Akademia tańca

14 września 2013, sobota
godz. 12.00 – 17.00

119. urodziny Juliana Tuwima w Muzeum Miasta Łodzi

Julian Tuwim w swoim poemacie „Kwiaty Polskie" opowiadał o tym, jak wyglądało życie Łodzi w czasach jego młodości. Wśród opisów ulic, domów , ludzi i ich zwyczajów znalazł się też opis prawdziwie łódzkiego pikniku.

Poeta z sentymentem wymienia rzeczy do jedzenia, które w jednym z łódzkich parków na białych, tkanych przez szpinerów obrusach układają córki majstrów, a my na podstawie jego opisu postaraliśmy się odtworzyć menu i atmosferę tych spotkań.

Serdecznie Państwa zapraszamy na nasze kolejne wydarzenie: urodziny Juliana Tuwima. Jeden z najwybitniejszych polskich poetów, którego wiersze już od dwudziestolecia międzywojennego wciąż towarzyszą kolejnym pokoleniom starszych i młodszych czytelników, urodził się przy ul. Kilińskiego 63 w 1894 roku właśnie w Łodzi.

Wszystkich, którzy zechcą z nami świętować 119. urodziny poety zapraszamy na piknik, który przygotowaliśmy według wskazówek zamieszczonych we fragmencie jego najbardziej łódzkiego poematu „Kwiaty polskie".

Wstęp wolny!

W czasie pikniku będzie można:

– zobaczyć unikalne archiwalne zdjęcia ze zbiorów MMŁ dotyczące spędzania czasu wolnego w dawnej Łodzi

– obejrzeć ekspozycję obiektów związanych z kulturą jedzenia w czasach fabrykantów

– przekonać się, jak smakowały potrawy serwowane na tradycyjnych łódzkich piknikach – nie tylko takie jak „bułki, serdelki, ogórki" ale i rachatłukum, hopjesy czy tradycyjne „bajgiełki" (pokaz ich przygotowania o godz. 12.30)

– napić się kwasu chlebowego albo wody sodowej z zabytkowego saturatora

– wziąć udział w warsztatach plastycznych lub w grach literackich

– odwiedzić gabinet poety i wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie „Łódź Juliana Tuwima" (godz. 15).

– w tymczasowej czytelni poczytać książki Juliana Tuwima i te dotyczące jego twórczości, a na pamiątkę zrobić sobie przypinkę z Tuwimem

– albo po prostu wspólnie spędzić czas przy najpiękniejszych piosenkach do słów Tuwima.

Poniżej fragment wiersza z poematu "Kwiaty Polskie" Juliana Tuwima, który posłużył nam do odwzorowania atmosfery pikniku w Helenowie i przygotowanych smakołyków:

Po pachnącej świeżo,

I sodową z sokiem:
Malinowy, cytrynowy
Płynęły potokiem.

Jak tę wodę łyżką mieszać,
To ciareczki syczą,
Pęcherzyki pod nos biją
I jest bardzo byczo".

Julian Tuwim, "Kwiaty polskie", fragment, 1949.