UD

Bal piracki dla dzieci

girl-345478_1920
1. Powitanie małych piratów
Aby dzieci poczuły się prawdziwymi piratami, przygotowujemy na ten dzień zawieszki z ilustracją pirata lub gadżetu pirackiego i imieniem (np. Stary Bill, Jednooki John), które wieszamy wszystkim nowoprzybyłym gościom na szyi. Przygotowujemy samodzielnie klapki na oko – wycinamy z materiału i doszywamy gumkę oraz chustki, apaszki, które posłużą za nakrycie głowy.

Inny ważny atrybut pirata to tatuaże, więc malujemy je przybyłym gościom na twarzy, rękach czarnym flamastrem do malowania twarzy lub naklejamy gotowe tatuaże.

Bawimy się w piratów

2. Propozycje zabaw:
Zabawa numer 1: Który kubek będzie mój?

Dzieci wybierają sobie jeden kubeczek oraz jeden obrazek, który wycinają z papieru i przyklejają z pomocą dorosłych do kubeczka. Obrazek powinien zostać podpisany imieniem danego dziecka. W ten sposób nikt nie sięgnie po niewłaściwy kubek. Na naszej imprezie wykorzystałam ilustracje z książki „Kapitan Sharky i tajemnicza wyspa skarbów” skanując je wcześniej.

Zabawa numer 2: Przenoszenie skarbów na statek
Skarbami mogą być dowolne słodycze, np. czekoladowe lentylki lub misie-żelki. Potrzebujemy jednego dużego talerza wypełnionego słodyczami, dwóch misek i słomki dla każdego pirata.
Dzielimy dzieci na dwie drużyny. Każdej z nich przydzielamy jedną miskę, ustawiamy dzieci w dwóch rzędach, ok. 3 metrów od talerza. Zaczyna pierwszy pirat z drużyny numer 1: podbiega do talerza, za pomocą słomki (zasysając powietrze) podnosi zdobycz i przenosi ją do miski swojej drużyny. Następnie przy talerzu staje pirat z drużyny przeciwnej. Gdy wszyscy wzięli udział w zabawie, zliczamy skarby w miskach. Wygrywa drużyna, która zebrała najwięcej słodkich skarbów.

Zabawa numer 3: Poszukiwanie skarbów
Tym razem najlepszym materiałem na skarby są czekoladki w postaci talarków, monet w złotych pozłotkach. Piraci opuszczają miejsce zabawy, a dorośli w tym czasie ukrywają monety w różnych dziwnych miejscach. Dla ułatwienia można rozrysować dzieciom prowizoryczną mapę z zaznaczeniem miejsc, gdzie ukryte zostały skarby. Następnie piraci wracają do pomieszczenia i na hasło: Skarb na horyzoncie! I rozpoczynają poszukiwania. Dobrze jest wcześniej ustalić reguły, że wygrywa osoba, która odkryje najwięcej monet, ale że następnie wszystkie monety zostaną zebrane w jeden worek i podzielone na wszystkich graczy. W ten sposób każdy pirat wyjdzie z imprezy z taką samą ilością skarbów.

Zabawa numer 4: Książka o piratach.
Małym piratom przyda się chwila oddechu. Doskonałą okazją na wyciszenie dzieci może być przeczytanie im opowiadania o pirackiej treści. Ja wykorzystałam książkę „Kapitan Sharky i morski potwór” – może być to oczywiście każda inna książka z piratem w roli głównej. Innym pomysłem może być tylko zainicjowanie czytania prawdziwej książki, którą dokończą maili piraci lub wymyślenie całkowicie nowej historii.

Bal dobiega końca

3. Zakończenie – pasowanie na pirata.
Imprezę możemy zakończyć uroczystym pasowaniem na pirata. Przygotowujemy wcześniej dyplomy dla dzieci z imionami, które widnieją na zawieszkach otrzymanych na początku imprezy. Zbieramy wszystkich piratów i przed wyjściem wręczamy im określony dyplom. Treść może być następująca:

Dyplom Pirata
Niniejszym zobowiązuję się do służby na statku Kapitana Sharky’ego. Obiecuję, że zawsze będę stał po stronie mojego kapitana i nie będę się bał zdobywać obce statki. Nie mogę się już doczekać, aby zrabować złoto, czekoladę i kamienie szlachetne ze statków naszych wrogów i podzielić się nimi z moją załogą.
Pirat „Stary Bill” należy od tej chwili do załogi Kapitana Sharky’ego”.

Pirackie smakołyki, czyli propozycja menu:
– Ciasto w kształcie statku
Pieczemy dowolne ciasto, np. zebrę lub murzynka, obcinamy je na kształt statku z dwóch stron, oblewamy polewą i dekorujemy masztem, chorągiewkami z papieru oraz słodyczami: lentylkami i żelkami. Załogą statku mogą być misie-żelki.
– Ciasteczka – rekinki i rybki
– Babeczki, babeczki z owocami.
– Sałatka owocowa

Propozycja oprawy muzycznej:
Piosenki – szanty Orkiestry Dni Naszych – wspaniałe na taką okazję!

Miłej zabawy! ;))

Monika z Warszawy.
Autorka otrzymuje książkowy upominek. 

Zobacz także:

870 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent