Zdzisław
UD

Zdzisław - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Zdzisek, Zdzisio
Znaczenie : czyniący swoją sławę lub ten, którego czeka sława
Planeta : Merkury i Wenus
Znane : Zdzisław Beksiński, Jan Nowak-Jeziorański (właśc. Zdzisław Antoni Jeziorański), Zdzisław Maklakiewicz
Imieniny : 29 stycznia

Historia imienia

Imię Zdzisław dawniej brzmiało Zdziesław i składało się z dwóch części: „zdzie” i „sław”. „Zdzie” znaczyło: „tutaj”, a całe imię miało sens: „bądź sławny tutaj” albo „bądź sławny z tego powodu, że zostałeś tutaj”. To imię nadawano temu synowi, którego ojciec-rycerz przeznaczał nie do służby na dalekich dworach, ale do odziedziczenia rodzinnego dworu i majątku. . Było też drugie, bliźniaczo podobne i mające ten sam sens imię: Zdziebąd, czyli „bądź tu”.

Znaczenie imienia Zdzisław

Zdobądź sławę tu, u siebie, wśród swoich, nie ruszając się daleko.

Numerologia imienia Zdzisław

Imię się zmieniło, jego liczba dziś równa się PIĘĆ, i dlatego dzisiejsi Zdzisławowie wcale nie są spokojnymi domatorami. Imię to odpowiednie jest dla mężczyzn, którzy już w kołysce mają charakter odpowiadający tej liczbie, a więc są energiczni, pełni życia i stale „coś ich nosi”. Oprócz cech właściwych wszystkim piątkom Zdzisławowie mają własne zalety i wady.

Jaki jest Zdzisław?

Typowy Zdzisław jest przede wszystkim wielkim wrogiem nudy. Jego życiowe hasło brzmi: „zróbmy coś, aby się wreszcie coś zaczęło dziać”! Zatem Zdzisławowie bywają organizatorami zabaw, pokazów i ceremonii oraz wziętymi wodzirejami. Gdy do tego dołączą się talenty artystyczne, bardzo częste wśród ludzi tego imienia, Zdzisław staje się twórcą wystaw i happeningów. Zdzisławowie są obdarzeni poczuciem humoru (czasem z domieszką złośliwości i ironii), umieją zająć sobą towarzystwo, a tam, gdzie się zjawią, kończy się nuda i zastój, i ludziom krew szybciej krąży w żyłach. Sami wciąż szukają najrozmaitszych przygód, próbują nowych sposobów spędzania czasu i są stale na bieżąco z najnowszą modą. Nie są może typowymi przywódcami, ale że potrafią szybko reagować na wydarzenia, często pociągają za sobą innych. Wokół Zdzisławów i w ich domach zawsze panuje ruch, spotykają się ludzie, i jest to miejsce, gdzie powstają plotki i kształtują się opinie.

Znak zodiaku imienia Zdzisław

Zdzisław z natury najbardziej odpowiada znakom powietrza, a szczególnie Bliźniętom (znakowi planety Merkury) i Wadze (którym to znakiem opiekuje się Wenus). Jest to też dobre imię dla mistrzów dbania o swoją popularność – czyli dla Lwów. Wodnikom to imię dodaje lotności, a Skorpionom dowcipu. Z pozostałych znaków bardziej pasuje to imię do Baranów, Strzelców i Ryb niż do Panien, Koziorożców, Byków i Raków.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

445 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent