Weleda

Opera Krakowska
📅 poniedziałek 01.06.2020
Dzień Dziecka z Profesorem Wiolinkiem w Operze Krakowskiej
Z okazji Dnia Dziecka Opera Krakowska przygotowała dla najmłodszych Melomanów powrót uwielbianego „Profesora Wiolinka”, czyli realizowanego w latach 2014-2015 projektu muzyczno-edukacyjnego. 1 czerwca w mediach społecznościowych teatru dzieci będą mogły zaśpiewać ze Smokiem Operokusem, zobaczyć premierowy odcinek Wiolinkowej Telewizji, a wieczorem – w ramach dobranocki – obejrzeć spektakl „Profesor Wiolinek i grający wieloryb”.

„Pochodzę z krainy Muzyki, świata, w którym otaczające nas dźwięki są najważniejsze. (…) W pewną deszczową noc pojawiłem się na strychu operowego gmachu przy ulicy Lubicz 48. (…) Zabiorę was do mojego magicznego świata muzyki, który jest kolorowy niczym tęcza malowana dźwiękiem” – tymi słowami przed sześcioma laty przedstawił się Profesor Wiolinek, czyli postać powołana do życia przez Pawła Wójtowicza, koncertmistrza Orkiestry Opery Krakowskiej, kompozytora, reżysera i scenarzysty. Wiolinek zaistniał w wielu miejscach jednocześnie (jak to czarodziej) – w formie książeczek dla dzieci, piosenek i – co najważniejsze – jako postać na scenie, brawurowo zagrana przez Stanisława Knapika.

– Dla wielu młodych widzów Profesor Wiolinek był pierwszym przewodnikiem po krainie muzyki. Otwierał drzwi do świata dźwięków, opery i dziecięcych marzeń Był to pierwszy serial muzyczny wystawiany w Operze Krakowskiej – mówi Paweł Wójtowicz. – Trzynaście przygód Profesora, pełnych tajemnic i ciekawych historii, w których towarzyszył mu lubiany przez najmłodszych Duch operowy było dla wielu dzieci momentem wkraczania w świat muzycznych baśni i marzeń. Edukacyjna forma spektakli aktywizowała dziecięcą wyobraźnię i uczyła, czym jest muzyka. Pamiętając wielkie zainteresowanie, jakie towarzyszyło serialowi, postanowiliśmy przypomnieć historie, piosenki, postaci, tworząc m.in. Wiolinkową TV. Postaram się, by było trochę tajemniczo, śmiesznie ale i strasznie. Dzieci poznają piosenki, nową postać smoka Operokusa, a w przyszłości będą mogły również uczestniczyć w ciekawych konkursach i zabawach – dodaje.

1 czerwca już o godzinie 8:00 na Facebooku Opery Krakowskiej zagości Smok Operokus, polecając najmłodszym piosenkę „Chochlik Figaro”, wykonywaną przez Michała Kutnika. Po jej przesłuchaniu można będzie wraz ze Smokiem zaśpiewać karaoke. O 14:00 Paweł Wójtowicz zaprasza do obejrzenia pilotażowego odcinka Wiolinkowej TV. W ten sposób Profesor powróci w formie YouTube’owego vloga – tam go jeszcze nie było! Z kolei o stałej porze przedstawień w Operze Krakowskiej, czyli 18:30, zaprezentujemy siódmy epizod przygód Wiolinka – archiwalne nagranie spektaklu „Profesor Wiolinek i grający wieloryb” (dostępne z polskimi napisami. Podczas spektaklu dzieci poznają m.in. historię i budowę fortepianu oraz twórczość Fryderyka Chopina.

DZIEŃ DZIECKA Z PROFESOREM WIOLINKIEM
8:00 – Ulubione Piosenki Smoka Operokusa
14:00 – Wiolinkowa TV (premiera) – prowadzenie: Paweł Wójtowicz
18:30 – „Profesor Wiolinek i grający wieloryb” (archiwalne nagranie spektaklu na kanale YouTube Opery Krakowskiej)

Realizatorzy:
reżyseria – Paweł Wójtowicz
scenografia i kostiumy – Bożena Pędziwiatr
muzyka – Paweł Wójtowicz
teksty piosenek – Paweł Wójtowicz
asystent reżysera – Agnieszka Sztencel
przygotowanie baletu – Kinga Kużdżał

Występują:
Profesor Wiolinek – Stanisław Knapik
Duch – Marcin Herman
Pianistka – Olga Tsymbaluk
Królowa Nocy – Karolina Wieczorek
Uczniowie Studia Baletowego Opery Krakowskiej
Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. L. Różyckiego w Myślenicach: Michał Basista, Franciszek Szymula, przygotowanie: Agnieszka Tyrała

Quiz Rodzinny Akademii Miasta Dzieci – ściągnij darmową grę dla całej rodziny!

Na czym polega gra? To proste! Losujesz zabawne pytania dzięki którym lepiej poznasz członków swojej rodziny lub dostajesz zadania do wykonania.

Ściągnij od nas karty podstawowe oraz dodatkowo zadania, karty dla maluchów lub nastolatków. Wydrukuj je, sklej ze sobą spód i wierzch kart, wytnij i graj! Dobrej zabawy!

Projekt „Profesora Wiolinka” realizowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.