28. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

📅 czwartek 09.12.2010
28. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Tego samego dnia widzowie poznają Christiana E. Christiansena, reżysera duńskiego filmu „Zoomersi", Andrzeja Gosienieckiego, reżysera filmu „Szewc Kopytko i kaczor Kwak", oraz Neila Ennevera (scenarzystę) i Davida Hürtena (aktora) – reprezentujących film „Powrót Krokodyli" z Niemiec.

Starszych widzów zapraszamy na wieczorne pokazy. Jutro doskonały film australijski – „Błogosławione". Jego autorka, Ana Kokkinos, to obecnie najbardziej ceniony reżyser z kręgu niezależnego kina australijskiego, autorka świetnej „Księgi objawienia". Tym razem proponuje ona wielowątkową opowieść o dwóch grupach osób – młodych i dorosłych – stosując w połowie filmu eksperyment narracyjny oparty na zasadzie tzw. twista. Widać tu echa twórczości Roberta Altmana, zwłaszcza w próbie wielowymiarowego portretowania społeczeństwa, ale także współczesną chęć zadziwienia widza za wszelką cenę. Kolejny film, którego nie można ominąć, to „Szukając Erica" Kena Loacha.

Nie można także przegapić filmu „Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę" nagrodzonego m.in. Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie. To jeszcze jeden przykład wybitnego filmu z fali nowego kina rumuńskiego, która podbiła świat m.in. za sprawą „Śmierci pana Lazarescu" oraz „4 miesięcy, 3 tygodni i 2 dni". Tym razem jest to dramatyczna opowieść o nastolatku, któremu brakuje kilku dni do wyjścia na wolność z pełnego więziennego reżimu poprawczaka. Społeczne i psychologiczne kino pozbawione zbędnych ozdobników. Na przekór postmodernistycznej estetyce i filozofii kino to wciąż opiera się na emocjonalnej i sytuacyjnej prawdzie osiąganej przy pomocy subtelnego, wiarygodnego aktorstwa i dążeniu do realizmu.

W Multikinie Stary Browar odbędzie się koncert przygotowany wspólnie przez organizatorów Festiwalu i TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu – „Na początku była muzyka…". Z okazji jubileuszu studia zostaną zaprezentowane obrazy zainspirowane twórczością klasyków z muzyką wykonaną na żywo przez Arnolda Dąbrowskiego (fortepian) i Witka Łukaszewskiego (gitara). Koncert odbędzie się w Multikinie Stary Browar o godzinie 19.30. To jedno z trzech wydarzeń specjalnych festiwalu. Przed nami Gala Ale Kino! z Piłką w piątek, 10 grudnia, o godzinie 19.30 oraz Gala Ale Kino! i rozdanie nagród w sobotę, 11 grudnia, o godzinie 18.00 w Multikino Malta. Na Gali wystąpi Iwona Loranc oraz zaproszone dzieci.

Centrum Sztuki Dziecka
Multikino

Mecenat
Miasto Poznań