Zabawa nr 1 „list gończy”
Każde dziecko z grupy pisze list gończy lub rysuje postać osoby poszukiwanej znajdującej się w grupie. Opis powinien zawierać kolor oczu, włosów, znaki szczególne itd. Gdy wszyscy skończą pisać lub rysować prowadzący zbiera listy, miesza je wszystkie i rozdaje grupie. Zadaniem każdego dziecka jest odgadniecie osoby poszukiwanej na podstawie danego opisu postaci.
Zabawa nr 2 „zrób to co ja”
Dzieci chodzą po sali w rytm wesołej muzyki. Gdy muzyka cichnie dzieci wykonują polecenie prowadzącego np. Stajemy na lewej nodze, chodzimy na piętach, skaczemy jak żabki czy chodzimy na palcach.
Zabawa nr 3 „dźwięki z butelki”
Ustawiamy na początek w szeregu 5 butelek. Pierwsza butelka powinna być pusta. Kolejne butelki począwszy od drugiej napełniamy coraz większa ilością wody. Zadaniem dzieci jest dmuchanie w wylot butelek i nasłuchiwanie dźwięków jakie z nich płyną. !!!!! Dzieci nie tylko będą miały okazje świetnie się pobawić ale i przy okazji tej zabawy możemy je zachęcić aby spróbowały wyjaśnić przyczyny powstawania dźwięków z butelki.
Zabawa nr 4 ” karnawałowe czapeczki”
Na koniec mówimy dzieciom, że żeby dobrze się bawiły na baliku karnawałowym potrzebne są do tego karnawałowe czapeczki, które one same mogą przygotować. Pokazujemy dzieciom filtry do kawy i prosimy aby coś na nich namalowały. Po namalowaniu zanurzamy nasze filtry w wodzie. Przy okazji tłumaczymy grupie że kolory które namalowały rozmazują się, a dzięki temu ujawni się moc nasycenia ich barw. Po tym suszymy nasze filtry i prosimy dzieci aby udekorowały swoje czapeczki tak aby nadawały sie one na karnawał. Na koniec mocujemy tasiemkę, by czapeczki trzymały sie na głowach dzieci.
Po zabawach zapraszamy grupę na karnawałowy poczęstunek.
Żaneta Stężalska. Autorka otrzymuje upominek.
Zobacz także: