W czerwcu w wersji migowej na antenie MiniMini+ i teleTOON+ pojawiły się dwie pierwsze animacje: cieszące się ogromną popularnością wśród młodej widowni seriale „Raa Raa – mały, hałaśliwy lew" i „Gormiti III – Nowa ewolucja". Bajka o niesfornym lwie adresowana jest do przedszkolaków, natomiast „Gormiti" to kultowy wśród dzieci w wieku szkolnym przygodowy serial fantasy.
– Nasz projekt jest nowatorski, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Jako pierwszy w kraju nadawca dziecięcy aktywnie włączamy się w walkę z cyfrowym wykluczeniem osób z dysfunkcją słuchu. Dzięki naszej inicjatywie dzieci niesłyszące będą mogły swobodnie oglądać bardzo atrakcyjne programy, które dotąd były dostępne jedynie dla dzieci bez wad słuchu – mówi Marta Szwakopf, Dyrektor MiniMini+ i teleTOON+. I dodaje: Aby zapewnić najwyższy poziom tłumaczeń współpracujemy w tym projekcie ze certyfikowanymi specjalistami języka migowego, a naszym partnerem została Fundacja Widzialni.
Pierwsze bajki z tłumaczeniem migowym zostały zaprezentowane z okazji Dnia Dziecka w Instytucie Głuchoniemych w Warszawie. Młoda widownia reagowała bardzo entuzjastycznie. Po pokazie odbyła się rozmowa na temat przedstawionych animacji – blisko pięćdziesięcioro dzieci oceniało jakość tłumaczenia.
– Tłumaczenie bajek na język migowy to wielkie wyzwanie. Dzieci są surowymi krytykami, nie znają kompromisów i zawsze mówią
to co myślą. Tym bardziej cieszą pozytywne opinie, które najmłodsi wyrazili podczas testowego pokazu w Instytucie Głuchoniemych – mówi Artur Marcinkowski, Przewodniczący Rady Fundacji Widzialni, która jest partnerem projektu.
CANAL+ Cyfrowy, producent i nadawca MiniMini+ i teleTOON+, prowadzi wszechstronne działania w ramach polityki społecznej odpowiedzialności biznesu, w tym biorąc aktywny udział w walce z wykluczeniem cyfrowym osób z dysfunkcją słuchu i wzroku. Od stycznia 2010 roku, flagowa stacja premium spółki – CANAL+, jako jedyny nadawca w kraju, emituje wszystkie polskie premiery filmowe z napisami w specjalnej wersji dla niesłyszących. W 2012 została wprowadzona pionierska usługę dla osób niewidzących i niedowidzących – filmy z audiodeskrypcją. Emisja bajek tłumaczonych na język migowy to kolejny z projektów o charakterze edukacyjnym i społecznym, w które angażują się kanały dziecięce MiniMini+ i teleTOON+ wspierając rozwój dzieci, a rodziców w procesie wychowawczym. CANAL+ Cyfrowy wraz z MiniMini+ jest inicjatorem i twórcą Karty Zasad Dopuszczania do Emisji Reklam, która chroni młodych widzów przed nieodpowiednim przekazem reklamowym w telewizji. MiniMini+ prowadziło akcję Bezpieczne Place Zabaw pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, która od czerwca rusza pod nową nazwą Bezpieczne Miejsca Rybki MiniMini. Stacja weryfikuje i certyfikuje miejsca zabaw w całej Polsce, oddając w ręce rodziców interaktywną mapę online bezpiecznych i przyjaznych dzieciom lokalizacji. teleTOON+ stawia na rozwój kreatywności najmłodszych, rozbudzanie ciekawości i naukę poprzez zabawę. Wiosną br. stacja prowadziła ,,Warsztaty telewizyjne teelTOON+" – edukacyjny projekt realizowany w szkołach podstawowych w całej Polsce. Dzieci poznawały tajniki powstawania programów telewizyjnych, pracy z kamerą i techniki animacji. W pierwszej edycji wzięło udział ponad 1500 dzieci z klas I-III w 8 miastach.
MiniMini+ to pierwszy polski kanał dla dzieci w wieku przedszkolnym i jedyny, obok teleTOON+, który produkuje własne, edukacyjne programy dla i z udziałem dzieci. To telewizja bezpieczna, wolna od agresji i przemocy, która prezentuje najnowsze, wartościowe produkcje znanych wytwórni światowych i klasykę polskiej animacji. MiniMini+ wspiera najmłodszych w tego powodu w 2007 roku stacja została uhonorowana prestiżową nagrodą Hot Bird TV Awards dla najlepszego kanału dziecięcego w Europie, a w 2011 r. otrzymała nagrodę publiczności dla najlepszej stacji telewizyjnej przyznawaną w tym samym konkursie. MiniMini+ został również czterokrotnie odznaczony tytułem „Superprodukt" w plebiscycie organizowanym przez miesięcznik „Mam Dziecko". Program jest nadawany od 6.00 do 21.00, w całości w HD. MiniMini+ jest dostępne – spośród platform cyfrowych – wyłącznie w CYFRZE+ oraz w najlepszych sieciach kablowych w całej Polsce. Łączny zasięg stacji to blisko 4,1 mln gospodarstw domowych. Producentem i nadawcą kanału MiniMini+ jest spółka CANAL+ Cyfrowy, operator platformy CYFRA+ i nadawca kanałów: CANAL+, CANAL+ FILM, CANAL+ SPORT, CANAL+ GOL, CANAL+ WEEKEND, ale kino+, PLANETE+, kuchnia+, DOMO+, MiniMini+, teleTOON+/HYPER+. Wszystkie nadawane w jakości HD. Więcej informacji:
www.miniminiplus.pl oraz www.facebook.com/telewizjaMiniMini
teleTOON+ to telewizja dla dzieci w wieku szkolnym, która wystartowała 1 października 2011 r. Nadaje codziennie od 6:00 do 21:00 w jakości HD. Prezentuje autorskie programy oraz filmy i seriale z najlepszych światowych wytwórni i studiów animacji. teleTOON+ to nowoczesna stacja, która angażuje widzów do jej współtworzenia, m.in. daje możliwość występowania w autorskich programach teleTOON+, emituje specjalne bloki kreskówek na życzenie, organizuje interaktywne konkursy i warsztaty telewizyjne dla uczniów klas I-III. Codziennie w wieczornym paśmie od 21.00 do 01.00 emitowany jest HYPER+, jedyny w Polsce blok programowy poświęcony grom komputerowym i wideo, anime oraz najnowszym trendom w świecie multimediów. teleTOON+ jest dostępny – spośród platform cyfrowych – wyłącznie w CYFRZE+ oraz w najlepszych sieciach kablowych w całej Polsce. Łączny zasięg stacji to blisko 3,6 mln gospodarstw domowych. Producentem i nadawcą kanału teleTOON+ jest spółka CANAL+ Cyfrowy, operator platformy CYFRA+ i nadawca kanałów: CANAL+, CANAL+ FILM, CANAL+ SPORT, CANAL+ GOL, CANAL+ WEEKEND, ale kino+, PLANETE+, kuchnia+, DOMO+, MiniMini+, teleTOON+/HYPER+. Wszystkie nadawane w jakości HD. Więcej informacji:
www.teletoonplus.pl oraz www.facebook.com/teleTOONplus
Fundacja Widzialni zajmuje się przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu. Głównym jej celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej i administracji państwowej na problem wykluczenia cyfrowego oraz zainicjowanie ogólnopolskiej akcji promującej umożliwienie osobom zagrożonym tym zjawiskiem dostępu do informacji. Fundacja opracowała metodę badania serwisów www pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz ustanowiła certyfikat „Strona Internetowa bez Barier" przyznawany serwisom
spełniającym światowe kryteria dostępności. Zainicjowała ogólnopolską akcję Telewizja bez Barier, której celem jest zwiększenie dostępności kontentu telewizyjnego dla osób niepełnosprawnych. Wspólnie z Urzędem Komunikacji Elektronicznej opracowała certyfikat „Bez barier" dedykowany firmom telekomunikacyjnym. Jest członkiem wielu stowarzyszeń w tym Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ "Dojrz@łość w sieci". Specjaliści Fundacji biorą udział w pracach nad kształtami ustaw i rozporządzeń w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz konsultacjach przy Prezydencie RP.