W ostatni weekend czerwca wrocławskie Centrum Kultury „ZAMEK" już po raz ósmy zostanie opanowane przez erpegowców, laprowców, bitewaników, starłorsowców, mangowców, miłośników literatury, gier, filmów oraz intelektualnych wycieczek poza granice nauki – 24 czerwca rozpoczynają się Dni Fantastyki, jeden z największych i najważniejszych konwentów w kraju. Organizatorzy przygotowali 14 boków programowych, w ramach których łącznie odbędzie się kilkaset spotkań, prelekcji, pokazów, paneli i konkursów. Gościem specjalnym będzie Stephen J. Sansweet – właściciel największej kolekcji przedmiotów związanych z uniwersum Gwiezdnych Wojen, odpowiedzialny za kontakty z fanami na całym świecie z ramienia LucasFilm.
Gadające psy, żywe latarnie i genetyczne elektrownie
VIII edycja Dni Fantastyki odbywa się pod hasłem „miedzy science a fiction" i właśnie relacjom nauki oraz fikcji, wzajemnym przenikaniom się tych porządków, będzie poświęcona duża część tegorocznego programu, przede wszystkim w blokach: popularno – naukowym, literackim oraz science-fiction. To tutaj będzie można wysłuchać prelekcji o humanoidach, androidach i arctoidach, sztucznej inteligencji, cybernetyce, biotechnologii czy bioetyce, podanych w formie przyswajalnej dla laików nie mających technicznego wykształcenia. Dla praktyków odbędą się m.in. warsztaty na temat programowania sztucznej inteligencji.
Goście, goście, goście
Wrocławskie Dni Fantastyki to konwent, który na tle innych tego typu imprez wyróżnia się dużym akcentem kładzionym na część literacką. Podobnie jak w latach ubiegłych, w tym roku również oprócz gości polskich zobaczymy twórców z zagranicy. Stephen Sansweet to postać kultowa w środowisku fanów Gwiezdnych Wojen: Amerykanin posiadający największą kolekcję przedmiotów związanych z sagą Lucasa, autor 16 książek związanych z Gwiezdnymi Wojnami, do niedawna dyrektor do spraw kontaktów z fanami z LucasFilm, człowiek współdecydujący m.in. o wzorach, treściach i produktach wychodzących z LucasFilm, będzie największą gwiazdą bloku poświęconego Gwiezdnym Wojnom.
Do Wrocławia przyjedzie również Mirosław Zamboch – bardzo popularny czeski pisarz science – fiction, ponadto odwiedzi nas jeden z najbardziej obiecujących twórców s-f młodego pokolenia – Szkot Hal Duncan oraz Ramsey Campbell – brytyjski autor horrorów, którego twórczością zachwycali się Karl Edward Wagner i Stephen King. Przy okazji wizyty Campbella odbędzie się projekcja filmy pt.„Bezimienni" w reżyserii hiszpańskiego mistrza horroru, Jose Balaguero, twórcy kultowego już „[REC]", który oparty jest na prozie Ramseya Campbella. Listę gości uzupełniają polscy twórcy fantastyki: Łukasz Orbitowski, Andrzej Ziemiański, Andrzej Zimniak, Marcin Przybyłek, Jacek Inglot, Anna Brzezińska, Milena Wójtowicz, Stanisław Mąderek, Jakub Ćwiek, Paweł Ciećwierz, Dawid Kain, Jakub Żulczyk, Stefan Darda, Łukasz Śmigiel, Kazimierz Kyrcz, Robert Cichowlas.
Vader, Skywalker, Leia …….
Tradycyjnie blokiem cieszącym się olbrzymim zainteresowaniem jest ten poświęcony Gwiezdnym Wojnom. Nic w tym zresztą dziwnego, skoro dzieło Georga Lucasa stało się największym fenomenem popkultury, ciesząc się niesłabnącym zainteresowaniem wśród kilku pokoleń od ponad 30 lat. Na Dniach Fantastyki pojawią się przedstawiciele fanowskich organizacji: polski Rebel Legion oraz czeski Lion Outpost. Podczas trwania konwentu będzie można spotkać ponad dwadzieścia osób w profesjonalnych replikach kostiumów – od dzielnych rycerzy Jedi (Anakina i Luke′a Skywalkerów czy Jainy Solo), poprzez piękne rebeliantki i republikanki (senator Padmé Amidalę i kapitan Juno Eclipse), walecznych rebelianckich żołnierzy i złowrogich Ludzi Pustyni, po żołnierza-klona z Wielkiej Armii Republiki. Programowi tego bloku towarzyszyć będzie wystawa modeli statków z Gwiezdnych Wojen oraz dwumetrowa replika postaci Lorda Vadera.
