Jadzia Pętelka

Atrakcje dla Dzieci w Poznaniu i okolicy

📅 sobota 17.08.2013 do niedziela 18.08.2013
Atrakcje dla Dzieci w Poznaniu i okolicy

Podczas dwudniowego spotkania historii i współczesności gród w Grzybowie ożyje i sprawi wrażenie miejsca sprzed 1000 lat. Pokazy życia rodzinnego, obozowego, prezentacja zajęć i rzemiosł, które już dawno zaniknęły, stworzą doskonałą okazję dla prac archeologii doświadczalnej. A jednocześnie przestrzeń grodu stanie się wielką salą edukacyjną gdzie będzie trwała wyjątkowa lekcja historii. Hasło „A gdy wódź w boju padnie…" pozwoli na prezentację bojowej siły oddziałów zbrojnych Mieszka I i Bolesława Chrobrego – załogi Grodu w Grzybowie; prezentacji obozu, oddziałów, szyku, umiejętności posługiwaniu się bronią, warsztatów wytwórców militariów (mieczy, grotów, szyszaków, kolczug …); prezentacji pogrzebu wodza-comesa i woja-drużynnika oraz widowisk: nadanie imienia; postrzyżyny; inicjacji wojownika; pasowanie na woja, bitwy; śmierć wodza; pogrzeb; śmierć wojownika; pogrzeb.

Wykłady naukowe przybliżą wiedzę o Drużynie Piastów (Maciej Pawlak – Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie) o Tajemniczych grobach w państwie Piastów. Czy wikingowie byli u Mieszka I? (Jacek Wrzesiński – Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie) i o zwyczajach pogrzebowych tamtych czasów Między pogrzebowym stosem, a kamiennym kościołem, czyli jak chowano zmarłych wojowników we wczesnym średniowieczu – wykład dra Jerzego Sikory (IA Uniwersytet Łódzki).

Organizatorami Zjazdu są: Towarzystwo Przyjaciół Grodu w Grzybowie i Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, oddział MPP na Lednicy. Współorganizatorami: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego; Urząd Miasta Września i Starostwo Powiatowe we Wrześni. Patronat medialny TVP POZNAŃ.

=========

Program XIV Międzynarodowego Zjazdu Wojowników Słowiańskich w Grzybowie
„A GDY WÓDZ W BOJU PADNIE …"

17 sierpnia 2013r. – sobota

12.00 – rozpoczęcie imprezy,
12.00 – 20.00 – życie w obozie podczas postoju w drodze na nowe miejsce osiedlenia; pokazy i prezentacje codziennego życia ludzi średniowiecza w obozach podczas postoju
– pokazy towarzyszących obozom rzemieślników (kowali, rogowników, tkaczy, hafciarek, jubilerów, bursztyniarzy, garncarzy, cieśli, snycerzy)
– pokazy życia obozowego – pieczenie, wędzenie, gotowanie, wypiek chleba, czyszczenie i przygotowanie oręża, gospodarowanie przy zwierzętach
12.00 – 17.00 – GAMA – GRZYBOWSKA AKADEMIA MAŁEGO ARCHEOLOGA – zajęcia edukacyjne dla dzieci
13.00 – „Poborca" – inscenizacja przygotowana przez grupę „Aurea Tempora", zagroda grodowa
13.45 – 16.00 "Bezbronna wojna, czyli zmagania z oręża wyłączone, dla wojów o mięśniach twardych i umysłach sprawnych" – turniej drużyn
14.30 – koncert muzyki dawnej, Zespół „LIARMAN"
15.00 – V Międzynarodowy Turniej KUBBA (średniowiecznej gry drużynowej),
15.30 – turniej wojów o nagrodę Komesa Grodu Grzybowskiego (eliminacje – część I)
16:00 – turniej łuczniczy wojów
16.30 – oficjalne rozpoczęcie imprezy,
16.45 – turniej wojów o nagrodę Komesa Grodu Grzybowskiego (eliminacje – część II)
17.45 – pokazy Konnej Drużyny Wojów Słowiańskich z Gniezna
18.00 – bitwa w grodzie Grzybowskim „Śmierć wodza"
19.45 – przeniesienie wodza do obozu
20.00 – koncert muzyki dawnej, zespół ĘZIBABA
20.30 – „Pożegnanie wodza", przygotowanie do pogrzebu – rody, drużyny, przynoszą dary dla poległego
wodza
20. 45 – „Spalenie wodza" (żony, rodzina, drużynnicy, goście – rody, drużyny wyruszają na miejsce spalenia wodza, niosąc rynsztunek wodza, niosąc dary dla zmarłego)
21.00 – wyrusza orszak z prochami wodza, do orszaku dołączają widzowie, zakończenie imprez dla publiczności – dalsza część imprezy tylko dla uczestników historycznych

Prezentacje – wykłady (sala edukacyjna w pawilonie muzealnym)
13:30 – Drużyna Piastów (Maciej Pawlak – Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie)
15:15 – Tajemnicze groby w państwie Piastów. Czy wikingowie byli u Mieszka I? (Jacek Wrzesiński – Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie)

18 sierpnia 2013r. – niedziela

12.00 – 18.00 – życie w obozie podczas wojennej wyprawy;
– pokazy i prezentacje codziennego życia ludzi średniowiecza w czas wypraw wojennych;
– pokazy towarzyszących obozowi rzemieślników (kowali, rogowników, tkaczy, hafciarek, jubilerów, bursztyniarzy, garncarzy, cieśli, snycerzy,)
– pokazy życia obozowego – pieczenie, gotowanie, wypiek chleba
12.00 -zabawy plebejskie wojów (dla gawiedzi)
12.30 – Turniej wojów w dwuboju miotania oszczepami
13.00 – turniej łuczniczy dla publiczności
13.00 – 15.30 – "Na ziemi udeptanej wojów zmagania" – turniej wojów
13.30 – Najazd na wioskę pogan – inscenizacja przygotowana przez grupę „Aurea Tempora", zagroda
grodowa
14.00 – turniej wojów o nagrodę Komesa Grodu Grzybowskiego (rozstrzygnięcie)
15.00 – 15.30 – w obozie Słowian – prezentacja w obozie uczestników zjazdu
15.30 – 16.30 – bitwa oraz kręgi honoru i zdrady, „Śmierć wojownika"
16 00 – koncert muzyki dawnej zespół ĘZIBABA
16.30 – wyprowadzenie wojownika z pola walki – zaniesienie do obozu
16.30 – 16.45 – wręczenie nagród za turnieje
16.45 – „Pożegnanie wojownika"
17.00 – odprowadzenie poległego wojownika na miejsce wiecznego spoczynku, „Pochówek wojownika" Koniec!

Prezentacje – wykłady (sala edukacyjna w pawilonie muzealnym)
14:00 – Między pogrzebowym stosem, a kamiennym kościołem, czyli jak chowano zmarłych wojowników we wczesnym średniowieczu – wykład dra Jerzego Sikory (IA Uniwersytet Łódzki)

Zapraszają organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Grodu w Grzybowie i Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Wstęp 5 zł, dzieci i młodzież do lat 16, bezpłatnie.