Bożonarodzeniowa twórczość Anny Madeja i Joanny Dziubińskiej

Dom Kultury Zacisze
🗺 mapa
📅 niedziela 03.12.2017 do piątek 12.01.2018
1. Kolędnicy 2 atrakcje dla dzieci Warszawa 2017 świeta Boże Narodzenie

Wernisaż: 3 grudnia, niedziela, godz. 17.00.

Wystawa czynna do 12 stycznia.

Wstęp wolny!

 

Anna Madeja urodziła się i wychowała w rodzinie góralskiej. Pilnie obserwowała obecne i dawne obyczaje góralskie, legendy i baśnie, które później przedstawiała w swych obrazach.

Od wielu lat mieszka w Szczawnicy. W jej twórczości dominuje tematyka sakralna, a zwłaszcza Bożonarodzeniowa i Wielkanocna. Malowanie na szkle to bardzo trudny rodzaj twórczości – niewielu artystów ją uprawia. Maluje się przecież obraz „od spodu” – jego dobicie lustrzane. Pani Anna uczestniczyła w wielu plenerach i wystawach na terenie Polski, a także za granica: w Niemczech, Francji, Szwecji, Izraelu, U.S.A. Zdobywała pierwsze miejsca, nagrody i wyróżnienia. Wiele z wystawionych prac jest już w muzeach i galeriach etnograficznych oraz zdobi pomieszczenia prywatnych kolekcjonerów nie tyko w Polsce.

W 2013 r. wraz z mężem (szczawnickim rzeźbiarzem) obchodzili 50-lecie działalności artystycznej (uroczysty benefis zorganizował szczawnicki MOK)

Anna Madeja została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za całokształt pracy twórczej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Wyróżniono ją także Medalem im. Józefa Szalaya za zasługi dla Miasta i Gminy Szczawnica.

Madonna Pienińska oraz św. Michał znajdują się w kolekcji obrazów św. Jana Pawła II.

Joanna Dziubińska urodziła się we Wrocławiu w 1974 r., jednak od dzieciństwa związana jest z górami oraz ze sztuką ludową. Pochodzi z rodziny o silnych tradycjach artystycznych, która od pokoleń zajmuje się tworzeniem sztuki i rękodzieła ludowego. Jej pasje artystyczne są bardzo szerokie, nie „zamyka się” w jednej technice, bo jak sama mówi, to daje jej poczucie wolności. Ostatnio tworzy głównie w technice decoupage,  maluje (także na szkle) oraz fotografuje. Dużą radość sprawia jej lepienie w glinie oraz odnawianie starych mebli.

Ma za sobą kilka wystaw w kraju i za granicą (Słowacja, Węgry).

Prowadzi w Szczawnicy Galerię Sztuki Ludowej i Rękodzieła „Krzywa Jabłonka”, gdzie organizuje wystawy i wernisaże  artystom z regionu Pienin i Podhala. W galerii można zobaczyć obrazy malowane  różnymi technikami,  rzeźby, płaskorzeźby, witraże, hafty, ceramikę oraz inne techniki artystycznego wyrazu.

 

2. Kulig 2Sztuka z Pienin, 3.12.17

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent