W krainie dnia i nocy – bal karnawałowy

scenariusz zabawy karnawałowej dla dzieci

W krainie dnia i nocy czyli biało-czarna zabawa karnawałowa.

Cel główny: zaktywizowanie wszystkich uczestników do wspólnej, radosnej zabawy.

Cele operacyjne:

Dziecko:
– chętnie uczestniczy w różnych formach aktywności zaproponowanych przez nauczycielki,
– wyzwala radość i okazuje naturalną spontaniczność,
– umie współpracować i zgodnie bawić się z innymi dziećmi.

Sala balowa
Dekoracje: połowa sali przypomina rozgwieżdżone niebo (dekoracja z granatowej bibuły, na której umocowane są srebrna gwiazdy i duży srebrny księżyc), druga połowa sali przypomina niebo w ciągu dnia (dekoracja z blado – błękitnej lub białej bibuły, na którym umocowane są niebieskie papierowe chmury i duże żółte lub złote słońce).

Muzyka z płytoteki przedszkolnej lub dowolne piosenki dla dzieci.

Stroje dzieci
Wszystkie dzieci przebrane w stroje czarne (grupa czarnych) lub białe (grupa białych) np.: śnieżynki, aniołki, królewny, Zorro, piratów, czarodziei itp.

Stroje nauczycielek
„Pani dzień” – biała suknia lub peleryna, na głowie opaska ze słońcem; „pani noc” – czarna lub granatowa satynowa suknia lub peleryna, na głowie opaska z księżycem.

Przebieg balu:

1. Powitanie wszystkich uczestników balu.

2. Prezentacja strojów przy muzyce: najpierw wychodzą dzieci w białych strojach, następnie dzieci w czarnych strojach (jeśli chcą mogą powiedzieć za kogo są przebrane).

3. Tańce i zabawy nauczycielek z dziećmi przy muzyce.

5. „Spotkanie” – inscenizacja przygotowana dla dzieci przez nauczycielki na podstawie utworu M. Brykczyńskiego o w/w tytule z książki „Czarno na białym”(udział biorą 3 nauczycielki: jedna jest kotem białym, druga – kotem czarnym, trzecia narratorem).

6. Zabawy i tańce przy muzyce.

8. „Czarno na białym i biało na czarnym”
– tworzenie obrazków na podstawie opowiadanych przez dzieci opowieści. Wszyscy siadają w bardzo dużym półkolu (aby wszyscy mieli dobrą widoczność), na jednej sztaludze przygotowany biały arkusz brystolu a obok niego czarne flamastry lub węgiel rysunkowy, na drugiej sztaludze rozwieszony czarny arkusz brystolu a obok biała kreda lub grube białe kredki. Do białego brystolu podchodzi chętne dziecko z grupy czarnych i zaczyna „wymyślać” jakąś opowieść i jednocześnie ją ilustruje, to dziecko zostaje zmieniane przez następne dzieci ze swojej grupy. Zabawę prowadzimy do tego momentu aż powstanie piękna ilustracja do opowiadanej przez dzieci historii. Następnie, takie samo zadanie wykonuje grupa białych. Gdyby dzieci mały kłopot z wymyślaniem dalszej fabuły do opowiadania lub rysowaniem – pomagają im nauczycielki. Wszystkich „twórców” nagradzamy brawami i ciasteczkiem.

9. Zabawy i tańce z nauczycielkami przy muzyce.

10. „Noc i dzień” – inscenizacja w wykonaniu nauczycielek na podstawie w/w utworu z książki Marcina Brykczyńskiego „Czarno na białym”.

12. Zabawy i pląsy z nauczycielką przy muzyce.

13. „Biało – czarny poczęstunek” – pierniki w polewie z białego lukru i pierniki w polewie z czekolady.

14. Pamiątkowe zdjęcia.

15. „Kolory”– zabawa kołowa. Nauczycielka rzuca piłkę do kolejnych dzieci mówiąc jednocześnie jakiś kolor – dzieciom nie wolno łapać piłki gdy nauczycielka wypowie kolor czarny lub kolor biały. Wszystkich, którzy wykonali zadanie prawidłowo nagradzamy brawami.

16. Korowód pożegnalny – końcowy taniec wszystkich uczestników balu karnawałowego.

17. „Biało – czarne baloniki”. Dzieci do domu otrzymują w prezencie po dwa baloniki na nitce – biały i czarny (na pamiątkę zabawy: „W krainie dnia i nocy”).

18. Podziękowanie wszystkim za wspólną zabawę.

Anna Piątek, nauczycielka Przedszkola nr 13 im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu.
Autorka otrzymuje książkowy upominek.