68. Konkurs Szopek Krakowskich

📅 czwartek 02.12.2010
68. Konkurs Szopek Krakowskich

Wstępny przegląd szopek i wydawanie numerów konkursowych potrwa od godz. 10.00 do godz. 12.00. Gdy wybrzmi hejnał z wieży Mariackiej, szopkarze sformują uroczysty korowód i podążając za krakowiakiem z kolędniczą gwiazdą, wkroczą kolejno na estradę, by ponownie zaprezentować swe prace publiczności.

Po prezentacji szopki zostaną przeniesione do sal wystawowych Pałacu Krzysztofory, gdzie kilka godzin później rozpoczną się obrady jury konkursu. Każda szopka poddana zostanie ocenie według utrwalonych tradycją kryteriów (dekoracyjność, kolorystyka, figurki, architektura, elementy ruchome, tradycyjność, nowatorstwo i ogólne wrażenie artystyczne). Autorom najpiękniejszych szopek zostaną przyznane nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych. W niedzielę 5 grudnia o godzinie 12.00 w sali Fontany w Pałacu Krzysztofory dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa uroczyście ogłosi wyniki konkursu, wręczy laureatom dyplomy i otworzy pokonkursową wystawę. Zaproszeni goście wysłuchają także występu pieśniarki Piwnicy pod Baranami – pani Anny Szałapak.

Pokonkursowej Wystawie Szopek Krakowskich towarzyszy ekspozycja Nasi mistrzowie. Krakowscy szopkarze i ich dzieła, na której prezentujemy wybrane szopki z kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz wiele fotografii z ostatnich konkursów. Ekspozycję można zobaczyć w podziemiach Pałacu Krzysztofory.