„Królewna Śmieszka i kotek Mruczek na balu”
Początek Balu
1. Powitanie uczestników balu. Wysłuchanie królewskiego obwieszczenia zapraszającego do udziału wszystkich dzieci w balu.
2. Pojawienie się Królewny Śmieszki. Zabawa przy znanych melodiach dziecięcych piosenek.
Czas na konkursy
3. Konkursy:
· „Osiołek”.
Z każdej grupy wiekowej należy wybrać jedną parę dzieci. Przygotowane są wycięte z materiału pluszowego dwoje uszu, ogonek – zrobiony z włóczki, na tablicy przyczepiona jest postać osiołka ale bez w/w elementów. Jedno dziecko z pary ma zawiązane oczy chustką, a drugie stosując określenia – do góry, w dół, w lewo, w prawo kieruje partnera/ partnerkę, aby we właściwym miejscu przyczepić brakujące części zwierzątka. Dzieci nagradzane są żelkowymi lizakami.
· „Podwiązki”
Z każdej grupy należy wybrać po dwie pary (chłopiec + dziewczynka). Dzieci wkładają po jednej przeciwnej nodze do podwiązki, a następnie próbują zatańczyć walca nie odrywając od siebie nóg.
· „Kopciuszek”
Z każdej grupy należy wybrać po jednej parze (chłopiec + dziewczynka). W worku są przygotowane po jednym bucie z damskiej pary butów. Chłopcy pod opieką jednej z pań wychodzą z sali. W tym czasie dziewczynki losują po jednym bucie i chowają wybrany pantofelek za siebie. Następnie do sali wchodzą chłopcy i wybierają dołożony drugi but z pary do worka i ofiarowują go swojej partnerce. Gdy wszyscy chłopcy obdarowali swojego „Kopciuszka” pantofelkiem dziewczynki wkładają na nogi obydwa buciki i tańczą wspólny taniec. Sprawdzamy, której parze udało się wybrać buty do pary.
· Słodki poczęstunek w postaci pączka i soku.
· Konkurs „TEST”
Na tablicy zaczepione są pęki powiązanych balonów, wewnątrz których były ukryte pytania. Wybrać należy po 2 osoby z każdej grupy wiekowej. Jedna osoba odpowiada na 2 pytania. Zanim jednak dowie się na jakie pytanie ma udzielić odpowiedzi musi „magiczną różdżką” przebić balon. W balonach znajdują się bezsensowne pytania typu:
– Ile mięsa potrzeba do zrobienia 1 kg pączków?
– Ile należy zatankować do samochodu wody aby dojechać z Warszawy do Krakowa?
· „Kto dokładniej”.
Z każdej grupy wybieramy po sześcioro dzieci. Jest to konkurs zespołowy. Najpierw odbywają się potyczki grup starszych, a potem dwóch młodszych. Dzieci maja splecione z tyłu ręce. Pierwsza osoba z rzędu trzyma między kolanami kółko. Jego zadaniem jest skacząc obunóż obrócić się do osoby stojącej za nim, a następnie przekazać jemu kółko między kolana tak żeby nie upadło na podłogę.
Uwaga!
Młodszym grupom zamiast podawania sobie kółka nogami można dać piłkę aby podawali sobie dołem między kolanami.
· „Konkurs tańca”.
Dzieci po krótkim fragmencie muzycznym odgadują nazwę tańca, który można zatańczyć do podanego fragmentu. Osoba, która odgadła prawidłowo, dobiera sobie partnera do pary.. Para prezentuje taniec. Wybrane tańce do konkursu:
– rock and roll
– cha cha
– polka
– walc.
Słodki taniec na balu
· W trakcie balu można ogłosić czekoladowy taniec, podczas którego jedno dziecko z pary częstowane może być czekoladowym cukierkiem, a następnie obdarowuje nim partnerkę lub partnera pięknie się uśmiechając.
Zakończenie balu
· Wybór „ Królowej” i „Króla” balu.
Spośród wszystkich tańczących dzieci wybieramy najładniej tańczące pary lub solistów. Dekorujemy wybrańców atrybutami władzy królewskiej. Ostatni taniec z parą królewską na czele.
· Zakończenie balu. Pożegnanie z dziećmi.
Katarzyna Mściwujewska. Autorka otrzymuje upominek.
Zobacz także: