UD

Plaże w Warszawie – gdzie się wybrać z dzieckiem, a których plaż unikać?

plaża Jeziorko Czerwniakowskie
Tworząc nasz ranking plaż (i miejsc nad wodą) nie znaleźliśmy jednak miejsca idealnego – takiego, w którym jest wszystko: pięknie, czysto, złoty piaseczek, czysta woda do kąpieli, atrakcyjny plac zabaw, toalety, bar czy restauracja, atrakcje sportowe i inne udogodnienia. Takie miejsce nie istnieje!  Zatem musimy wybierać między możliwością kąpieli a placem zabaw lub między piaskiem a rozrywkami. Najlepsze wyjście? Za każdym razem wybierać się na inną plażę, bu sprawdzić wszystkie możliwości!

Nasz ranking plaż:

  1. Plaża Poniatówka – nic nie przebije placu zabaw, choć nie można się tam kąpać.
  2. Zalew Bardowskiego – można się wykąpać (nieoficjalnie) i woda nawet czysta. No i są atrakcje dla starszych dzieci.
  3. Pole Mokotowskie – wszystkie atrakcje dookoła, zieleń i wodną mgiełkę
  4. Jeziorko Czerniakowskie – można się kąpać – woda czysta
  5. Plaża Żoliborz – za zacieniony, kameralny plac zabaw
  6. Plaża Saska, Plaża Romantyczna – za spokój
  7. Plaża w Ursusie – super piasek
  8. Plaża koło mostu Północnego – tylko ze starszymi dziećmi
  9. Bulwary Wiślane – za atrakcje

Plaża nad Jeziorkiem Czerniakowskim

Jeziorko Czerniakowskie to największe  jezioro w Warszawie, a nad nim rozciąga się bardzo przyjemna  plaża, podzielona na część trawiastą i piaszczystą. Jest otoczona drzewami, dlatego ma część słoneczną i część zacienioną. Jezioro i tereny wokół niego to rezerwat przyrody. Po jeziorze można popływać łódką, na miejscu jest wypożyczalnia. Niestety, tę sielankę zakłóca widok kominów elektrociepłowni – nie jest zbyt piękny… Piaszczysta plaża jest nieduża, a w gorące dni dość zaludniona, ale panuje tam na tyle przyjazna atmosfera, że każdy znajdzie swoje miejsce, czy to do odpoczynku, czy do aktywności.

W akwenie wydzielony jest kawałek obojkowanej przestrzeni – kąpieliska strzeżonego, które jest dobrym miejscem zabaw dziecięcych. Jednak jeśli ktoś ma ochotę rzeczywiście popływać, musi zaatakować część stawu w której odradza się kąpiele, aczkolwiek dużo ludzi i tak z niej korzysta.
Koło plaży znajdziemy i toalety, i przebieralnie oraz plenerową siłownię. Natomiast w  zasięgu wzroku nie znajduje się żadne miejsce, w którym można kupić coś do jedzenia. W tym celu należy się udać w okolice pobliskiego centrum handlowego. Nie wolno palić ognisk, ale podobno grille są ustawiane i nikt ich nie wyrzuca.

Strzeżone kąpielisko czynne jest codziennie w godz. 9-19 aż do początków września.

plaża nad Jeziorkiem Czerniakowskim Warszawa plaża Jeziorko Czerniakowskie Warszawa

Plaża Ursus

ul. Dzieci Warszawy 24

Bardzo przyjemnie urządzona piaszczysta plaża, spory minus – widok na osiedle. Czysta, z miejscami nasłonecznionymi i zacienionymi, z niewieloma, acz dobrze zorganizowanymi atrakcjami. Na jej terenie można pograć w siatkówkę plażową, dzieci znajdą plac zabaw, a rodzice nie będą musieli martwić się o swoich podopiecznych, ponieważ całość jest ogrodzona siatką, w której jest tylko jedno wyjście. Niestety, na tej plaży nie  znajdziemy zbiornika z wodą, jednak jeśli ktoś ma ochotę schłodzić się przy jej pomocy, stoi tam coś na kształt bramy z natryskami produkującymi bryzę.

Przy plaży są zadbane łazienki. Natomiast dosłownie na środku plaży znajduje się podest, a na nim restauracja z barem. I jesteśmy skazani na zakupy tutaj, gdyż na  całym terenie obowiązuje zakaz spożywania prowiantów przyniesionych z zewnątrz. Po zachodzie słońca, od środy do niedzieli, na plaży organizowane jest kino plenerowe.

plaża Ursus w Warszawie plaża Ursus w Warszawie plaża Ursus w Warszawie

Plaża Saska

ul. Wał Miedzeszyński 389, Praga-Południe

Piasek, woda, miejsce na grilla, plac zabaw. Spokój i piękny widok na lewobrzeżną Warszawę. Tak wiele Plaża Saska gwarantuje odwiedzającym. W „tłocznych” i głośnych czasach, w których żyjemy, minimalna ilość ludzi oraz dźwięków cywilizacji może być bardzo pożądana, zwłaszcza kiedy droga powrotna z takiego raju nie wiąże się z wstąpieniem na 3 godziny do piekła znanego też pod nazwą „30°C w korkach”, co przy ucieczce poza teren Warszawy dostajemy w pakiecie.
Niestety, w wodzie pływać nie wolno (bo to Wisła). Są toalety oraz parking.  Niestety brak usług gastronomicznych ( jedynie w weekendy są), ale można pogrillować lub rozpalić ognisko.

Plaża Saska w Warszawie plaża Saska w Warszawie

Plaża nad Zalewem Bardowskiego

ul. Bardowskiego 2a, Targówek/Ząbki

Plaża  nastawiona bardziej na rozrywkę niż na wypoczynek. Położony w otwartej (lecz ogrodzonej) przestrzeni sztuczny zbiornik wodny jest miejscem zarówno rekreacji, jak i sportu. Rekreacja skierowana jest głównie  do dzieci, ponieważ wyznaczone do kąpieli miejsca są zdecydowanie za małe do pływania dla dorosłych. Z kolei część sportowa skierowana jest do trochę starszych, gdyż jest to wakeboard (kite surfing na zmechanizowanych linkach). Dla doświadczonych surferów znajdzie się tu też atrakcja w postaci kilku ramp.

Dużym minusem plaży jest rodzaj piasku – jest on tak drobny, że przylepia się do wszystkiego i w zasadzie nie ma możliwości skutecznego usunięcia go z ciała. Kąpać się oficjalnie nie można.
Na plaży są toalety, jest także bar i restauracja. Na samej plaży jest mało cienia, ale obok znajduje się bardzo przyjemny park.

plaża Ząbki widok ogólny plaża Ząbki widok od strony plaży plaża Ząbki widok na plac zabaw plaża Ząbki widok od strony wody

Plaża na Polu Mokotowskim

Plaża na Polu Mokotowskim to „plaża” trawiasta, a w niektórych miejscach również betonowa z ławkami. Miejsc do siedzenia i leżenia jest mnóstwo – na przykład można rozłożyć się na trawie niedaleko fontann i z każdym podmuchem wiatru  łapać przyjemną bryzę pomagającą w przetrwaniu gorącego dnia. W stawie obowiązuje zakaz kąpieli (nie jest też ona wcale taka atrakcyjna, ponieważ w najgłębszym miejscu staw ma ok. pół metra).

Park Pole Mokotowskie jest – jak wiadomo – spory,  a akweny wodne znajdują się w miarę pośrodku, więc do wypoczynku miejsca jest pełno. W pobliżu jest wiele restauracji, są toalety, a w odległości ok. 300 m od stawu znajduje się plac zabaw dla dzieci, które jak powszechnie wiadomo nie zwracają uwagi na żadne temperatury i niezależnie od wszystkiego bawią się w najlepsze.

plaża Pole Mokotowskie plaża Pole Mokotowskie

Plaża Romantyczna

ul. Rychnowska 15, Wawer

Położona nad Wisłą Plaża Romantyczna jest doskonałym miejscem na letni wypoczynek. Jest niewielka, czysta, otoczona drzewami dającymi przyjemny cień. Oczywiście nadwiślańskie położenie wyklucza możliwość kąpieli. W okolicy znajdują się toi toie. W weekendy w godzinach 10-18 na plaży stoi catering z grillem, a na terenie są wyznaczone miejsca na ognisko. Również w weekendy oraz w tych samych godzinach odbywają się darmowe rejsy z brzegu na brzeg i z powrotem. Obok znajduje się bezpłatny parking.

