Ekologia? To proste! Interaktywna wystawa o ekologii w Poznaniu

Maltańskie Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne
📅 piątek 18.10.2024 do niedziela 20.10.2024
Ekologia? To proste! Interaktywna wystawa o ekologii w Poznaniu
Co zrobić, by zaoszczędzić aż 700 litrów wody tygodniowo? Jak zrezygnować z plastiku i dzięki temu zachować w portfelu nawet tysiąc złotych rocznie? W jaki sposób wyłapywać “wampiry energetyczne” i skutecznie oszczędzać prąd? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają w Maltańskim Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym w Poznaniu, gdzie do 22 listopada można odwiedzić EkoEksperymentarium – interaktywną wystawę o ekologii na co dzień.

EkoEksperymentarium to mieszkanie, w którym poprzez zabawę i doświadczanie uczymy się, jak dbać o środowisko we własnych domach. W salonie łapiemy „wampiry energetyczne”, które pożerają prąd. W łazience sprawdzamy, ile wody możemy zaoszczędzić, wybierając prysznic zamiast wanny. W kuchni dzielimy się sposobami na gotowanie less waste i uczymy się odpowiedniej segregacji odpadów, a w sypialni przeglądamy rzeczy i zastanawiamy nad tym, dlaczego warto mieć ich mniej. Poprzez świetną zabawę mali i duzi odkrywcy poznają sprytne sposoby na to, jak być eko na co dzień.

EkoEksperymentarium to interaktywna wystawa, podczas której uczestnicy mogą samodzielnie sprawdzić, co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować butelkowaną wodę. Na wystawie można też skomponować własne śniadanie i sprawdzić, jak zmniejszać ślad węglowy, wybierając lokalne i sezonowe produkty – mówi Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt. – W mieszkaniu, zaaranżowanym intrygującymi ilustracjami Pawła Szlotawy, omawiamy ważne ekologiczne kwestie oraz to, jak we własnym domu możemy dbać o siebie i środowisko. Trudno jest zmienić nawyki, to żadna tajemnica, dlatego podpowiadamy proste sposoby na to, jak być eko i ułatwić sobie życie – dodaje.

Dotychczas wystawa gościła m.in. w Gdyni, Wrocławiu, Warszawie, Bielsku-Białej, Krakowie, Łodzi, Wałbrzychu, Kielcach i Opolu, gdzie zobaczyło ją ponad 36 tysięcy małych i dużych ekoeksperymentatorów.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że nauka przez doświadczenie daje najlepsze efekty — mówi Katarzyna Kruszka-Pytlik, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, które jest współorganizatorem wystawy. – Jestem pewna, że najmłodsi, ale i starsi poznaniacy, którzy odwiedzą Ekoeksperymentarium, dowiedzą się czegoś nowego, odkryją coś dla siebie. Wierzę, że i tutaj zadziała ta oczywista i prosta zasada, że dzięki niepozornym zmianom można przyczynić się do większej odpowiedzialności za naszą planetę. Tę wiedzę, mam nadzieję, przeniosą później do własnych domów i mieszkań. Sprawią, że staniemy się bardziej eko.

Ekologia to nie abstrakcyjna idea, lecz praktyczna sztuka codziennego życia. Tak jak „EkoEksperymentarium” to nie tylko wystawa, to laboratorium zmiany dla Poznania i jego mieszkańców. Tu uczymy się, że ekologia zaczyna się od codziennych decyzji: każdy zaoszczędzony litr wody, każda niewykorzystana kilowatogodzina to krok ku lepszej przyszłości. Poznaniacy zawsze byli pionierami postępu – teraz mamy szansę być liderami w trosce o środowisko, zaczynając od własnych domów – Monika Ustrzycka, menedżer Fundacji Veolia Polska.

Wystawa jest częścią projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium, składającego się z portalu z grami oraz interaktywnymi lekcjami o klimacie dla młodzieży (ekoeksperymentarium.pl).

Program EkoEksperymentarium skutecznie dociera do polskich szkół i przedszkoli, a teraz zapraszamy do ekozabawy całe rodziny, które na wystawie poprzez doświadczanie odkryją, jak zmienić codzienne nawyki i dbać o planetę. Wiemy, że edukacja klimatyczna to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań i każdy z nas szuka sprawdzonych informacji dotyczących np. odpowiedniej segregacji odpadów czy oszczędzania zasobów. Na wystawie przekazujemy wiedzę ekspercką w przystępny sposób, dlatego każdy szybko zrozumie, co robić, żeby nie szkodzić środowisku – zaznacza Magda Derdończyk z kolektywu Mamy Projekt.

Na wystawę zapraszamy od 9.10.2024 do 22.11.2024 r. do Maltańskiego Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego (Sala E2, ul. Wiankowa 3, 61-131 Poznań).

Czy i jak motywować dzieci

Przygotowaliśmy możliwość zwiedzania wystawy z animatorem od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 14:00 – link do zapisów dla grup zorganizowanych (grupy przedszkolne i szkolne): https://forms.gle/BZHQiBx2GjUbhEek8 oraz w soboty 10:00-16:00.

Zwiedzanie jest BEZPŁATNE.

Organizator Wystawy: MamyProjekt
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Poznania.
Partnerzy Wystawy: Miasto Poznań (Wydział Gospodarki Komunalnej), Fundacja Veolia Polska, Aquanet.