także koncert w wykonaniu Dance of Fire – pierwszego w Polsce kwartetu klarnetowego specjalizującego się w muzyce folkowej, który wzbogaca brzmienie klarnetów dźwiękami perkusji oraz instrumentów etnicznych.

Na Festiwalu pojawi się także szeroko pojęta muzyk jazzowa. Standardy jazzowe (i nie tylko) wykonają Dorota Szczepańska i Michał Sieniawski, nie zabraknie muzyki popularnej, Bossa Novy i swingu, usłyszymy repertuar takich artystów jak Seweryn Krajewski, Kayah, Wilki, Sting czy Stevie Wonder. Ponadto utwory dixilandowe zaprezentuje amerykańsko-polska formacja – Wisła Hot 4.

Ciekawie zapowiada się także Koncert „Zaśpiewaj obraz”. Nastrojowe piosenki na wokal i gitarę zainspirowane zostały dziełami z Królewskiej Galerii Obrazów, eksponowanymi w Pałacu na Wyspie. Koncertom towarzyszyć będą rodzinne animacje w Pałacu na Wyspie. Uczestnicy zapoznają się z obrazami stanowiącymi inspirację dla utworów muzycznych i doświadczą sensorycznych interpretacji malarstwa. Występują: Teresa Kowalik, Maciej Kuczko.

Dzieci i rodziców, jak co roku, zapraszamy na cykl koncertów „Melomaluszki”. Doświadczeni animatorzy wprowadzą najmłodszych słuchaczy w świat muzyki poprzez interakcję i wspólne zabawy.

Po raz kolejny na Festiwalu zagości także Scena Opowiadaczy przy Świątyni Sybilli. Będzie można usłyszeć baśnie, opowieści i gawędy z różnych stron świata wzbogacone muzycznymi improwizacjami, zainspirowanymi muzyką tradycyjną. Zespoł Mehehe przedstawi opowieści o Babach, Szeptuchach i Wiedunkach, czyli o wiejskiej magii i wierzeniach, usłyszymy także opowieści muzykantów, w wykonaniu Basi Songin i Pauli Kinaszewskiej. Pojawią się też historie z serca Afryki, które opowiedzą Gwidon Cybulski i Noumassa Dembele.

Festiwal Strefa Ciszy to również okazja do zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych. Na Scenie Otwartej przy Wodozbiorze (Scena Pomarańczowa) amatorzy i profesjonaliści będą mogli pokazać, co im w duszy gra.

……………

Organizatorami Strefy Ciszy są: Fundacja “Muzyka jest dla wszystkich”, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Fundacja „Ogrody Muzyczne”. 

Dofinansowano ze środków miasta stołecznego Warszawy oraz ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021

Patronat medialny: Presto, RDC, Miasto Dzieci

Festiwal Strefa Ciszy

3-25 lipca 2021

Łazienki Królewskie

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent