Konkurs literacki: EKOPowieści archiwalne

Konkurs literacki: EKOPowieści archiwalne
Czy obrazy mogą zniknąć jak znikają każdego dnia kolejne gatunki fauny i flory? Obejrzyj archiwa, zbierz zespół i odpowiedz na pytanie tworząc krótki utwór literacki. FINA zaprasza do wzięcia udziału w rodzinnym, ekologicznym konkursie literackim. Prace można nadsyłać do 27 listopada.

W konkursie archiwalno-literackim, wykorzystującym zbiór archiwów cyfrowych dostępnych na platformie europeana.eu, mogą wziąć udział rodziny z dziećmi między 6 a 12 rokiem życia. Zadaniem uczestników będzie stworzenie krótkich form literackich – do 1800 znaków ze spacjami (wiersze, rymowanki, opowiadania) – inspirowanych udostępnionymi na stronie projektu (www.tueuropeana.pl) lub samodzielnie wyszukanymi materiałami archiwalnymi. Utwory mają dotyczyć szeroko rozumianych zagadnień związanych z ochroną środowiska.
Przewidziane są trzy nagrody główne: czytniki e-booków z zestawami książek.

Prace konkursowe można nadsyłać od 9 do 27 listopada. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 6 grudnia 2020 roku, na stronie Projektu www.tueuropeana.pl

Oceny nadesłanych prac dokona 4-osobowe jury składające się z przedstawiciela Filmoteki Narodowej – Instytutu Audowizualnego (FINA), Wydawnictwa Tatarak, Fundacji Europeana oraz autora literatury dziecięcej.
więcej informacji na www.tueuropeana.pl

Jeśli nie wiecie jak zabrać się do pisania utworu, możecie TUTAJ posłuchać rad od Marty Milewskiej, znanej i docenianej autorki literatury dziecięcej:

Eko-publikacja

Marta Milewska pisze właśnie nową książkę, inspirowaną tymi samymi zasobach archiwalnymi! Jej bohaterką jest przebojowa i niezwykle skuteczna detektywka Lola. Za oprawę graficzną odpowiada Agata Królak.

„W pewnym małym, spokojnym miasteczku zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Mieszkańcom znikają obrazy, które do tej pory spokojnie wisiały na ścianach ich kolorowych i przytulnych domów. Niestety, Posterunkowy Ziółko nie może sobie poradzić z zagadkowymi zniknięciami…. Kto przyjdzie z pomocą Posterunkowemu Ziółko? Czy uda mu się odnaleźć zaginione obrazy? Co do tego ma ekologia i ochrona środowiska? I czy obrazy mogą zniknąć jak znikają każdego dnia kolejne gatunki fauny i flory?”.

Książka będzie zapraszać dzieci do wspólnej zabawy i stawiania pytań. Czytelnicy będą mogli samodzielenie odnaleźć zaginione obrazy w archiwum. W ten sposób najmłodsi samodzielnie odkryją repozytoria cyfrowe oraz sprawdzą jak wyglądają i „gdzie mieszkają” obrazy z książki.

Dodatkowo do publikacji dołączony zostanie audiobook czytany przez Annę Cieślak.

Książka powstaje w ramach projektu TuEuropeana we współpracy z wydawnictwem Tatarak.

207 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent