Co wieś to inna pieśń – Toruń

📅 sobota 06.09.2014 do niedziela 07.09.2014
Co wieś to inna pieśń  – Toruń

W niedzielę o godz. 17.00 rozpocznie się koncert pieśni tradycyjnych z Radomszczyzny i z Kujaw, a zaraz po nim organizatorzy zaproszą chętnych na potańcówkę przy muzyce na żywo. Od soboty potrwają dwudniowe warsztaty pieśni kujawskich, które poprowadzi Danuta Kaczmarek ze Śmiłowic na Kujawach, wybitna śpiewaczka o rodzinnych tradycjach muzycznych, tegoroczna laureatka pierwszych nagród Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą oraz Spotkań z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku.

Uczestnicy warsztatów tradycyjnych pieśni będą uczyć się w taki sposób, w jaki śpiewaczka uczyła się ich w młodości: wspólnie śpiewając i powtarzając słowa i melodie za swoją mamą, dbając o zachowanie gwary kujawskiej.

Danuta Kaczmarek swój bogaty repertuar zaprezentuje podczas niedzielnego koncertu z towarzyszeniem kapeli Miłosza Kierzkowskiego ze Śmiłowic na Kujawach. Obok niej na muzealnej scenie pojawią się niekwestionowane mistrzynie śpiewu tradycyjnego z Gałek k. Rusinowa na Radomszczyźnie. Przy akompaniamencie skrzypka Jana Kmity z Przystałowic Małych i rodzinnej kapeli Czesława i Józefa Pańczaków (harmonia, baraban), Gołcónecki zaprezentują pieśni liryczne i żartobliwe oraz żywiołowe mazurkowe przyśpiewki, z których słynie ich region. Nie zabraknie również ballad i pieśni nabożnych. Wykonawcy wystąpią w strojach charakterystycznych dla swoich regionów. Po koncercie, ok. godz. 18.30 wszyscy słuchacze będą mieli okazję spróbować swoich sił w tańcu. Mazurki, poleczki, kujawiaki i walczyki w wykonaniu kapel towarzyszących śpiewaczkom z pewnością porwą do zabawy niejednego torunianina.

Co wieś to inna pieśń
6-7 września 2014 r., sobota-niedziela
– Warsztaty śpiewu – pieśni kujawskie

7 września 2014 r., niedziela
– godz. 17.00 Koncert pieśni tradycyjnych
– ok. godz. 18.30 Potańcówka

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Na warsztaty obowiązują zapisy, szczegóły: etnomuzeum.pl

Informacje szczegółowe:
Dział Edukacji Muzeum Etnograficznego w Toruniu