Są dwa źródła energii: energia słoneczna – przetwarzana przez panele fotowoltaiczne na prąd elektryczny oraz praca mięśni ludzkich -energia elektryczna produkowana jest poprzez prądnicę. Fontanna posiada trzy zamknięte obiegi wodne: roślinny (płyn zielony), słoneczny (płyn żółty), wodny (płyn niebieski). Obiegi: wodny i słoneczny zasilane są z akumulatorów ładowanych z paneli słonecznych. Energia ze słońca zamieniana jest na energię elektryczną, która zasila pompy elektryczne znajdujące w zbiornikach niebieskim i żółtym. Woda podniesiona na określoną wysokość spływa pomiędzy przezroczystymi płytami i wprawia w ruch wiatraczki. Obieg roślinny zasilany jest z dynama roweru. Pedałowanie powoduje wytwarzanie energii elektrycznej zasilającej dwie pompy znajdujące się w zbiorniku zielonym. Im szybciej pedałujemy, tym wyżej podnosi się słup wody w przezroczystych rurkach. Przy maksymalnej prędkości woda dociera na samą górę fontanny i tryska na boki. Wytwarzana jest wówczas moc około 100 W. Zatem pedałując i spalając zbędne kalorie, produkujemy też całkiem dużo energii.
Urządzenie, należące do Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej działające w strukturach Gdańskiej Fundacji Wody, skonstruowane zostało przez pracowników Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Serdecznie zapraszamy do samodzielnego sprawdzenia zasad działania i wypróbowania swoich sił w tworzeniu energii odnawialnej.
Schemat obiegów wodnych: zielonego, niebieskiego i żółtego
Wszystkie zbiorniki podświetlane są diodami LED zgodnie z kolorystyką obiegów wodnych. Diody zasilane są także z akumulatora ładowanego z paneli fotowoltaicznych.
Na dachu konstrukcji znajdują się trzy panele o mocy 175 W każdy.
Fontanna zasilana energią odnawialną przed siedzibą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku stać będzie do 19 sierpnia. Z urządzenia korzystać mogą wszyscy chętni.
Tuż przy fontannie ustawiona została wystawa „Półmetek Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013 w województwie pomorskim". Ekspozycja przygotowana została przez pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Przedstawia 13 projektów unijnych, które koordynują pracownicy Funduszu. W sumie projekty te uzyskały dofinansowanie na sumę 342 mln złotych.
Ekspozycję „Półmetek Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013 w województwie pomorskim " oglądać można do 19 sierpnia