Atrakcje dla Dzieci i Rodziców w Poznaniu

Bitwa o Poznań
19.02.2012. godz. 10:00
Cytadela, polana za Muzeum Uzbrojenia

Od godziny 10:00 przy Muzeum Uzbrojenia na Poznańskiej Cytadela, będzie-my mieli okazję zobaczyć, jak wojska niemieckie przygotowywały się do obrony oblężo¬nego Festung Posen. Spotkamy żołnierzy Armii Czerwonej gotujących się do ostat¬niego szturmu. Porozmawiamy z Cytadelowcami wyzwalają¬cymi swoje miasto. Zobaczymy oddziały Wojska Polskiego rozwieszające po latach okupa¬cji biało-czerwoną flagę nad stolicą Wielkopolski. Realistyczne diora¬my grup rekonstruk-cyjnych pozwolą przenieść się w czasie i poczuć klimat pierwszej linii frontu. Spojrzymy na bitwę od zaplecza. Swój udział zapowie¬działo wiele znamieni¬tych grup i stowarzyszeń historycznych z Poznania i całej Polsk¬i. Jest do doskonała okazja do zdobycia wielu ciekawych informacji dotyczą¬cych mundurów, ekwipunku i sprzętu obu walczących stron oraz wykonania niezwy¬kłych pamiątkowych fotografii.

W samo południe, przy Pomniku Bohaterów, zostanie złożony hołd poległym w walkach o Poznań w 1945 r. Uroczystość odbędzie się z udziałem zaproszonych gości oraz przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych.

13:00 to godzina rozpoczęcia na polanie przy Muzeum Uzbrojenia, insceniza-cji historycznej przedstawiającej ostatnie dni, ostatnie godziny bitwy
o Poznań. Ponad setka rekonstruktorów, pojazdy mechaniczne, pirotechnika, broń palna – to wszystko stworzy zapierające dech w piersiach widowisko. Jedną z najwięk¬szych atrakcji będzie udział w bitwie czołgu T-34/85. Wjedzie na Cytadelę po raz pierwszy od 1945 roku. Będzie to możliwe dzięki wsparciu Komendanta CSWL płk. dypl. Zbigniewa Grzesiczaka i kustosza Muzeum Broni Pancernej CSWL mjr. Tomasza Ogrodniczuka.

O godzinie 14:00 przy Pomniku Bohaterów rozpocznie się spacer histo-ryczny wzdłuż południowo-wschodniego frontu umocnień dawnego Fortu Winiary, jednego z największych i najciekawszych dzieł tego typu w Europie. Będzie można poznać jego dzieje od początku budowy w 1828 r., aż po dzień dzisiejszy. Wyjątkową okazją będzie natomiast możliwość obejrzenia, na codzień niedostępnych, wnętrz schronu piechoty tzw. sanitarnego. Ciekawostką będzie zachowana podstawa działa pierścieniowego.

Patronat Honorowy:

Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek
Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie PGRH "Warta"
GRH "Salamandra"
Stowarzyszenie "Twierdza i Dawny Garnizon Poznań"

Współpraca:
Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych
im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu

Sponsorzy:
ENEA SA, ASK Catering, Fawor, Fortrans, Gerfin Finanse, JW.PL, KC Consulting, Magielski Patrol, Scaform, SH Erika, Solid Security

Patronat Medialny:
Głos Wielkopolski, gloswielkopolski.pl, epoznan.pl, Radio Merkury, WTK

———————-