Gry bitewne, gry planszowe, gry na konsole, komputery oraz oldskulowa retrogralnia
Pokaźna część programu Dni Fantastyki jest związana z wszelkiego rodzaju grami: zręcznościowymi, logicznymi, umysłowymi, strategicznymi, modelarskimi, planszowymi oraz multimedialnymi. Można tutaj po prostu przyjść i wspólnie ze znajomymi lub poznanymi na konwencie osobami zagrać razem lub też wziąć udział w licznych turniejach gier.
Największy turniej odbywa się w ramach bloku gier bitewnych – bitwy rozgrywane są przy pomocy własnoręcznie pomalowanych figurek na dużych planszach (blatach) w oparciu o ściśle określone zasady. Gracze przyjeżdżający z całej Polski rywalizują przez dwa dni w turnieju Władcy Pierścieni o nagrodę główną – certyfikowaną replikę miecza z filmu.
Miłośnicy planszówek w tym roku będą mieli do dyspozycji blisko 140 tytułów dla graczy w każdym wieku. Tutaj również odbędzie się turniej, będą to eliminacje do mistrzostw Polski w bardzo popularnych planszówkach – Carcassonne oraz Dominion.
W części multimedialnej do dyspozycji graczy oddajemy kilkanaście konsol oraz stanowisk komputerowych, do tego interaktywne muzycznie: Rock Band 3 oraz Guitar Hero.
Nowością podczas tegorocznego bloku gier będzie retrogralnia – czyli stanowiska z oryginalnymi komputerami z epoki sprzed Internetu: Amiga, Commodore, Atari, Nintendo, na których będzie można zagrać w najbardziej oldskulowe i jednocześnie kultowe gry lat 80. I 90. Np. River Raid, Super Mario Bros, Mortal Combat. Retrogralnia również zorganizuje turniej o „Złoty joystick"
Seriale science-fiction, azjatycka manga i anime oraz fabularne gry rpg
Dla miłośników seriali s-f przygotowaliśmy specjalny blok, pełen prelekcji połączonych z pokazami fragmentów najbardziej kultowych serii. Jednym z premierowych bloków podczas tegorocznej edycji będzie ten poświęcony popkulturze azjatyckiej – manga i anime, w programie znajdą się wykłady, pokazy, warsztaty oraz cos play – znajdujące korzenie w japońskiej kulturze wcielanie się w postaci z mangi, anime, gier wideo i filmów.
Połączenie zachowań parateatralnych oraz działania wedle określonych scenariuszowo zasad to elementy wyznaczające charakter gier fabularnych. W programie Dni Fantastyki znalazło się 17 larpów, podczas których będzie można wcielić się w role elfów, krasnoludów, ale także gangsterów, mafiosów, wilkołaków czy magów.
Specjalnie dla najmłodszych
Fascynacja fantastyką zaczyna się często w okresie przedszkolnym, dlatego podczas Dni Fantastyki dzieci będą mogły uczestniczyć w działaniach przygotowanych specjalnie dla najmłodszych fanów. Będą to m.in. fantastyczne kolorowanki, nauka orgiami, fantastyczne kalambury, malowanie farbkami do ciała, gra fabularna ′Wyspa′ – specjalnie dla dzieci oraz konkursy fantastyczne i Gwiezdno Wojenne.
Szczegóły: www.dnifantastyki.pl
Centrum Kultury ZAMEK we Wrocławiu
Centrum Kultury „ZAMEK" jest instytucją miejską, która oferuje przestrzeń do poszukiwania, odnajdywania i rozwijania swoich pasji, to miejsce spotkań i twórczej samorealizacji. Nasza siedziba mieści się w wyjątkowym obiekcie: zabytkowym pałacu o barokowej bryle i …
(71) 349 32 81
centrum@zamek.wroclaw.pl
http://www.zamek.wroclaw.pl
facebook