Weleda
Weleda Baby

Angielskojęzyczna grupa dla dzieci w Stumilowym Gaju we Wrocławiu

📅 czwartek 18.03.2010
Angielskojęzyczna grupa dla dzieci w Stumilowym Gaju we Wrocławiu
Jest to jedno z pierwszych przedszkoli, które oferuje angielskojęzyczną opiekunkę dla tak małych dzieci. Jak się okazuje, taki sposób organizacji opieki nad najmłodszymi może przynieść niespodziewane korzyści.

Badania naukowe dowodzą, że dzieci są w stanie przyswoić najwięcej nowych informacji do 6 roku życia, zaś przez pierwsze dwa lata ich mózg rozwija się najszybciej w ciągu całego życia. Przedszkolaki podczas zabawy mają kilkakrotnie wydajniejsze umysły niż studenci podczas sesji.

Jeśli chodzi o języki, to zarówno ten ojczysty, jak i inny, są przyswajane zupełnie naturalnie. Co ciekawe, dziecko w wieku przedszkolnym może bez problemu przyswoić każdą ilość języków, z którymi będzie się regularnie stykać. Najlepszym przykładem tego są dzieci z rodzin dwujęzycznych, które płynnie przechodzą od jednego do drugiego języka w zależności od potrzeb.

Nie warto pytać zatem czy nauka języka obcego we wczesnym dzieciństwie ma sens. Bardziej zasadne wydaje się raczej poszukiwanie najlepszej metody odtworzenia sytuacji dwujęzyczności, bo przecież dzieciom nie możemy zaproponować metod nauczania stosowanych wśród dorosłych.

Stworzyć dwujęzyczność

Centrum Edukacji i Kultury Stumilowy Gaj od września 2010 roku oferuje możliwość zapisania najmłodszych dzieci do grupy dwujęzycznej. Codziennie jedna z opiekunek będzie komunikować się z dziećmi tylko w języku angielskim. Oprócz tego, dzieci będą miały polską opiekunkę.

Jak wynika z naszych doświadczeń, dzieci szybko akceptują i przyzwyczajają się kiedy ktoś mówi w innym języku mówi Maria Tarasek – wiceprezes Stowarzyszenia Edukacji i Kultury SOLEIL. Szczególnie łatwo przychodzi to najmłodszym dzieciom, które często rozumieją dorosłych poprzez kontekst, gesty i mimikę, a nie przez same słowa. Tworzymy tę wyjątkową grupkę właśnie dla maluszków, ponieważ wierzymy, że codzienny kontakt z językiem angielskim przyniesie im najwięcej korzyści. Te dzieci w przyszłości nie będą już musiały się uczyć angielskiego, bo będzie on dla nich naturalnym sposobem komunikacji.

Rozwiać obawy

Niektórzy twierdzą, że kursy językowe dla dzieci w wieku 2 czy 3 lat to strata czasu, bądź przejaw snobizmu ze strony rodziców. Inni zaś obawiają się, czy zbyt dużo bodźców językowych nie zaszkodzi dziecku. Warto sprawdzić, co na temat wczesnej nauki języków obcych mówią dziś wyniki badań naukowców oraz opinie doświadczonych nauczycieli.

Dzieci uczą się języka obcego niezwykle szybko, łatwo przyswajając nowe słownictwo oraz konstrukcje zdań. Jak to robią? Dzieci poznają świat poprzez kontakt z otoczeniem, rodzicami oraz rówieśnikami, dlatego metody nauczania języka obcego dla dzieci różnią się od tradycyjnych kursów szkolnych. Wyobrażamy sobie, że nauka przynosi efekty wtedy, kiedy mamy: ławki, tablicę i przede wszystkim zdyscyplinowane dzieci potrafiące porozumiewać się w mowie i w piśmie, jednak nauka maluszków to przede wszystkim zabawa połączona z niewerbalnymi środkami przekazu. Naukowcy dowodzą, ze dzieci uczą się języków obcych szybciej niż dorośli. Im dziecko jest młodsze, tym szybciej potrafi w naturalny sposób przyswoić sobie obcą mowę, dlatego warto wykorzystać ten potencjał. Najskuteczniejszą metodą nauczenia dziecka języka obcego jest dostarczenie mu odpowiedniego środowiska językowego. Dziecko uczy się w ten sam sposób, jak uczy się języka ojczystego.

Często rodzice zniechęcają się, kiedy wydaje im się, że nie ma efektów nauki, a podczas zagranicznej wycieczki okazuje się, że maluch wcale nie chce w danym języku rozmawiać. Należy jednak pamiętać, że pierwsza faza nauki języka ojczystego to kontakt i osłuchiwanie się z nim, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i nie zmuszać dziecka do stałego powtarzania anglojęzycznych słówek czy zwrotów. Moje dziecko zaskoczyło mnie niesamowicie, kiedy podczas zakupów w supermarkecie zaczęło prosić, bym kupiła pluszaka – pytam, którego? – na to mój maluszek krzyczy „dog" mamusiu – wspomina jedna z mam, która jest zwolenniczką wczesnej nauki języków obcych. Wracając więc do pytania czy warto uczyć języka obcego dzieci, odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca.

Specjaliści w nauczaniu języków obcych są zgodni, że nauka języków od najmłodszych lat jest korzystna dla dziecka. "Badania dowodzą, że wczesna edukacja językowa wpływa pozytywnie na rozwijanie zdolności intelektualnych, ma dodatni wpływ na wyniki osiągane w szkole, wspomaga opanowanie własnego języka, buduje pozytywną motywację i daje fundament pod systematyczną pracę nad językiem" twierdzi Janina Furgałowi – kierownik Szkoły Języków Obcych Uniwersytetu Warszawskiego.

Ile to kosztuje

Kursy językowe, szczególnie te dla dzieci to stosunkowo duży wydatek. W przeliczeniu na godzinę cena bywa zaskakująco wysoka i dochodzi do 40zł. Ponadto kursy dla dzieci wymagają od rodziców nieustannej dyscypliny, odtwarzania płyt i powtarzania zabaw. Czasem nie udaje się tego zrealizować, ponieważ dzieci oczekują od rodziców przede wszystkim naturalnej opieki, a rodzice dając im ją zaniedbują „lekcje". Dlatego powierzenie nauki języka obcego za pomocą odtworzenia sytuacji dwujęzyczności profesjonalnym opiekunkom, wydaje się najlepszym rozwiązaniem. W Stumilowym Gaju grupa angielskojęzyczna będzie tylko 200zł droższa od standardowej. Tak więc koszt godziny z angielskim będzie oscylował w granicach 3 złotych. Trwają zapisy do grupy anglojęzycznej w Stumilowym Gaju. Dodatkowym atutem i bodźcem do odwiedzenia placówki na Gaju będą dni otwarte organizowane pod koniec kwietnia.

Więcej informacji oraz harmonogram dni otwartych już wkrótce na stronie www.stumilowygaj.pl.

biuro@stumilowygaj.pl
ul. Strońska 27a
50 – 540 Wrocław
tel. 071 723 37 88, 609 502 078

295 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
Adres:
ul.Strońska 27A
(róg ulic Strońskiej i Wandy Rutkiewicz; dojazd od Niemczańskiej)
Kontakt:

071 7233788, kom. 0 691162333
biuro@stumilowygaj.pl
http://www.stumilowygaj.pl