Pałaszowanie gofra z bitą śmietaną przy ul. Wita Stwosza (wlot w ul. Łaciarską) – plac zabaw (między ul. Szewską, Kotlarską, Łaciarską a Wita Stwosza) – kot Dante w Antykwariacie Naukowym przy ul. Szewskiej 64/65 – porcelanowe koty na ul. Sukiennice ½ – Rynek fontanna – kamieniczki Jaś i Małgosia – poszukiwanie nosorożca na ul. Św. Mikołaja
Dla Łasuchów
Zaczynamy na ul. Wita Stwosza.
Tu w bramie prowadzącej do ul. Łaciarskiej i placu zabaw przycupnął kiosk z lodami, rurkami z bita śmietaną.
My tu przystanęliśmy na pysznego gofra z prawdziwą bitą śmietaną. Pycha! Można by więcej, ale po co skoro tuż obok jest plac zabaw i trzeba tam pędzić.
Placyk zabaw
Placyk zabaw ograniczony ulicami Wita Stwosza, Łaciarską, Szewską i Kotlarską jest zaciszny, usytuowany z tyłu tych ulic, od podwórka.
Nieduże miejsce, ale przytulne, dużo drzew, niedaleko budynek przedszkola.
Placyk jest ogrodzony, są ławeczki, rodzice więc mogą sobie usiąść, jeśli nie chcą bawić się razem z dziećmi.
Kot Dante
Z placyku zabaw niedaleko, ukośną alejka podwórkową przechodzimy na ul. Szewską. Tu możemy sprawdzić, czy w Antykwariacie Naukowym dyżuruje kot Dante.
Dante przyjechał do Wrocławia z rodzeństwem, ale w antykwariacie zamieszkał sam. Pewnie pilnuje, aby starych książek w nocy, gdy antykwariat jest zamknięty, nie spałaszowały myszy, o ile tu są.
W dzień Dante śpi na książkach w witrynie sklepu.
Dante ma kilku magicznych przyjaciół w Antykwariacie... może spotkacie ich...?
Porcelanowe Filemony
Z ul. Szewskiej idziemy do Rynku, prosto na ul. Sukiennice. Tu znajdziemy kolejne koty.
Tym razem są porcelanowe, Filemony, kolorowe, prężące się na wystawie Porcelain Gallery.
Pani Maria chętnie nam poopowiada, skąd te koty przyjechały, pokaże też kubki, kubeczki, pamiątki dla kocich hobbystów.
Urocze miejsce z uśmiechniętą, pogodną właścicielką.
Fontanna
Stąd prosto na Rynek, jego zachodnią część, gdzie stoi i szumi piękna fontanna.
Możemy spróbować przebiec pod strugami wody na bosaka, albo po prostu pomoczyć nogi w upalny dzień, zjeść lody niedaleko w „Witamince" i poleniuchować.
Często w tej części Rynku czekają na dzieci różne atrakcje, zależy, kiedy tu traficie.
Jaś i Małgosia
Spod fontanny idziemy do kamieniczej Jaś i Małgosia, usytuowanych w narożniku Rynku koło kościoła św. Elżbiety, na roku ul. Św. Mikołaja i Odrzańskiej.
Obok znajduje się przystanek „Bajkobusu", ale na okres letni Bajkobus wyjechał na spektakle w Polsce i wróci tu z przedstawieniami dopiero 30 sierpnia.
W „Małgosi możemy kupić piękne kartki pocztowe z Wrocławia, albo siąść na tyłach kamieniczki pod parasolami i zjeść jakiś lekki posiłek na zakończenie wycieczki.
Nosorożce
Spod Jasia i Małgosi wzdłuż ul. Św Mikołaja, gdzie przystanęły mama nosorożec i mały nosorożec. Stoją koło nr 7.
Wprawdzie są blaszane, ale naturalnych rozmiarów. Stoją tu od stycznia 2008, czyli to całkiem nowi mieszkańcy tej ulicy. Stąd blisko już do przystanków tramwajowych na ul. Kazimierza Wielkiego.
W razie niepogody możemy zwiedzić z dziećmi Muzeum Miejskie w Rynku (www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl) albo zajrzeć do Miejskiej Biblioteki Publicznej (www.biblioteka.wroc.pl), gdzie przygotowano na lato liczne imprezy dla dzieci.
Cała trasa to ok. 3 godzinny spacer.