Plaża Romantyczna w Wawrze Plaża Romantyczna w Wawrze Plaża Romantyczna w Wawrze

Plaża Żoliborz

w rejonie Cytadeli i Klubu Spójnia

Jest to niezbyt duża, lecz bardzo przyjemna, spokojna i cicha plaża podzielona na część piaszczystą (z placem zabaw), trawiastą oraz betonową, która jest starymi bulwarami w całkiem niezłym stanie. Przez większość dnia na plaży panuje cień rzucany przez pobliskie duże drzewa. W pobliżu plaży znajduje się sklep wędkarski oraz żeglarski, a położony w tym samym kompleksie budynków serwis rowerowy stwarza sposobność do przejrzenia swojego jednośladu, jeżeli tylko zdecydujemy się przyjechać na plażę rowerem. Oczywiście na plaży nie można się kąpać (Wisła). Są tu łazienki oraz miejsce restauracyjne. Nie brakuje również miejsca na grilla i na ognisko.

plaża Żoliborz plaża Żoliborz

plac zabaw plaża Żoliborz

plac zabaw plaża Żoliborz

Plaża Poniatówka

ul. Wybrzeże Szczecińskie, prawy brzeg Wisły, blisko mostu Poniatowskiego i stadionu narodowego

To największa z warszawskich plaż, a jej popularność podzielona przez powierzchnię daje bardzo zadowalającą ilość miejsca na osobę. Także lokalizacja plaży jest  bardzo dobra  – niedaleko centrum. Na plażę można przypłynąć promem z Wybrzeża Kościuszkowskiego. Plaża jest trawiasto-piaszczysto-żwirowa, więc każdy znajdzie odpowiadające mu warunki do leżenia. Obok plaży znajduje się park, ciągnący się przez dużą część wybrzeża, co daje możliwość wyboru trochę spokojniejszego miejsca do posiedzenia nad wodą (lub alternatywnie można w 10 minut dotrzeć na Plażę Saską). W okolicy znajduje się naprawdę spory, nowoczesny plac zabaw. Oczywiście kąpać się nie można (Wisła), chociaż w tym akurat miejscu pod mostem jest małe zakole, w które co odważniejsi wchodzą po kostki. Są toalety, restauracjo-kawiarnia oraz miejsca do grillowania i na ogniska, siłownia plenerowa. W sezonie działa tu Warszawska Strefa Sportu czyli cztery boiska: do siatkówki, do piłki ręcznej, badmintona i plażowej piłki nożnej.

Plaża Poniatówka

plaza Poniatówka plac zabaw

plaża Poniatówka plac zabaw

Bulwary nad Wisłą

Bulwary warszawskie to  jedno z  najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców stolicy miejsc.  Jedna ich część (między Mostem Poniatowskim i Łazienkowskim) to nie kończącą się impreza (zapewne za przyczyną swojej reputacji jako jednego z nielicznych miejsc publicznych, gdzie na pół legalnie można spożywać alkohol), druga natomiast (od Mostu Poniatowskiego do Mostu Gdańskiego) jest pełna atrakcji sportowych, naukowych i kulturalnych.

Oczywiście na całej długości bulwarów jest całkowity zakaz kąpieli. Co ok. 500 m są łazienki. Pełno restauracji, knajp, barów i kawiarni.

Polecamy odcinek między Mostem Poniatowskim a Mostem  Śląsko-Dąbrowskim. Znajdziecie tam Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz położony tuż obok ogród botaniczny na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Znajdują się tu też skate park oraz siłownia na powietrzu, przy których leży ulubione miejsce pluskania się dzieci (źródełko pod pomnikiem Syrenki).

Bulwary nas Wisłą Bulwary nad Wisłą bulwary nad Wisłą

Plaża przy Moście Północnym

Zdecydowanie nie jest to plaża dla rodziców z dziećmi ze względu na teoretyczny brak dojścia plaży (piasku) do Wisły.  „Teoretyczny”, ponieważ na pierwszy rzut oka Wisłę odgradzają gęste krzaki i trzeba się naprawdę wysilić, aby dostrzec wodę. W rzeczywistości jest tam pełno wydeptanych ścieżek, ale tracenie dziecka z oczu będzie  nieustannym powodem stresu rodzica. O wiele przyjemniejsze w tym wypadku będzie przemierzanie pobliskiego lasu pieszo bądź na rowerze. Przy plaży brak toalet i jakiegokolwiek miejsca, w którym można zakupić coś do jedzenia.

plaża przy Moście Północnym

plaża przy Moście Północnym

881 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent