Różnorodne działania zadzieją się na przestrzeni kilku miesięcy – od maja do września, i odbędą się w kilku miastach, w tym Szczecinie, Berlinie i Jerozolimie. Na festiwalu nie zabraknie topowych nazwisk światowego designu. Organizatorzy pozyskali eksponaty przedstawicieli szkoły Bauhaus, takich jak Marcel Breuer czy Marianne Brandt, do udziału w panelu dyskusyjnym zaprosili Agnieszkę Jacobson-Cielecką, przygotowali także wystawę składającą się z ilustracji pochodzących z "Elementarza dizjanu” Ewy Solarz.
Design dla dzieci, znaczy design w służbie dzieciom
Fundacja ARTmosphere, organizator festiwalu KIDS LOVE DESIGN, upatruje cel organizacji festiwalu w czymś więcej niż w samej prezentacji prac. – Ważne jest to, aby mówiąc o designie dla dzieci nie zapomnieć o nich samych. Chcemy dać dzieciom coś więcej, chcemy, aby design faktycznie zmieniał jakość ich życia – mówi Beata Kuracińska, prezes Fundacji ARTmosphere.
Dlatego też w trakcie II edycji festiwalu odbędzie się działanie warsztatowe zatytułowane "Common room”, przygotowane we współpracy z Trafostacją Sztuki w Szczecinie oraz Musrara Art School z Jerozolimy. "Wspólny pokój” to międzynarodowy projekt realizowany w dwóch przestrzeniach: realnej i wirtualnej. Podczas internetowych warsztatów powstanie projekt tapety, która posłuży do pokrycia ścian pokoju, tytułowego „common room”. Jednak efektem warsztatów będzie także przygotowanie gruntu do wzajemnego poznania, zrozumienia i budowania pokoju między różnymi grupami narodowościowymi.
Dla dzieci o designie dorosłych
KIDS LOVE DESIGN to festiwal, który zwraca się do dzieci, ale nie infantylizuje tego, czym design jest. Stąd też w sierpniu pojawi się wystawa unikatowa – druga na świecie, po wystawie w Museum of Modern Art, prezentacja niemieckiego kierunku designu kierowana do młodego odbiorcy. Wystawa "Bauhaus dla dzieci” to autorski projekt Fundacji ARTmosphere. Wystawa będzie nowoczesnym narzędziem, o dużych walorach edukacyjnych, które przybliży temat wystawy także dzieciom młodszym, nie potrafiącym jeszcze czytać. Będzie to przykład połączenia tradycyjnej formy z nowoczesną technologią przekazu informacji i atrakcyjną stroną wizualną.
Strefa designu, strefa animacji i dźwięku
– Przy tworzeniu festiwalu, przyświecają nam takie hasła jak interakcja, multimedialność oraz synergia sztuk – mówi Beata Kuracińska z Fundacji ARTmosphere. Dlatego też cały festiwal podzielony został na dwie przenikające się nawzajem strefy: strefę designu oraz strefę animacji i dźwięku. W ramach tych dwóch stref odbędą się wystawy, warsztaty, projekcje filmowe, panele dyskusyjne oraz wykłady. Są to działania mocno nakierowane na dialog dwóch grup: młodych uczestników festiwalu – potencjalnych odbiorców designu oraz młodych projektantów, którzy będą mogli skonfrontować się z potrzebami i oczekiwaniami małego odbiorcy.
Szczegółowe informacje na temat festiwalu KIDS LOVE DESIGN oraz program dostępne są na stronie www.dsgnfestival.com.
Organizatorem festiwalu KIDS LOVE DESIGN 2013 jest Fundacja ARTmosphere, współorganizatorem jest 13 muz w Szczecinie.
13 Muz w Szczecinie
13 muz jest instytucją kultury miasta Szczecin, w której różne obszary sztuki, wzajemnie na siebie oddziałując, tworzą nowe jakości i zjawiska. Cyklicznie realizuje: Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSpiracje, festiwal sztuki digitalnej Digitalia oraz festiwal sztuki …
70-551 Szczecin
+ 48 91 43 47 173 + 48 91 431 03 25
sekretariat@klub13muz.pl
https://www.klub13muz.pl
facebook