Atrakcje dla Dzieci w Poznaniu

📅 piątek 11.11.2011
Atrakcje dla Dzieci w Poznaniu

Tu na plenerowej scenie Prezydent Miasta Poznania przekazuje św. Marcinowi klucz do bram miasta, co staje się sygnałem do rozpoczęcia radosnego świętowania, którego finałem jest pokaz fajerwerków. Jednym z jego istotnych elementów jest przeprowadzana wspólnie z Fundacją Barka akcja „Pomóż bliźnim przetrwać zimę".

PROGRAM ORAZ SZCZEGÓŁY TUTAJ!

W tym roku Imieniny Ulicy Święty Marcin odbędą się w odnowionej formule.

Co się zmieni?

Po pierwsze – rozszerzamy przestrzeń świętowania na prawie całą ulicę. Naszą ideą jest chęć zwrócenia uwagi na samą ulicę i ożywienie Świętego Marcina nie tylko podczas przejścia korowodu. Tego dnia Święty Marcin zamieni się w deptak (odcinek pomiędzy ul. Ratajczaka i Al. Niepodległości będzie zamknięty dla ruchu ulicznego). Pod wieżowcami Alfa staną stoiska z rogalami, na ulicy wystąpią muzycy, bębniarze i kataryniarz. Piękne, malownicze podwórka – miejsca o niezwykłym potencjale estetycznym i społecznym – zamienią się dzięki Stowarzyszeniu Inner Art w przestrzeń teatralną, filmową i performatywną; warto tam zajrzeć, by znaleźć kramiki z wyrobami hand made, a także po prostu by je odkryć!
Ulicy Św. Marcin poświęcone będzie specjalne wydanie gry miejskiej.

Po drugie – zapraszamy do wspólnego działania mieszkańców ulicy i znajdujące się przy niej instytucje. Nasze zaproszenie przyjęli: kino Muza, Biblioteka Raczyńskich, (która już za rok przeniesie się do nowego budynku), Stowarzyszenie Inner Art, Akademia Muzyczna, Kluboksięgarnia Głośna i kultowy Kociak.
Do mieszkańców miasta skierowany był konkurs Tropem Tradycji na elementy wzbogacające Korowód Świętomarciński (najlepsze prace pojawią się w tegorocznej paradzie) oraz otwarte warsztaty „Wy-strój Św. Marcina".

Naszymi partnerami są także: Centrum Turystki Kulturowej „Trakt", Wędrowni Architekci, Stowarzyszenie Inner Art oraz Mennica Polska, która z okazji Imienin Ulicy wybije specjalny Dukat Świętomarciński (także w wersji czekoladowej).
LECH PILS – Sponsor Główny Imienin Ulicy Święty Marcin i Fundator Pokazu Sztucznych Ogni zaprasza na Imieniny Marcinów (godz. 17.30 / scena główna).

Po trzecie – rozpoczynamy debatę o ulicy Św. Marcin i zmianach (niekorzystnych) na niej zachodzących. Na pierwsze spotkanie z cyklu „W Centrum o centrum – Strefa Święty Marcin" zapraszamy do ZAMKU 10.11.11.
Historii ulicy poświęcona będzie też wystawa uliczna na jednym z podwórek, wykład (w Kociaku) oraz folder.

Po czwarte – poznański grafik Marcin Markowski zaprojektował nowy plakat Imienin, który stanie się podstawą identyfikacji wizualnej całej imprezy.

Po piąte – Mennica Polska wybiła dukaty z Rogalami Marcińskimi.
Pierwszy raz w niemal 800-letniej historii Poznania Imieniny Ulicy Święty Marcin zostały uwiecznione na dukatach lokalnych z Mennicy Polskiej.
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz Mennica Polska postanowiły uczcić Imieniny Ulicy
Święty Marcin. Wspólnie przygotowały emisję dukatów lokalnych, na których widnieją wizerunki Świętego Marcina oraz słodkich rogali wypiekanych w Poznaniu.
Dukaty o nazwie „Rogale Marcińskie" zostały wybite przez najlepszych mincerzy Mennicy Polskiej w tej samej technologii i na tych samych prasach menniczych, co polskie monety obiegowe i kolekcjonerskie.
„Rogale Marcińskie" będzie można kupić w Poznaniu już od 11 listopada podczas Imienin Ulicy Święty Marcin na stoiskach Mennicy Polskiej. Stoiska zostaną ustawione na tej właśnie ulicy, m.in. naprzeciwko Centrum Kultury ZAMEK. Dukaty dostępne będą do 31 grudnia.

Mincerze Mennicy Polskiej przygotowali dukaty w trzech wersjach: mosiężnej (cena: 4 zł), bimetalicznej; z dwóch metali (7 zł) oraz srebrnej (160 zł). Wszystkie łączą w sobie wartość monetarną, kolekcjonerską oraz emocjonalną.
Tylko 11 listopada do zakupu trzech dowolnych wersji dukata dodawany będzie upominek w postaci unikatowego posrebrzanego znaczka z wizerunkiem Orła Białego.