Fisher Price
rysuj
W razie dodatkowych pytań pozostaję do dyspozycji. Bardzo prosiłabym o podpisanie zdjęć, które opatrzone są nazwiskiem fotografa.

 

film

Mocne uderzenie na finał Brave Festival

W Burundi nazywani są „Królewskimi bębniarzami", ponieważ pierwotnie towarzyszyli królom oraz szlachcie w trakcie ich wędrówek. 9. lipca wędrówka muzyków z Czarnego Lądu zaprowadzi ich na scenę Impratu, gdzie zagrają na koncercie finałowym. Poza Królewskimi Bębniarzami, w trakcie tego wieczoru zobaczymy wspólny występ dzieci z 7 państw świata, tworzących projekt Brave Kids.

Wszystko zaczyna się od rytmu. Każda barwa dźwięku ma swoje znaczenie, które opowiada pewną historię. Niskie tony wydobywane z wnętrza bębnów, można poczuć w całym ciele, widzimy artystów grających, tańczących i śpiewających z niezwykłą zręcznością i wdziękiem. Zostajemy wprowadzeni w trans. Rytm zdaję się przeradzać w muzykę. The Royal Drumers uznawani są za najwybitniejszy i najciekawszy zespół etnicznej muzyki perkusyjnej. Od początku lat sześćdziesiątych podróżują po świecie inspirując wielu twórców zachodniej sceny muzycznej, przyczyniając się do powstania nurtu word music. Ta afrykańska grupa, dzięki wibrującej sile burundyjskich bębnów, oraz efektownym tańcom, skokom i zaklinającym śpiewom, często wprowadza publiczność w stan oszołomienia i ekscytacji. Na początku ich występu słychać tylko śpiew. Burundyjczycy z bębnami umieszczonymi na głowie przechodzą koło publiczności ustawiając się w półkolu. To pozycja wyjściowa, która szybko przybiera inne kształty. Spośród wielu bębnów jeden jest prowadzący. Każdy z muzyków uderza w niego na zmianę tańcząc, śpiewając i wijąc się z niespożytą energią i zaangażowaniem. Bębny (karyenda) na których grają uważane są za święte – symbolizują szlachetność, płodność, odrodzenie, a sam kształt instrumentów przywodzi na myśl obraz brzemiennej matki.

Koncert bębniarzy z Burundi poprzedzi występ Brave Kids – grupy 41 dzieci z Rwandy, Zimbabwe, Nepalu, Inguszetii, Czeczeni, Szwecji i Polski, które w trakcie trzech tygodni warsztatów przygotowywały wspólny spektakl. Każdego dnia dzieci uczyły się nawzajem swoich narodowych tańców, a artyści ze szwedzkiego projektu Awake Youth splatali poszczególne tradycje w jeden, wspólny występ. – Czeka nas niesamowita niespodzianka, bo efekt ich wspólnej pracy już po kilku dniach warsztatów był fantastyczny – zapowiada koordynatorka projektu Brave Kids Anna Furmaniuk. Poza choreografia, pod okiem kostiumologa z Hiszpanii, najmłodsi artyści Brave Festival przygotowywali samodzielnie swoje stroje, w których wystąpią w piątek. – To wspaniałe uczucie patrzeć jak chłopiec z Czeczenii uczy się miękkich ruchów rąk od dziewczynki z Nepalu. Te dzieci fantastycznie współpracują ze sobą i każdego dnia zdobywają nowe doświadczenia. Właśnie takie były założenia tego projektu i cieszy nas, że on rzeczywiście działa – dodaje Anna.

 

Finał Brave Kids odbędzie się 09.07.1010 o godzinie 19.30 w Centrum Sztuki IMPART. Występ Królewskich bębniarze z Burundi, dobędzie się o godzi 21:00, w tym samym miejscu. Aby zobaczyć oba wydarzenia należy kupić tylko jeden bilet w cenie 30, lub 40 zł.

818 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent